Tomáš Glanc připravil výborný bedekr o současném ruském umění

  8:50
Současné Rusko, to nejsou jen Pussy Riot a další politické procesy například s Taisiou Osipovovou či s Alexejem Pičuginem. Převážně v Berlíně nyní působící rusista Tomáš Glanc (1966) představuje v knize Souostroví Rusko - slovy jejího podtitulu – "ikony postsovětské kultury". Glanc se zde pokouší o přiblížení v podstatě neuchopitelného rozpětí současné ruské kultury, již formovala gorbačovská perestrojka a dnes tvaruje putinovská éra.
Spisovatel Viktor Pelevin (1962)

Spisovatel Viktor Pelevin (1962) | foto: http://www.quotesby.co.uk

Tomáš Glanc se o ruskou kulturní scénu od půle osmdesátých let. Pojmu „postsovětská kultura“ i proto přiřazuje široký obsahový rámec. Zabývá se tendencemi a silnými inklinacemi v performanci, architektuře, literatuře, okrajově v hudbě a ve filmu. V úvodní, hutně informativní studii svazku, nazvané Situační zpráva, zdůrazňuje maximální subjektivitu při výběru sedmnácti portrétovaných umělců. Jak jinak nakonec takovou knihu komponovat a ručit za ni? Osobní výběr protrétovaných se ukázal jako funkční řešení. Zvlášť některé z esejů o díle potrétovaných ruských osobností jsou plastickým a vyváženým propojením faktů a inspirativních souvislostí.

Radikalismus i narkotikum úniku

Prvním z portrétovaných, architekt Alexandr Brodskij, zabydluje prostor netrvanlivými objekty. Neboť: Co je v dnešním Rusku trvanlivé? Tento až metafyzický rozměr je další vrstvou Glancovy knihy. Jde o fascinující propojení mezi postsovětským umělcem a veřejným prostorem. Tuzemský čtenář se nejspíš neubrání pokusu o rusko-české srovnání, jakkoliv je z principu nesouměřitelné.

Spisovatel Vladimir Sorokin (1955)

Ale přece jen: intenzitou, množstvím směrů, trendů a protikladných tendencí se postsovětská umělecká scéna „malé české“ perspektivě zkrátka vymyká. Jistě, Rusko je velká, běsná zem a je vlastně přirozené, že v ní existuje nepřeberně forem umělecké angažovanosti (od provokace přes nacionalistické tendence až k nápadné ignoraci „trendů“). Přesně to pojmenovává jeden z nejvlivnějších ruských autorů současnosti, spisovatel Vladimir Sorokin. Na otázku, proč jeho román (česky vyšel pod názvem Opričnikův den) citoval bývalý ruský oligarcha v dopise Putinovi, či proč byl zmiňován na zasedání v Bruselu, lakonicky odpověděl, že knihou tnul do „nervového uzlu“.

O knize

Tomáš Glanc: Souostroví Rusko. Ikony postsovětské kultury

Fotografie různí autoři. Rejstřík sestavila Helena Glancová. Revolver Revue, Praha 2011, 360 stran, doporučená cena 296 korun.

Obálka knihy Tomáše Glance

Pro nás poučná je kapitola o internetu. Ten v Rusku zaznamenal obrovský zájem intelektuálů - přijali jej kvůli dostupnosti, levnosti provozu a distribuci jako nejvhodnější prostředek vyjadřování. Hypertexty se staly součástí takzvané setěratury, neologismu, který „zkanonizoval“ síťovou literaturu. Přesun na síť však zaznamenala i významná literární periodika. Skoro úsměvné jsou zmínky o seriózních autorech, kteří propadli kouzlu blogování (Vjačeslav Kuricyn, Andrej Němzer či básník Lev Rubinštejn). Společným symptomem blogerů bylo mimo jiné vybočení z tradic kritiky, enigmatické narážky a obecná „nesrozumitelnost“ textů, snad svým způsobem jakési cejchovní kronikářství. Tato epocha se dlouho neudržela, stejně jako se v průběhu devadesátých let proměňovala výtvarná scéna od skandálních performancí k intimnější tvorbě.

