Práce policie skončila, případ bratrů Březinových si přebírá žalobce

  18:58aktualizováno  18:58
Téměř rok vyšetřovali policisté čtveřici mužů, kteří stojí za velkými nelegálními obchody s lihem. Klíčovými postavami v této kauze, jež okrajově souvisí s vražednou metanolovou aférou, jsou sourozenci Radek a Tomáš Březinovi ze zlínské okrajové části Kostelec.

Policie objevila obrovské množství nezdaněného alkoholu. Březinovi ho ukrývali na různých místech v zemi. | foto: Policie ČR

Nyní specialisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality případ uzavřeli a žalobce chce Březinovy poslat před soud. Závěr policie zní: jejich vina je zřejmá.

"Policie vyšetřování ukončila a spis bych měl v krátké době obdržet. Na základě shromážděných důkazů předpokládám, že během září podám obžalobu," potvrdil MF DNES dozorující žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Michal Galát.

Stejně jako v metanolové kauze však zatím není zřejmé, u kterého soudu se bude případ řešit. V úvahu přicházejí dva: ve Zlíně a v Olomouci. Skutky, z nichž se obžalovaní budou zpovídat, se totiž staly v­ obou krajích. Rozhodující slovo bude mít státní zástupce. "Nebudu to zatím komentovat," reagoval stručně Galát.

V jednom z největších alkoholových případů tuzemské historie hraje hlavní roli třiačtyřicetiletý Radek Březina, který je považován i­ za bosse lihové mafie minimálně na Moravě.

Společně s mladším bratrem Tomášem (oba jsou od loňského podzimu ve vazbě) na různých místech republiky ukrývali obrovské množství nezdaněného a téměř stoprocentního lihu. Pokud by z něj vyrobili alkohol, připravili by stát na daních o více než půl miliardy korun.

"Je to vrchol nelegálního obchodu s lihem v České republice," zdůraznil opakovaně šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

Tisíce litrů lihu

Například v budově JZD Kouty ve Valašském Meziříčí policie objevila 563 tisíc litrů 96procentního lihu. Byl v obrovských barelech, jež stály v zazděné části skladu a­ policie se k nim musela probourat. Objekt patřil Tomáši Březinovi.

Česká televize však citovala před časem jeho vyjádření, v němž uvádí: "Tato nemovitost i další nemovitosti mně nepatří. Vlastníkem je můj bratr Radek Březina." Ten měl podle kriminalistů uloženo například 121 tisíc litrů čistého lihu v budově bývalé sladovny v­ Olomouci.

"Za krácení daně, poplatku a podobné povinné platby jim hrozí až deset let vězení," upřesnil mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Třetím obviněným je Robert Sedlařík, který se skrýval a policie ho dopadla v Holešově v domě, jež patřil rodině Březinových. Vlastní firmu Verdana, ta distribuovala alkohol Likérky Drak, jež v metylové kauze také figurovala.

Podle České televize ji ovládá Radek Březina. Čtvrtým podezřelým je Tomáš Pantlík, který pomáhal Březinovi staršímu a pracoval v jeho firmě.

Obyvatele zlínské čtvrti Kostelec, kde Březinovi žijí, si o jejich nelegálních kšeftech často povídají a je to už téměř součástí tamního folkloru. Jejich rodina vlastní také Hotel Lázně Kostelec.

Policie Březinovy šetřila už dřív, ale bez výsledku

Radek Březina má ovládat také firmu Morávia-Chem z Hrobic, v jejichž prostorách letos na jaře objevili kriminalisté sklady nezdaněného lihu. A nejen v Hrobicích, ale i v Ostravě a v Duchcově v severních Čechách.

Celkem šlo o skoro milion litrů nezdaněného a téměř stoprocentního lihu. Z něj by šlo vyrobit tolik tvrdého alkoholu, kolik vizovická likérka Rudolf Jelínek nevyprodukuje za několik let. Policie tento případ zatím řeší. Vedení firmy odpovědnost odmítá, ukazuje na bratry Březinovy.

"My tam (v Ostravě a Duchcově - pozn.red.) máme jen pronajaté prostory, areály patří sourozencům Březinovým," řekl Roman Velísek z vedení Morávia-Chemu.

A jak souvisí daňové úniky Březinových s metanolovou kauzou? Podle policistů je zřejmé, že se k pančování alkoholu nepoužíval legální, ale nezdaněný líh. Tedy z černého trhu, který ovládali sourozenci Březinovi.

Obyvatelé Kostelce se diví, že jim nelegální obchody tak dlouho procházely. "Vím minimálně o třech případech, kdy jsme tuto kauzu začali řešit. Ale kvůli nedostatečným důkazům to vždy šlo do ztracena," prohlásil před nedávném šéf zlínské krajské policie Bedřich Koutný, který shodou okolností bydlí také v Kostelci.

Radek Březina má podle České televize prsty také v únosech a mučení nepohodlných lidí.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Soud řeší kauzu požáru velkoskladu textilu, točí se kolem znesvářené rodiny

Radim Král (vlevo) čelí u olomouckého krajského soudu společně s Mohamadem...

Olomoucký krajský soud se začal zabývat případem úmyslného požáru, který v roce 2016 zničil halu s uskladněným...

Postřelím vás, hrozil muž ženě s dětmi, která chtěla řešit krádež kola

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté stíhají muže, který neustál sousedskou rozepři. Na ženu, která si s ním přišla vyříkat údajnou...

Na koupališti Lhotka utonul starší muž, nepomohla ani rychlá akce

Na koupališti Lhotka se utopil starší muž. (18.6.2019)

Na koupališti Lhotka v Praze 4 se odpoledne utopil starší muž. Ve vodě ho zhruba po 15 minutách od nahlášení našel...

Najdete na iDNES.cz