Ruská neurotická invaze

  8:31
Právě v okamžiku, kdy Čína dostávala "zlatou medaili" v diplomacii za úspěch zahajovacích slavností v Pekingu, Rusko si vysloužilo "červenou kartu" za krajní a nepřiměřenou surovost své vojenské intervence v Gruzii. Záměrem Číny je svádět svět a imponovat mu počtem svých olympijských medailí, kdežto Rusko chce svět ohromit předváděním své vojenské nadřazenosti. Čínská měkká moc versus ruská tvrdá moc: zvolené směřování obou zemí odráží jejich naprosto odlišnou míru sebevědomí.

Gruzie a Rusko si už mnoho let zahrávají s ohněm a válka na Kavkaze se jevila jako předurčená. | foto: ČTK

Čína se sice vůči Západu staví do pozice oběti, ale její lídři vědí, že země je zpátky na světové scéně, a to na úrovni, kterou považují za odpovídající a oprávněnou. Samozřejmě že na domácí scéně čínským lídrům sebedůvěra schází a podle toho se k vlastním občanům chovají. Avšak zatímco Čína dělá nepatrný krok vpřed, Rusko dělá obrovský krok vzad.

Velký krok vpřed, velký krok vzad
Gruzie a Rusko si už mnoho let zahrávají s ohněm a válka na Kavkaze se jevila jako předurčená. Každá ze stran čekala na chybný krok druhého, aby použila své trumfy. Je víc než pravděpodobné, že mladý a impulzivní gruzínský prezident Michail Saakašvili se chytil do pasti, kterou sám pomáhal stvořit. Chtěl svým západním partnerům předvést, že Gruzie potřebuje ochranu NATO před Ruskem a že vstup je proto naléhavý.

Bez ohledu na to, zda Saakašviliho někdo ve Spojených státech povzbudil, mimořádně energickou reakci Ruska nečekal, byť ji čekat měl. Vždyť je víc než kdy jindy jasné, že dění má stále na povel Vladimír Putin. Příležitost, kterou mu Saakašvili poskytl, aby dal najevo, že Rusko už nelze ponižovat, byla jednoduše příliš lákavá.

Na Kavkaze ztrácejí všichni
Kreml si je dobře vědom vzestupu Ruska jako energetické supervelmoci, relativního oslabení americké moci i odhodlanosti, hlubokých rozporů v Evropě mezi proruskými zeměmi, jako je Německo a ještě víc Itálie, a zeměmi protiruskými (většina nových členských států EU ve východní Evropě) i ochromení Organizace spojených národů plynoucího z ruského práva veta. A tudíž vysílá světu důrazné poselství: "Čas na ústupky je pryč." V očích Kremlu je pravděpodobné, že Jižní Osetie a Abcházie zůstanou pod pouhou formální gruzínskou svrchovaností jedině tehdy, pokud země nevstoupí do NATO.

Přesto si Rusko, stejně jako Saakašvili, hraje s ohněm: jeho strategie podpory separatistických sil ve dvou gruzínských provinciích by mohla roznítit separatistické tendence v dalších částech Ruské federace (vzpomínáte na Čečensko?). Navíc se Rusko zbytečně izoluje od světa.

Tato krize v prvé řadě potvrzuje novou hierarchii mocností, která ve světě existuje. V tomto novém světě jsou Čína a Rusko zpátky a Amerika, byť stále na vrcholu, upadá. Co se Evropy týče, Evropská unie sice působí jako zprostředkovatel, leč právě tím zároveň dokládá meze svého vlivu. EU je skutečně "přesvědčivá", jen pokud může použít svůdnou moc karty členství. Jenže Rusko nemá o vstup zájem, přinejmenším za evropských podmínek ne. Rusové si velice dobře uvědomují, že Američané chtějí jejich pomoc na Středním východě; v jiných záležitostech Evropě a Americe naslouchají s postojem kolísajícím mezi lhostejností a brutalitou.

Na Kavkaze ztrácejí všichni, byť někteří víc než ostatní - v prvé řadě civilisté, kteří přišli o život nebo o střechu nad hlavou. Další je gruzínská vláda, která projevila svou nevyzrálost, ne-li nezodpovědnost. Ovce přece neprovokuje medvěda. Ale i Rusko zbytečně pošramotilo svůj mezinárodní obrázek. Kreml k doložení svých zájmů takovou přehlídku bezuzdné moci a brutality nepotřeboval. Čína naproti tomu teď vypadá jako úctyhodný partner.

Chatrné sebevědomí Moskvy
Západ stojí před dilematem. Může Gruzínce za nezodpovědnost jeho lídrů odměnit tím, že zemi urychleně přijme do NATO? Na druhou stranu, může si dovolit ponechat Rusku faktické právo ovládat, ať přímo, či nepřímo, země, jako je dnes Gruzie a zítra Ukrajina?

Současná krize na Kavkaze nepředstavuje návrat studené války a pravděpodobné není ani to, že by představovala začátek otevřeného válčení mezi Ruskem a Západem; jedná se, mnohem prostěji, o návrat tradičního imperialismu uplatňovaného ruskou říší už před více než sto lety.

Čína je, s výjimkou Tibetu, spokojeným a sebevědomým impériem s ustáleným statem quo. Rusko je naproti tomu revizionistická imperialistická mocnost, jejíž chatrné sebevědomí začíná znovu strašit svět.

© Project Syndicate, 2008.

. Dominique Moisi

Zakladatel a přední poradce Ifri (Francouzského institutu pro mezinárodní vztahy), vyučuje v současnosti na Evropské univerzitě ve varšavském Natolinu.

Autor:

Na Majálesu zasahovali těžkooděnci. Lidé se bouřili

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

PŘEHLEDNĚ: Podívejte se, jaké změny v důchodech české občany čekají

30. dubna 2024

Exkluzivně Zvyšování důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života, snižování výpočtu nových důchodů,...

„Pučista si ji nezaslouží.“ Bidenův tým vymýšlí, jak zrušit debatu s Trumpem

30. dubna 2024

Premium Koho by před časem napadlo, že když prezident USA připustí, že se snad i zúčastní debaty se...

Bude mít kdo jezdit pro pacienty? Chybí stovky záchranářů, mladé práce neláká

30. dubna 2024

Premium Posádky sanitek stárnou, průměrný věk zdravotnických záchranářů se pohybuje nad 50 lety....

Královská rodina vyslala na Ukrajinu vévodkyni, mluvila o sexuálním násilí

29. dubna 2024  23:19

První člen britské královské rodiny přijel na Ukrajinu od začátku konfliktu s Ruskem. Vévodkyně z...

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PODPORY PRODEJE (A12500)

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...