Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Extázi nesmíte testovat, varuje policie neziskovky a hrozí zátahy na festivalech

  13:25
Návštěvníci letních tanečních festivalů mají opět menší šanci se dozvědět, co je v tabletě extáze, kterou si koupili. Službu testovacích stánků dřív nabízela různá sdružení. Kromě prevence se snažila mapovat změny na drogovém trhu. Policisté je ale varují, že se testováním ocitají mimo zákon.

Ilustrační foto | foto: Policie ČR

Přijít ke stánku s tabletou extáze, nechat z ní kousek seškrábnout a počkat na barevnou reakci s chemikálií, která odhalí aktivní látku - tato služba umožnila návštěvníkům některých letních tanečních festivalů dozvědět se, jestli nenaletěli dealerovi s nekvalitní a třeba i životu nebezpečnou drogou.

Policii se ale tento servis neziskových organizací nelíbí. "Testy jsou neprůkazné a omezují se jen na látku MDMA. Bylo by to tolerování manipulace s drogami a nahrává to lidem, kteří vyrábí drogy tohoto typu," sdělil iDNES.cz šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Průběh testu

Provádí se většinou v Marquisově činidlu, což je tekutina na bázi kyseliny a formaldehydu. Sloučenina reaguje barevně v kontaktu s některými drogami. Pracovník nabere do pipety pár kapek, které dá na malé množství naškrábané tablety. Reakce proběhne během několika sekund. Testování se pro potvrzení opakuje jiným typem činidla, hlavně tzv. Mecke, celkem trvá asi 10-20 minut. Během toho se s lidmi vede poradenský rozhovor.

Podle ministerstva vnitra vyvolává testování v uživatelích mylný pocit bezpečí. "Probíhá formou orientačních testů, na činidlo může reagovat řada jiných látek, rozeznat rozdíly v zabarvení vyžaduje dobré osvětlení a znalecké oko, což v rukou laiků a v prostředí taneční scény není možné," píše v prohlášení mluvčí úřadu Jana Malíková.

Testováním se údajně také zvyšuje uživatelský komfort lidí, kteří drogy užívají. "Jednoznačně se jedná o podporu zahálčivého způsobu života," dodala mluvčí s tím, že podle policie extáze sama o sobě poškozuje zdraví a vyhledávání průvodních nečistot v tabletě ztrácí smysl.

Extáze testovala nezisková sdružení ve větším měřítku do roku 2003, kdy se ministerstvo vnitra s policií ozvaly poprvé, následkem čehož se zastavilo financování analýz na festivalech z veřejných peněz. Testy ale pokračovaly na menších akcích a z vlastních zdrojů neziskovek.

"Loni jsme si řekli, že je třeba pokračovat v monitoringu i na větších party," řekl iDNES.cz Kamil Podzimek z jihočeské společnosti Prevent zabývající se protidrogovou prevencí. Výsledky byly podle něj hrozivé a potvrdily trend z předchozích let - z tablet mizí účinná látka MDMA, kterou nahrazují nebezpečné chemikálie.

Loňská analýza

Testy 3. lékařské fakulty UK

"Ukázalo se, že MDMA je v extázích minimálně a v tabletách jsou látky s nejistými účinky. Následující laboratorní testy prokázaly, že se tam objevují například deriváty piperazinů," dodal Podzimek. Prevent výsledky představil úřadům a odborné veřejnosti. (čtěte článek o nebezpečných látkách v extázích)

Jednou z reakcí bylo zmíněné prohlášení vnitra a hrozba, že se policie zaměří na testovací stánky na letních festivalech, což by znemožnilo jejich činnost. "Občanské sdružení Prevent končí s testováním tablet extáze. Důvodem je neakceptování podstatných faktů a zastrašování ze strany Národní protidrogové centrály," rozhodli se později pracovníci neziskovky.

Test jako metoda kontaktu

Podle odborníků je kvalitativní test metodou, jak oslovit jinak těžko kontaktovatelnou skupinu rekreačních uživatelů drog. "Je to komplexní práce s klientem. Pracovníci ho hlavně varují před užitím samotné látky MDMA, která je potenciálně nebezpečná. Vysvětlují také rizika samotného testu, který odhalí pouze přítomnost látky, ne její množství," uvedl psycholog sdružení Podané ruce Jakub Černý.

Odborníci, kteří se věnují veřejnému zdraví v souvislosti s drogami, se shodují v tom, že analýza tablet je důležitý nástroj pro kontakt s uživateli.

"Není to tak, že by se lidem říkalo: tady máš dobrou tabletu, tady špatnou. Účelem je varovat před rizikem konzumace všech syntetických drog, aby si lidé uvědomili, že velmi negativní roli může sehrát třeba i vrozené onemocnění, o němž zatím jedinec neměl ani tušení. Dále se jim vysvětluje, jak minimalizovat rizika užívání a pokud se nakonec stejně rozhodnou tabletu spolknout, tak ať ji nemíchají s ničím jiným, především alkoholem," uvedl Pavel Kubů, lékař a odborník na prevenci rizik nočního života ze společnosti DrogMem.

"Neposkytuje se uživatelům komfort, jak o tom mluví policie, naopak v prostředí pro klienty důvěryhodném se informují o všech rizicích spojených s konzumací syntetických drog i jejích možných důsledcích," dodal Kubů.

