Bono Vox na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu, leden 2008

Bono Vox na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu, leden 2008 | foto: Reuters

Světový obchod je v krizi. A v Davosu se řečnilo

  • 3
Svět zasáhla finanční krize, která navodila chmurnou a sklíčenou atmosféru i na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Hrdé motto fóra „Zavázáni zlepšit svět“ se dnes více než kdykoliv dříve jeví jako odtržené od reality.

Každoroční Světové ekonomické fórum je právem vnímáno jako globální „barometr“. Ani krásné slunečné počasí, které v Davosu vládlo, však nemůže uniknout stínům finanční krize, která zasáhla svět a navodila v letošním setkání chmurnou a sklíčenou atmosféru. Hrdé motto fóra „Zavázáni zlepšit svět“ se dnes více než kdykoliv dříve jeví jako odtržené od reality. Davosu 2008 totiž nedominovala sebedůvěra, nýbrž pocit neschopnosti, ne-li přímo úžasu z rostoucí složitosti světa.

Ve skutečnosti není Davos ani tak barometrem, jenž nám pomáhá pochopit hluboké trendy utvářející svět, jako spíše zrcadlem, které odráží módní myšlenky, obavy a možná i klevety. Z formálních debat a neformálního klábosení s dalšími členy účastníků Davosu si člověk může udělat představu, koho americký establishment upřednostňuje v příštích prezidentských volbách (Hillary Clintonovou), získá prognózy výsledků nadcházejícího irského referenda o „zjednodušené“ ústavě (bude to velmi těsné) a udělá si obrázek o mezinárodní image francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho (není dobré).

Šetří čas i peníze
Na tohle sice nepotřebujete jezdit do Davosu, ale ve švýcarských horách získají tyto myšlenky auru legitimity – nazvěme to efektem „V Davosu mi říkali…“ –, která vysvětluje, proč se sem političtí i ekonomičtí analytici a komentátoři neustále vracejí navzdory faktu, že fórum je kombinací pompéznosti a intelektuální vyprázdněnosti. Význační lidé, kteří tudy procházejí, dostanou příležitost pouze k útržkovitým heslům, nikoli rozvinutým myšlenkám.

Pokud jde o přední podnikatele, navzdory značným poplatkům, které musí uhradit, aby se stali členy „davoské rodiny“, se sem vracejí i oni, protože fórum pro ně v konečném důsledku představuje investici, která šetří čas i peníze. Kde jinde na světě se mohou na jednom místě setkat s tolika potenciálními partnery či zákazníky, včetně hlav států s rozvíjejícími se ekonomikami?

Nebezpečí Davosu se samozřejmě skrývá právě v tomto koncentrovaném smísení debatních kroužků a reálného světa politiky a obchodu. Z podobných setkání přirozeně prýští konformismus a vytváří svět, v němž mají všichni sklon uvažovat podobně, jako by vskutku globální komunita mohla vytvořit i globální způsob uvažování, přestože se například postoje k řešení současné finanční krize liší.

Dva globální trendy
Módnost letošního Davosu se projevuje v názoru, že krize odráží dva hluboké globální trendy – mimo jiné i klesající vliv Spojených států. Po válce v Iráku a pomalé reakci Bushovy administrativy na hurikán Katrina je krize kolem špatných amerických hypoték vnímána jako prosté urychlení nezadržitelného vzestupu Asie a přesunu od unipolárního světa k multipolárnímu, přestože rozsáhlejší finanční krize úplně stejně postihne také růst v Asii.

Pro země jako Čína a Indie je snížení růstu z 8 % na 5 % téměř totéž co pro Západ recese. Když včera Amerika kýchla, svět se nachladil. A když dnes Amerika dostala zápal plic, může Asie pouze kýchnout?

Druhým trendem zdůrazňovaným v Davosu je návrat státu. V posledním čísle časopisu Foreign Affairs si zakladatel a prezident fóra Klaus Schwab klade otázku: „Jak může byznys pomoci zachránit svět?“ V době, kdy se nad hlavami účastníků Davosu vznáší jako Damoklův meč finanční krize, však zní otázka jinak: „Mohou státy a mezinárodní instituce zachránit byznys?“

Návratu státu, i kdyby se projevoval jen v moci Evropské komise udělovat sankce Microsoftu, mají všichni plná ústa. Tento návrat přitom dál prohlubuje sílící skepsi vůči trhu a nakažlivé a nebezpečné chamtivosti jeho klíčových aktérů.

Potvrdí-li tento trend realita, mohl by znamenat konec toho, zač se Davos zasazuje: otevřeného, globálního a průhledného světa. Je však svět připraven na návrat k protekcionistickým politikám a nacionalistickým reflexům? Bude skutečnost, že dnešní svoboda a průhlednost vedly k nežádoucím výsledkům, znamenat návrat k omezení pohybu zboží, lidí a kapitálu?

V letošním Davosu ustoupily obrovské naděje obrovským obavám. Jak může člověk předstírat, že pracuje na změně světa, když už tomuto světu nerozumí?

© Project Syndicate

. Dominique Moisi

Zakladatel a vedoucí poradce Ifri (Francouzského institutu pro mezinárodní vztahy), v současné době působí jako profesor na College of Europe ve varšavském Natolinu.


Video