Spisovatelka Ljudmila Ulická při návštěvě Prahy, květen 2012

Rozhovory jako fragmenty myšlenek

Mezi portrétovanými umělci bude nespecializovanému českému publiku povědomě znít asi jen několik jmen. Z literatury vedle již zmíněného Sorokina také Viktor Pelevin či Ljudmila Ulickaja, dále možná ještě skladatel Leonid Děstjatnikov či filmař Alexej Popogrebskij. Formálně jsou kapitoly věnované jednotlivým osobnostem rozděleny do tří částí: medailonku, eseji o umělci a rozhovoru s ním. Rozhovory jsou pak přiznaně kompilované z rozličných pramenů. Jedná se tak vlastně spíše o jakési z kontextu původních interview vytržené myšlenkové fragmenty; nutno říct, že přes jistou bizarnost „umělosti“ tenhle prostředek funguje. Nikoliv sice tak dobře jako „autentický“ záznam komunikace, nicméně coby prostředek k přímějšímu zprostředkování autora či autorky ona interview-neinterview postačují.

Vizionářský ruský režisér Dmitrij Krymov

A protože je Glancova kniha subjektivním výběrem, není snad neslušné přiznat se k subjektivnímu potěšení z četby. To mi přinesla zejména esej o díle Ljudmily Ulické, autorce dnes již slavného, i do češtiny přeloženého románu Daniel Stein - překladatel. Dalším soukromým „objevem“ pro mě byl moskevský divadelník Dmitrij Krymov s neinstitucionalizovaným divadelním souborem tvořícím představení, v nichž se výtvarně bohaté kulisy vytvářejí na jinak prázdné scéně výhradně z postav samotných herců (ti mají v kostýmech například schované piliny či textílie). Tedy opět jakýsi přenosný, efemérní veřejný prostor.

Souostroví Rusko je inspirujícím bedekrem zdaleka nejen pro zasvěcené. Na to, jak je putinovská éra nelítostná, nutno říct, že umění se v postsovětském Rusku daří. Mimoděk si našinec může vybavit i román Martina Ryšavého Vrač, monologické pseudodokumentárně zachycené vyprávění zkrachovalého moskevského divadelníka. Glancův pohled je pochopitelně jiný, neboť teoretický, přesto svým způsobem Vrače v mnohém doplňuje.

Tomáš Glanc

TOMÁŠ GLANC (nar. 1969 v Praze) vystudoval Filozofickou fakultu Karlovy univerzity, absolvoval roční stáž v Ústavu pro českou a světovou literaturu Akademie věd a náhradní vojenskou službu v nadaci Filia pro pomoc narkomanům. Krátce učil literaturu na gymnáziu a na Fakultě sociálních věd (žurnalistiky). V letech 1988–1995 vedl Volné sdružení českých rusistů a stejnojmenný časopis. Od roku 1993 je zaměstnancem Filozofické fakulty Karlovy univerzity, čtyři semestry se účastnil programu doktorského studia na univerzitě v Kostnici. V letech 2000–2003 byl ředitelem Ústavu slavistických a východoevropských studií FF UK. Získal stipendia Fulbright Commission v USA a Alexander von Humboldt Stiftung v Německu. Krátce pracoval na pražské FAMU. V letech 2005–2007 byl ředitelem Českého centra v Moskvě, 2007–2010 působil jako vědecký pracovník na univerzitě v Brémách, kde koordinoval projekt srovnávacího studia paralelní kultury ve (středo)východní Evropě 60.–80. let 20. století a napsal na toto téma knižní studií, která se připravuje k vydání. Od roku 2010 působí jako hostující profesor na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Přednáší také na univerzitě v Basileji.

Zdroj: Revolver Revue

Rusista Tomáš Glanc

Autor:

Blokujete stavbu přehrady, vmetl ministr aktivistovi

  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne

9. října 2024  15:24

Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...

Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku

10. října 2024  14:33

Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

9. října 2024  21:41

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...

Zemřel skotský expremiér Salmond, vládu vedl v době referenda o nezávislosti

12. října 2024  18:55,  aktualizováno  21:33

Ve věku 69 let v sobotu zemřel někdejší skotský první ministr Alex Salmond, informovala stanice...

Obnovíme stoprocentní kontrolu, slíbil Tusk. Polsko chce pozastavit právo na azyl

12. října 2024  15:02,  aktualizováno  21:14

Polsko chce kvůli situaci na běloruské hranici dočasně pozastavit právo na azyl jako součást...

Afričanky se nechaly nalákat na práci v Rusku, skončily v továrně na drony

12. října 2024  20:01

Reklamy na sociálních sítích slibovaly mladým Afričankám letenku zdarma, peníze a dobrodružství ve...

Proč nyní mladí Němci fandí AfD a opouštějí levici. Rázná řešení přitahují

12. října 2024

Premium Dlouho platilo, že mladí evropští voliči sympatizují s levicí a přitahuje je solidární či...

Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma
Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma

Toužíte po zářivém úsměvu, který dodá vašemu vzhledu sebevědomí? Nyní máte šanci si splnit sen o bílých zubech z pohodlí domova! Zapojte se do naší...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...