Podle Kamila Podzimka jsou mezi konzumenty víkendových drog hlavně mladí lidé a mnohdy chtějí jen experimentovat. "Hrozí u nich kvůli minimálním zkušenostem riziko, že si drogou ublíží. Výsledky testování extáze jsou jen orientační a vždy to klientům zdůrazňujeme," dodal terénní pracovník Preventu.

Navíc je to podle něj možnost, jak mapovat vývoj v chemickém složení tablet. Výrobci se totiž snaží vyhýbat zakázaným látkám a nahrazují je mnohdy nebezpečnými sloučeninami. "Analýza, která vznikla v několika evropských zemích v roce 2003, prokázala pozitivní efekt testování. Když se netestuje, většina uživatelů a odborníků nemá jiný zdroj informací než tzv. 'šuškandu', která má velmi špatnou výpovědní hodnotu, respektive často jen podporuje šíření nejrůznějších polopravd a životu nebezpečných mýtů," upřesnil Pavel Kubů.

Party, pak laboratoř

Test extáze na taneční party dává pouze orientační informaci, nelze jím určit přesné složení tablety. Odhalí spolehlivě, jestli je tam látka typu MDMA typická pro extáze a některé další, například amfetaminy.
Detailně se poté zkoumá složení v laboratoři.

"Národní protidrogová centrála někde zadrží třeba deset tisíc tablet, ale ty jsou z jedné šarže, tedy stejného složení, zatímco na jedné party se podaří otestovat třeba sto různých tablet. Je to ideální monitoring toho, jak vypadá ilegální trh s víkednovými drogami a s jakými substancemi se na něm vlastně obchoduje," zdůraznil Kubů.

Ministerstvo ale argumentuje zákonem a uvádí, že jsou pracovníci neziskovek při testech v konfliktu s paragrafy. "Přechovávání těchto látek, byť pro vlastní potřebu, je vždy protiprávní a to minimálně v rovině přestupku. Aktéři testování tedy ponechávají zpět v oběhu a k užívání zakázanou látku," uvedla mluvčí vnitra Jana Malíková.

Faktem ale je, že podle dřívějšího vyjádření Nejvyššího státního zastupitelství není testování v několika případech trestné - například pokud se prokáže zaměření na prevenci a pomoc lidem ohroženým toxikomanií a pracovníci uživatele upozorní na rizika spojená s drogami.

Terénní pracovník Kamil Podzimek věří, že se v budoucnu podaří najít shodu mezi neziskovkami a úřady. Inspirací by mohl být rakouský projekt ChEck iT!, jehož lidé si pronajímají od Vídeňské kliniky toxikologie mobilní laboratoř, se kterou jezdí na velké party.

V Rakousku jezdí na party laboratoř

České úřady by se mohly podle expertů inspirovat projektem mobilní toxikologické laboratoře, kterou si v Rakousku pronajímá od kliniky společnost ChEck iT!.
Lze v ní do 15 minut od začátku testu zachytit všechny běžné amfetaminy spolu s MDMA. Do 40 minut pak provede test na přítomnost dalších 300 látek, které by se mohly v extázi vyskytovat, včetně všech zvláště nebezpečných syntetických drog.
Díky spolupráci ChEck iT! s promotéry a záchrannou službou se už opakovaně podařilo zachytit na velkých party nebezpečnou drogu a včasným varováním (například zastavením party a oznámením přes mikrofon a videoprojekce) zabránit vážným poškozením zdraví či smrti konzumentů.

Zdroj: DrogMem a Tomáš Páleníček (Psychiatrické centrum Praha)

Autor:
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prigožin poslal do Bruselu kladivo. Kreml zaslouží hajzl, míní český europoslanec

Sledujeme online Ruský oligarcha a zakladatel takzvané Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin poslal Evropskému parlamentu podivný dárek. V...

Vnitro pustilo do boje o Hrad jen devět z 21 kandidátů, odmítlo třeba Janečka

K prezidentské volbě připustilo ministerstvo vnitra devět z 21 kandidátů. O Hrad zabojují Andrej Babiš, Jaroslav Bašta,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Mávala jsem rodičům z okna a bratr už mi stahoval kalhotky, líčí Dominika

Premium Dominiku v dětství po tři roky zneužíval vlastní bratr. Trauma ovlivnilo velkou část jejího života. Zlom nastal po...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

Premium Pětačtyřicetiletý Karel má s Lucií tři dospívající dcery. Manželé jsou skoro dvacet let. Rodina ale funguje v nouzovém...

Při hašení požáru roubenky zemřel dobrovolný hasič, zřítil se na něj strop

Dobrovolný hasič zemřel při likvidaci požáru domu v Novém Boru - Arnultovicích na Českolipsku. Při hašení na něj spadl...

Soud nepovolil doživotně odsouzené Fabiánové nový proces, zabila čtyři muže

Pražský městský soud nevyhověl žádosti doživotně odsouzené Jaroslavy Fabiánové o obnovu procesu. Ta se nechvalně...

Policisté tři měsíce hledali lupiče, kvůli nízkému věku je nemohli obvinit

Po čtvrt roce se podařilo jihomoravským kriminalistům vypátrat trojici, která si v létě v Brně vytipovala a následně...

Podmínka za smrtelnou nehodu v opilosti, rodině má řidič zaplatit dva miliony

Mladý řidič, který v létě pod vlivem alkoholu u Holína na Jičínsku zavinil smrtelnou dopravní nehodu, vyvázl u...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...