Proč nyní nastal neklid vysokých škol uvnitř i navenek

  8:39
České vysoké školy byly posledních dvacet let společensky velmi umírněné: stávky neprobíhaly, veřejná, politiku ovlivňující vystoupení se nekonala a takzvané veřejné intelektuály, spjaté s tou či onou vysokou školou, lze spočítat na prstech jedné ruky. I proto není pro veřejnost jednoduché pochopit změnu v chování vysokých škol, která se nyní projevuje například Týdnem neklidu.

Brněnští studenti zahájili Týden neklidu. (27. únor 2012) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nejprve je třeba říci, že nejde jen o studentské protesty, nýbrž o kulturní a společenské akce celé akademické obce. Současná aktivita vysokých škol byla vyvolána věcnými záměry zákonů o finanční pomoci studentů a o vysokých školách. Cílem prvního z nich je ustanovení podmínek pro půjčky na nově zaváděné školné, druhý návrh si klade za cíl reformovat správní strukturu vysokých škol. Vysoké školy se shodují, že změna současného stavu je nezbytná. Vysoké školy vědí, že je potřeba rozlišit tzv. výzkumné univerzity od neméně potřebných, ale především na výuku zaměřených vysokých škol. Dále se shodují na nutnosti zrušit propastné rozdíly v habilitačním řízení na různých institucích a také na tom, že je potřeba nově nastavit hodnocení kvality vysokých škol a výzkumu. Věcné záměry však tyto otázky buď neřeší, nebo dokonce hrozí zhoršením současného stavu.

Před Lichtenštejnským palácem v Praze se konala demonstrace proti věcným záměrům zákonů o vysokých školách. Dopoledne zde zasedala Legislativní rada vlády. (23. února 2012, Praha).

Před Lichtenštejnským palácem v Praze se konala demonstrace proti věcným záměrům zákonů o vysokých školách. Dopoledne zde zasedala Legislativní rada vlády. (23. února 2012, Praha).

Ačkoli je školné jeho zastánci mnohdy představováno jako ekonomická nutnost, jedná se především o politické téma. Stát nyní otevřeně deklaruje, že univerzitám zkrátí rozpočty o to, co vyberou na školném. Školné tedy nepovede k zlepšení situace chronicky podfinancovaných vysokých škol. Ze studií situace v USA vyplývá, že soustavné zvyšování školného nemá motivační charakter: studenti věnují vzdělání stále méně času bez ohledu na vynaložené prostředky. Půjčky na školné tak jen přispějí k pocitu každé mladé generace, že žít na dluh je zcela normální. Rakousko, jehož vzdělávací systém prý tvůrcům reformy sloužil za vzor, školné nyní zcela ruší.

Když si nevím rady, zruším to

Věcný záměr zákona o vysokých školách trpí řadou neduhů. Podle usnesení vědecké rady Právnické fakulty UK, jejíž členové tvoří třetinu Legislativní rady vlády, jsou návrhy naprosto nevyhovující. „Návrh po věcné i po formální stránce neodpovídá požadavkům na věcný záměr zákona,“ stojí ve zmíněném usnesení. „Provedená analýza a následný návrh úpravy by nemohly posloužit ani jako podklad k novelizaci.“ Hlavním problémem je vágnost textu, z něhož nelze v klíčových místech usoudit, jak bude navrhované řešení vlastně vypadat.

Například namísto habilitačního řízení ony návrhy zavádějí funkční místa docentů a profesorů, která budou obsazována na základě výběrového řízení a „docent“ nebude potřebovat ani doktorát. Habilitační řízení se stane nepotřebným včetně habilitační přednášky, což je jediné, v čem nynější systém připomíná systém habilitací či konkurzů na akademické posty v zahraničí. Stát, to jest ministerstvo, nyní zcela selhává v kontrolní roli, kterou má nad úrovní habilitačních řízení, a jako řešení prostě navrhuje toto řízení zrušit.

Workshop na fakultě sociálních studií v Brně patřil k prvním akcím Týdne neklidu. Studenti si mimo jiné chystali transparenty na úterní pochod. (27. únor 2012)

Dalším problémem jsou silné pravomoci rady veřejné vysoké školy, v nichž podle věcného záměru nesmí zasedat členové akademické obce. Vysoké školy vidí, jak fungují tzv. mediální rady, skrze něž politické strany ovlivňují spravované instituce včetně jejich rozpočtů. V záměru se píše, že v radě nesmí zasednout nikdo, jehož zájmy mohou být ve střetu s „veřejným zájmem na naplňování poslání veřejné vysoké školy“, což je nicneříkající obrat. Ministr Dobeš nedávno dosadil do správní rady ČVUT svého stranického kolegu, který nebyl schopen studium na této škole dokončit, což jen utvrzuje vysoké školy v jejich obavách.

Reforma nereforma, změny přijít musí

Univerzity jsou specifické tím, že jejich hlavním posláním není nic jiného, než rozvíjení zdravého myšlení a poznání. Společnost samozřejmě univerzitě ukládá i praktické účely, avšak intelektuální svoboda, která je nezbytně potřebná k dosažení těchto účelů, může zpochybnit samotné tyto účely. Nyní předkládané věcné záměry se snaží všechny vysoké školy více podřídit vlivu politiků a podnikatelů, aniž by ony záměry braly ohled na to, že tím narušují vlastní poslání moderní univerzity.

Výročního zasedání pléna České konference rektorů se zúčastnili premiér Petr Nečas či ministr školství Josef Dobeš. (17. února, Praha).

Výročního zasedání pléna České konference rektorů se zúčastnili premiér Petr Nečas či ministr školství Josef Dobeš. (17. února, Praha).

Týden však není naplněn jen negativním vzdorem. Akademické obce jednotlivých fakult jej hodlají využít i ke kritické diskusi o nedostatcích současného stavu. Vysoké školy musí především samy začít měnit, co již dnes měnit a zlepšovat mohou. Pokud to nedokážou, je otázkou, zda jim sebelepší reforma může prospět.

Autor:

Na Majálesu zasahovali těžkooděnci. Lidé se bouřili

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Von der Leyenová s kampaní navštívila Prahu, na Národní třídě čepovala pivo

30. dubna 2024  17:58,  aktualizováno  21:38

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v souvislosti s předvolební kampaní Evropské...

Na čarodějnice padaly teplotní rekordy. Ve Žďáře od vatry vzplála tráva

30. dubna 2024  18:41,  aktualizováno  21:28

V poslední den měsíce dubna se na řadě míst koná tradiční pálení čarodějnic. Středočeský kraj však...

Češi chtěli odříznout proruského Ukrajince, zastání našel na Slovensku

30. dubna 2024  20:56

Proruský ukrajinský politik a podnikatel Arťom Marčevskij, kterého česká vláda minulý měsíc...

Měli „rozjasnit každodenní život v boji“. Pávi vyvolali smršť nadávek na Putina

30. dubna 2024  20:55

Vedení zoologické zahrady v ruském Lipecku dostalo podivný nápad se taky nějakým způsobem zapojit...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...