Shromáždění ve Varnsdorfu (2. října 2011)

Shromáždění ve Varnsdorfu (2. října 2011) | foto: Petr KreutzerMF DNES

Na demonstraci ve Varnsdorfu přišlo 200 lidí, pochod městem se nekonal

  • 108
Už šestý víkend v řadě protestovali lidé ve Šluknovském výběžku kvůli bezpečnostní situaci a romské kriminalitě. První shromáždění se odehrálo dopoledne na Lužickém náměstí v Rumburku, akce se odpoledne přesunula do sousedního Varnsdorfu. Plánovaný pochod se zde ale nekonal.

Na odpolední demonstraci na náměstí Edvarda Beneše ve Varnsdorfu, která začala ve 14 hodin, dorazilo zhruba 200 lidí. Akci zahájila hymna, následoval projev organizátora Lukáše Kohouta.

Na náměstí zazněla i píseň Pane prezidente, při níž lidé cinkali klíči. Kohout rovněž před lidmi přečetl písemnou reakci prezidenta Václava Klause, jemuž zaslal dopis týkající se neřešení situace na Šluknovsku. Zazněly i protiromské parodie.

Neonacisté sílí

Pravicoví extremisté jsou na vzestupu, říká šéf ÚOOZ Šlachta

Shromáždění skončilo zhruba po hodině. Lidé se sice chtěli vydat okolo problémové ubytovny Sport až k německým hranicím a zpět, ale Kohout pochod nakonec zrušil.

"Po těch týdnech máme všichni už prochozené nohy, tak si pojďme užít neděli, když je tak hezky," prohlásil organizátor na konci mítinku. Lidé se poté v klidu rozešli.

V Rumburku se sešlo jen sedmdesát lidí

Dopoledne se v Rumburku konala první demonstrace, účast na ní byla ale slabá. "Sešlo se kolem sedmdesáti lidí," hlásila z místa krátce po skončení akce redaktorka MF DNES.

Účastníci nedělního shromáždění ve Varnsdorfu
Nedělní shromáždění ve Varnsdorfu (2. října 2011)
Nedělní shromáždění ve Varnsdorfu (2. října 2011)

Jedním z nich byl sedmapadesátiletý Petr Šrámek. "Práce je, ale oni pracovat nechtějí," říká na konto nepřizpůsobivých obyvatel muž, který dorazil na náměstí s manželkou a známou.

Na náměstí v Rumburku byl klid. Organizátor protestu Lukáš Kohout z pódia lidem poděkoval, že přišli. Akci v Rumburku zorganizoval prý proto, že ji její svolavatel Josef Mašín z hnutí Občanský odpor před týdnem na nátlak bývalého krajského radního Mirko Bernase zrušil. (více čtěte zde)

Na tuto fotografii se svým fanouškům podepisoval Lukáš Kohout při shromáždění v

"Nedejte se zastrašit, choďte dál na náměstí," řekl účastníkům s tím, že jedině tak mohou dát najevo politikům nespokojenost s nastalou situací. Z reprobeden zaznělo několik písniček a celá akce po necelé půlhodině skončila. Pro několik fanoušků se pak Kohout podepsal na vlastní fotografii.

Ve městech hlídkovalo 250 policistů

Akce v Rumburku a Varnsdorfu jsou v pořadí devátou a desátou protestní akcí na severu Čech od počátku nepokojů, které vypukly v srpnu. Protesty na severu Čech začaly po dvou útocích Romů na Čechy v Novém Boru a Rumburku. Od 23. srpna kvůli tomu Šluknovsko průběžně hlídají policejní posily.

Na průběh nedělních protestů podle policejní mluvčí Šárky Poláčkové dohlíželo celkem 250 policistů. "Obě shromáždění proběhla bez narušení veřejného pořádku," uvedla mluvčí.

Obyvatelé Varnsdorfu přijeli upozornit na problémy ve Šluknovském výběžku už v sobotu do Prahy. Na Palackého náměstí se setkali s levicovými aktivisty. K fyzickým potyčkám při tom nedošlo, obě skupiny se spolu jen hádaly. (čtěte zde)

Mimořádná bezpečnostní opatření kvůli situaci ve Šluknovském výběžku vyšly policii zatím na 27,9 milionu korun. Jeden den podle mluvčího policejního prezídia Jana Melši přijde na 890 tisíc korun. Většinu prostředků spolykají mzdy policistů. (více zde)

,

Video