Starostovi Pelhřimova se nápad sochaře líbí.

Starostovi Pelhřimova se nápad sochaře líbí. | foto: Václav Hubata Vacek, MF DNES

Pelhřimov uvažuje o soše koně velké jako pětipatrový dům

  • 12
Co mají společného New York, Rio de Janiero a Pelhřimov? Zatím málo. Ale brzy by mohl jeden nepřehlédnutelný společný znak přibýt. New York má Sochu svobody, nad Riem se vypíná majestátní socha Ježíše. A nad Pelhřimovem by se mohla tyčit socha vzpínajícího se koně.

S nápadem vytvořit čtrnáctimetrový kolos na místě bývalého památníku padlým hrdinům přišel pražský sochař Jan Řeřicha. A už na ní pracuje. Kůň vzpínající se na zadních nohou by měl být vyztužen samonosnou železnou konstrukcí a ulit z bronzu. Měl by vážit kolem sta tun.

"Bylo by to ohromné lákadlo pro návštěvníky města," slibuje třiatřicetiletý sochař, který bývá častým hostem pelhřimovské agentury Dobrý den. V jejich databance má už několik zápisů. Je autorem například funkčních mramorových houslí nebo reproduktoru z kamene, který opravdu hraje.

Přirovnání k americké Soše svobody není náhodné. I sám autor svou sochu tak vidí. "Bude to symbolika ducha svobody. Vždyť si teď po létech komunismu užíváme doslova zlatý věk, kdy máme svobodu a volnost," přiblížil Řeřicha. I proto by kůň neměl být nijak osedlaný, má z něho vyzařovat nespoutanost a volnost.

Místo, kde by se měl v budoucnu kůň vzpínat, chce město upravit. I proto se soše koně nikterak nebrání. V minulosti tu stál tank jako pomník osvoboditelům. "Jenže největším paradoxem bylo, že Pelhřimov osvobodili právě bojovníci na koních, tanky přijely až po nich," směje se Řeřicha.

"Bavili jsme se zatím pouze o záměru, ale musím říct, že se mi ta myšlenka zamlouvá. A co vím, líbí se i spoustě dalších lidí," svěřil se starosta Leopold Bambula. Podle jeho slov by to byl další způsob, kterým by se město mohlo zviditelnit. "Vždyť by taková socha byla vidět až z Křemešníka," vyzdvihl.

Na prostranství kolem město plánuje odpočinkovou zónu s parkovou úpravou. To vše ale až po vybudování další části obchvatu, který povede nedaleko. Sám Bambula si je ale vědom, že záležitost se sochou koně bude muset projít složitým schvalovacím procesem.

"Ze všeho nejdřív bude nutné udělat geologický průzkum, zda vůbec stotunová socha v tom místě může být," dodává s tím, že to bude hodně nákladné.

"Pracuju v pětiletkách, tak to vidím na těch pět let. To by mohla být socha hotova," říká Jan Řeřicha. Tvořit ji prý bude v Praze, do Pelhřimova jí chce převézt již dokončenou.

"Potřebuji v nějaké hale vytvořit devítimetrové torzo," vysvětluje. S modelováním hlavy už dokonce začal. Za vzor si vzal slavného českého sochaře 18. století Josefa Václava Myslbeka, jehož sochy koní jsou považovány za nejrealističtější na světě. "Asi se u mě projevily geny, dědeček byl uznávaný hipolog," usmívá se Řeřicha.

Zda jeho dílo budou moci obdivovat lidé v Pelhřimově, se rozhodne v nejbližších letech. Pokud nakonec umístění sochy nevyjde, objeví se v jiném městě. "Nemám obavy, zájemců by bylo dost. Tuhle ale dělám hlavně pro Pelhřimov," ujistil Řeřicha.


Video