Bývalý ředitel inspekce ministerstva vnitra Boris Štefl, tehdejší poslanec za ČSSD Stanislav Gross na tiskové konferenci k činnost firmy Helbig a její spolupráci s policií. Snímek je z října 1994. | foto: ČTK

Korupční kauza v justici: Čtvrtý obviněný byl přítelem kmotra Mrázka

  • 108
V korupční kauze, v níž policie stíhá od minulého týdne šest lidí, se zatím probírala jména soudce Ondřeje Havlína nebo žalobce Františka Fialy, zajímavé je ale i jméno dalšího stíhaného - Borise Štefla. Advokátní koncipient totiž v minulosti vedl policejní inspekci a znal se dobře i se zavražděným bossem českého podsvětí Františkem Mrázkem.

Boris Štefl, na jehož stíhání v nové korupční kauze upozornil týdeník Respekt, byl vůbec prvním polistopadovým ředitelem inspekce ministra vnitra. Skončit ale musel už v roce 1992.

"Byl to ředitel mé inspekce. Já jsem ho propustil na podzim roku 1992 a od té doby jsem ho neviděl a nevím, co s ním je. Vyhodil jsem ho za Velkou pardubickou, protože tam došlo k nějakému incidentu s policií a on to špatně vyšetřoval. Pomalu, liknavě," řekl iDNES.cz bývalý ministr vnitra Jan Ruml.

Už v té době se Štefl stýkal s Františkem Mrázkem. Toho dobře znal už z doby před listopadem 1989. Vyšetřoval jeho trestnou činnost - od kšeftování až po vyhrožování svědkům. Štefl ale případ uzavřel s tím, že jsou podezření slabá a neprůkazná.

S Mrázkem se Štefl nepřestal stýkat ani po listopadu 1989. Pro Mrázka to byl velmi cenný kontakt. Přáteli zůstali i poté, kdy Štefl odešel z vnitra. Reportér MF DNES Jaroslav Kmenta ve své knize o Františkovi Mrázkovi popsal, že byl Štefl i na schůzce, kterou v září 1995 svolal Mrázek do Brna.

Aktéři případu

Ondřej Havlín
Pražský soudce, který si na několik let odskočil do diplomacie. Po několika skandálech z ní ale odešel a vrátil se do justice.

František Fiala
Působil jako žalobce na Obvodním státním zastupitelství pro Prahu 2. Na starost měl především případy, které se týkaly prohřešků v dopravě.

Karel Matějka
Pražský advokát. Zabýval se mj. případy dopravních trestných činů.

V případě ještě kromě Borise Štefla figurují další dva lidé. Jejich jména zatím do médií nepronikla. Policisté říkají, že skupina fungovala velmi promyšleně. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta řekl, že to byl důmyslný klientelistický systém. Podle informací MF DNES uměla skupina "vyřešit" některé dopravní přestupky.

"Před restaurací už stála tři auta: hnědý favorit a dva modré vozy Opel Astra, z nichž jeden měl německou poznávací značku. Ti veledůležití lidé se ale teprve očekávali. Ve 13 hodin 36 minut přijel před vinárnu šedomodrý peugeot s poznávací značkou ADY 50-52. Majitelem vozu byl Boris Štefl, někdejší ředitel Inspekce ministra vnitra. S Borisem Šteflem z vozu vystoupil i Mikuláš Tomin, další ministerský exponent," napsal Kmenta.

Přes Mrázka poznal Štefl i jeho spolupracovníka Miroslava Provoda. Právě do jeho realitní kanceláře v roce 1992, krátce po odchodu z vnitra, odešel a stal se i jednatelem firmy. 

Společně s Provodem a Mrázkem se Štefl sešel i v Nadaci Interpo, která oficiálně měla pomáhat rodinám policistů, kteří přišli během výkonu služby o život. Spíš byla ale pokusem, jakým si kmotr českého podsvětí Mrázek snažil policii podmanit. Pro nadaci se jim podařilo získat i Karla Gotta (více zde).

Provodovy firmy Pentgos a Centrum (další firma v níž Štefl působil) figurovaly také jako společníci ve firmě Pozemní montované stavby Praha, kde je Štefl od prosince 1993 jednatelem.

Kromě podnikání Štefl působí i v advokacii. Je koncipientem advokátní kanceláře Radka Vachtla. iDNES.cz se v kanceláři snažil zjistit, co přesně měl Štefl na starost, asistentka ale ukončila rozhovor okamžitě, jak zjistila, že se redakce zajímá právě o Štefla.

,

Video