Autoři rasistického časopisu do vězení nemusí. Kvůli chybám policie

  13:31aktualizováno  17:18
Krajský soud v Pardubicích zbavil autora neonacistického časopisu Erika Sedláčka viny v plném rozsahu. Jeho kolegovi Liboru Budíkovi zmírnil trest na podmínku. Podle soudu policie proti nim shromáždila důkazy nezákonně. "O jejich vině nepochybuji, ale odsoudit je nemůžu," řekla soudkyně.

Libor Budík a Erik Sedláček - Dva aktivisté Národního odporu usvědčení z propagace neonacismu. | foto: Vavríková Anna, Jan Vaca,  MF DNES

Původně to vypadalo, že sedmadvacetiletý Erik Sedláček půjde za vydávání neonacistického časopisu Poslední generace na tři roky do vězení. Jeho kolega "z redakce" Libor Budík měl jít za mříže na dva roky.

Nyní jsou ale oba volní. Sedláčka krajský soud zbavil obžaloby úplně, Budík dostal rok a půl podmínku s odkladem na dva a půl roku.

Soudkyně Šárka Pfeierová neuznala důkazy, které proti nim shromáždil policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Detektivové podle ní příliš otáleli s domovní prohlídkou.

Důkazní materiál pocházel z domovní prohlídky uskutečněné na jaře roku 2006, tedy zhruba až rok a půl po údajném spáchání trestného činu.

"Nemáme pochybnosti, že by k žalovanému jednání nedošlo, důkazy však nejsou použitelné," uvedla soudkyně Šárka Pfeiferová. Z téhož důvodu soud odmítl i znalecké posudky, které prokazovaly Sedláčkovo autorství některých textů a jeho používání počítače při tvorbě časopisu.

Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták rozhodnutí soudu nechtěl komentovat. "Všechny kroky jsme uskutečnili za dozoru státního zástupce," řekl Hanták iDNES.cz. Na něm je podle něj odůvodnit, proč k domovní prohlídce u Sedláčka a Budíka došlo až po osmnácti měsících od zveřejnění prvního čísla Poslední generace na internetu.

Sedláček: je to politický proces

Odvolací proces začal bez Libora Budíka, který dorazil asi o hodinu později. V té době už soudkyně předčítala spisy. Po jejich přečtení před soud předstoupili soudní znalci, kteří hodnotili závažnost textů a také jejich autorství.

Státní zástupce při své závěrečné řeči navrhl snížení trestu pro Libora Budíka, který u okresního soudu dostal tři roky nepodmíněně, na nižší trest nebo jeho odložení. Pro Erika Sedláčka naopak navrhl výši trestu nechat.

Budík už u okresního soudu v Havlíčkově Brodě vyjádřil nad svým předchozím jednáním lítost a omluvil se. Vypověděl, že žádnou nenávist k Židům necítí, jen citoval články jiných autorů, které našel na internetu.

Sedláček dnes zhodnotil celý proces jako politický a jako snahu zlikvidovat politickou opozici. "Od začátku je to politický proces, soud v Havlíčkově Brodě měl předem připravený rozsudek. Je to snaha likvidovat politickou opozici," prohlásil ve své stručné závěrečné řeči Sedláček, který kvůli případu strávil několik měsíců ve vazbě.

Jeho právní zástupce argumentoval svobodou projevu a tím, že jeho klient pouze prezentoval své myšlenky.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Muž připravoval dvě vraždy a sháněl zbraň či výbušný pás, říká obžaloba

Obžalovaný Mustafa Fathí Ibrahím Aldavíní  přichází ke Krajskému soudu v Brně....

Brněnský krajský soud začal projednávat případ Egypťana, který je obžalovaný, že připravoval vraždu své bývalé...

Útočník napadl před diskotékou v Trutnově muže, ten v nemocnici zemřel

policejní auto

Napadení muže, kterého v neděli zbil útočník před zábavním podnikem v Trutnově, vyšetřuje policie. Případ je o to...

Najdete na iDNES.cz