Komplic místo soudu obchodoval s lidmi

Martin Koryčánek, obžalovaný z dvojnásobné brutální vraždy zlatnice a chodce na Americké třídě v Plzni, už nebude jezdit k soudu sám. Příští pondělí s ním eskorta přiveze jeho komplice z přepadení trutnovského zlatnictví. Jarmil Nezavdal byl až do minulého týdne na svobodě.

Děčínský soudce poslal Nezavdala do vazby za převaděčství.

Podle vyšetřovatelů od loňského září pomáhal převést do Německa nejméně tři dvacetičlenné skupiny Asiatů, zejména Číňanů. S lidmi obchodoval i v době, kdy už byl v Plzni souzen s Koryčánkem.

"Nezavdal byl jedním z hlavních organizátorů, který zajišťoval auta, úkoloval řidiče, dostával peníze a dál je rozděloval," četl plzeňský soudce Milan Štejr z nově dodaných dokumentů. V pondělí už bude Nezavdal v Plzni u soudu.

Vymýšlel si Koryčánek kriminální činy?
Státní zástupkyně Věra Brázdová předložila soudu další důkaz, kterým chce vyvrátit Koryčánkovu obhajobu, že si při rozhovorech s policejními agenty vymýšlel, když se chlubil svými kriminálními činy.

"Navrhuji jako důkaz vyšetřovací spis z roku 2001, který se týká trestného činu nedovoleného držení drog. V této věci byli obviněni čtyři muži. Jedním z nich byl i Jiří Kadečka," uvedla Brázdová.

"Důkazem jsou hovory Kadečky s mužem na telefonním čísle, ke kterému se po celou dobu hlásí Koryčánek. Chci prokázat, že Koryčánek si při hovorech s agenty nevymýšlel příběhy, ale uváděl reálné věci," pokračovala státní zástupkyně.

Kromě spisu předložila i cédéčko s nahranými telefonními hovory. V kauze šlo o 2,6 kilogramu efedrinu, který kurýři v srpnu 2001 převáželi z Bulharska přes Slovensko a Polsko do Čech. Droga byla zajištěna v autě na dálnici u Prahy.

Podle advokáta Pavla Krpejše státní zástupkyně vytrhla Koryčánkova vyjádření z kontextu. "Vymyšlenými hrůznými příběhy reagoval na případy, kdy si vymýšlel agent," řekl obhájce. Soud ale návrhu žalobkyně nakonec vyhověl.

Soud zjišťuje, kdo usvědčil vraha
Soud rovněž vyslechl pražského policistu, na kterého se necelé dva měsíce po vraždě na Americké třídě obrátil vězeň Miloš Demeter.

"Na můj mobil mi přišly esemesky. Bylo v nich, že se mám za ním zastavit na Borech," uvedl policista. Demeter znal číslo jeho soukromého mobilního telefonu. Vše prý okamžitě předal plzeňským policistům z oddělení vražd.

"Byl jsem překvapený, že mi poslal zprávu. Nezdál se mi natolik věrohodný, abych od něj chtěl nějaké informace. Už v minulosti mi nějaké poskytnul, byly věrohodné tak na padesát procent," řekl policista.

Demeter se zřejmě také přihlásil o odměnu, kterou vypsalo město Plzeň za dopadení a usvědčení vraha. "Kontaktoval mě pracovník plzeňského magistrátu a ptal se mě, zda informace poskytnutá Demeterem byla pravdivá," dodal policista.

Dopis, kterým se mnohonásobný recidivista Demeter přihlásil o odměnu, ale soud stále nemá k dispozici.

Koryčánek tvrdí, že s vraždou v Plzni nemá nic společného. "Demeter je konfident, skoro každý to o něm ví," řekl muž obžalovaný z dvojnásobné vraždy. Zároveň odmítá, že by se podílel na vyloupení zlatnictví v Turnově.

"Je to záležitost Jarmila Nezavdala a muže zvaného Rami," řekl v dubnu Martin Koryčánek. Nezavdal ale tehdy okamžitě popřel, že by Ramiho znal.

Matka zastřelené pátrá v minulosti
Celé jednání sledují rodiče zastřelené prodavačky ze zlatnictví Lenky Černé a syn zastřeleného Škodováka.

Paní Černá často u soudu pláče, smrt dcery si nedokáže vysvětlit. "Půl roku předtím, než se stala vražda, Lence někdo ukradl Fiat Uno. Po několika týdnech se auto našlo v Jesenici u Prahy. Policisté chtěli, abychom si pro něj hned jeli," líčila.

"V noci jsme vyrazili, cestou nám asi třikrát nebo čtyřikrát volali, kde jsme tak dlouho. Nezdá se mi to, proč jsme pro auto museli v noci a nepočkali do rána? Nemohla krádež nějak souviset s tím, co se jí stalo v lednu 2002?" ptá se paní Černá.

,

Video