To dokládá případ šestadvacetileté zdravotní sestry z Brna, která si vymyslela znásilnění právě proto, aby zachránila vztah s přítelem. Chtěla v něm vyvolat pocit, že ji musí chránit. - čtěte Žena si vymyslela znásilnění, aby neztratila svého přítele
Jiná žena, dvaapadesátiletá Jitka Nováková z Plzně vypovídala před třemi lety na policii, když podávala na svého bývalého přítele trestní oznámení: "Bývalý druh mně dal do čaje nějaké léky. Když jsem byla omámená, znásilnil mě. Stalo se to celkem třikrát."
Kriminalisté po vyšetřování případ uzavřeli s tím, že se nic takového nestalo. Na lavici obžalovaných naopak skončila oznamovatelka – za křivé obvinění dostala podmínku.
Tento případ není tak netypický, jak by se mohlo zdát. Ženy si vymýšlejí znásilnění mnohdy proto, aby se pomstily partnerovi, s nímž se třeba rozvádějí. Někdy se k takovému činu uchýlí naopak velmi mladé dívky, a to ze strachu z rodičů.
Brněnští policisté nedávno vyšetřovali případ devatenáctileté dívky, která se v baru seznámila s mužem, jenž ji pak doprovodil na autobusovou zastávku.
"Tam spolu souložili. Doma dotyčnou čekala rozzlobená matka a dceru ve zmatku nenapadlo nic chytřejšího, než jí říct, že byla znásilněna. Teprve kriminalistům přiznala, jak to bylo," popsala brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková.
Postih ženám téměř nehrozí
Kriminalistům vadí, že dělají zbytečnou práci, která stojí čas a peníze, ale každým oznámením se musí zabývat, i když vypadá sebeabsurdněji. Znásilnění totiž patří vedle vraždy a loupeže k nejzávažnějším trestným činům.
"Letos v dubnu se na nás třeba obrátila žena s tím, že ji před sedmi lety znásilnili dva muži. Sdělila policistům i jejich jména. Prý ji až nyní napadlo, že by násilníci neměli ujít trestu. Vyšetřování s takovým časovým odstupem je pochopitelně velmi obtížné," uvedl brněnský policejní komisař Jaroslav Dyrčík.
"Podíl vymyšlených znásilnění stoupá, i když si nedokážu přesně vysvětlit, proč tomu tak je," přiznává Jan Machuta z mravnostního oddělení pražské policie.
Zatímco v Brně hovoří policejní statistiky dokonce o polovině vymyšlených případů znásilnění, v Praze a v Plzni se ženy drží více zpět. Tamní policisté se shodují na třetině smyšlených kauz.
I když za křivé obvinění hrozí až tříletý trest, jen nepatrné procento vymyšlených znásilnění se dostane před soud. Ženy totiž často dávají trestní oznámení kvůli vymyšlenému znásilnění na neznámého pachatele, takže tím nepoškodí konkrétního člověka.
Část smyšlených znásilnění se přesto dostane i do policejních statistik, protože žena trvá na své verzi až do soudu, ale teprve tam se prokáže opak. Naposledy se to v Praze stalo na konci července, kdy si znásilnění vymyslela čtrnáctiletá dívka.
Léto násilníkům "přeje"
Pokud mají kriminalisté o nahlášeném znásilnění pochyby, nechají si zpracovat psychologický a psychiatrický posudek. Ženu zevrubně prohlédne i gynekolog, který se zaměří i na její případná drobná poranění či graviditu.
Podle některých odborníků však létu vévodí skutečná znásilnění. Lidé více cestují a v době dovolených touží po nevšedních zážitcích, navíc teplé počasí přeje navazování prchavých známostí.
Primářka brněnského sexuologického oddělení Petra Sejbalová upozorňuje na možné riziko. "Lidé se seznámí někde v baru, proběhne mezi nimi jiskření. Každý z partnerů má ovšem právo v jakékoliv fázi sbližování přestat a druhý to musí respektovat," míní sexuoložka.
Podle ní mají skutečná znásilnění na svědomí ponejvíce nezdrženliví muži ovlivnění alkoholem. Sexuálním deviantům se pak připisuje nejvýše deset procent případů.