Marto Marto Marto, pořád Marto! volal předčasně zemřelý extatik Josef Kocourek

  15:23
Šedesátkrát zvolání "Marto" se nachází na obálce nedávno vydaných deníků spisovatele, básníka, malíře, učitele, socialisty a extatika Josefa Kocourka (1909–1933). Do rukou se nám zde dostává svědectví o autorovi, který širší veřejnosti sice prakticky není znám, avšak po desítky let má své horoucí vyznavače.
Spisovatel, výtvarník a bohém Josef Kocourek (1909-1933); nedatovaný snímek

Spisovatel, výtvarník a bohém Josef Kocourek (1909-1933); nedatovaný snímek | foto: Archiv Vlastivědného muzea v Šumperku

Od narození podkrkonošského rodáka Josefa Kocourka uplynulo loni v lednu sto let, což si znalci jeho díla připomněli v literárních časopisech (Host, Souvislosti, Tvar). Vyšla znovu – po více než sedmdesáti letech – Kocourkova próza Srdce a nedávno Deníky z let 1927–1932, které jejich editor Michal Jareš neváhá otevřeností výpovědi přirovnat k deníkům K. H. Máchy či Jiřího Ortena.

O knize

Josef Kocourek:

Marto Marto Marto... Deníky 1927–1932

Edičně připravil Michal Jareš, fotografie archiv Vlastivědného muzea v Šumperku.

Vydal Dauphin Daniela Podhradského, Praha–Podlesí 2009, 544 stran, náklad 600 kusů, doporučená cena 548 korun.

Josef Kocourek během svého krátkého života přispíval fejetony například do Lidových novin. V rukopisech, které nespálil, zanechal několik novel a dvě sbírky básní. Na sklonku života, v necelých čtyřiadvaceti letech, stačil knižně vydat novelu Srdce. Jeho prozaické dílo ožilo až roku 1961, kdy Kocourkův učitel a literární rádce Miloslav Jirda (1895–1970) vydal s editorskými zásahy autorův román Zapadlí vlastenci. Pak už na sebe (v určitých kruzích českých intelektuálů a snivců) legenda jménem Josef Kocourek nenechala dlouho čekat. V roce 1968 vyšla, opět s editorskou péčí Kocourkova učitele a přítele Jirdy, próza Žena. A o tři roky později Extáze, výbor z básníkových deníků a korespondence.

Obálka knihy Josefa Kocourka Marto Marto Marto

Obálka knihy Josefa Kocourka Marto Marto Marto

Kým byl a mohl být

Právě Extáze, tento kolážovitý, fragmentálně románový soubor plný prudkých obrazů erotiky a utrpení – byť výrazně seškrtaný a upravený Miloslavem Jirdou – spustil cosi jako kocourkovské "vyznavačství".

Co z knihy Extáze rezonovalo v sedmdesátých letech, kdy se Kocourkovy spisy údajně draze sháněly po antikvariátech? Pro tehdejší mladou generaci pravděpodobně i možnost uniknout z tuhých límců svazáckých košil do obrazů extatických barev (ostatně Kocourek byl i malíř s oční vadou), do světa sexuální smyslnosti, blouznivého opilství a zvráceně dekadentní čistoty hledačství, do vědomí konečnosti a mlhavé nesmrtelnosti, do očekávaného, a přesto provokujícího spojení milostného patosu s cynismem. Kocourkovo nesnadno zařaditelné dílo má nejblíže k vypjatému expresionismu a vizionářsky smyslným surreálním vizím.

Přebal knihy Josefa Kocourka Srdce (nakladatelství DUHA Press, 2008)

Přebal knihy Josefa Kocourka Srdce (nakladatelství DUHA Press, 2008)

Kvůli předčasné smrti se lze logicky o dalším směřování talentovaného literáta jen domýšlet. Psal by později – obdobně jako Hugo Sonnenschein politicko-erotické – agitační verše? Byl by básnivým trockistou? Nebo čím dál věcnějším a cyničtějším dramatikem reflektujícím sociální realitu první republiky a okupace? Přidal by se ke Skupině 42, jejíž kořeny se také utvářely v Podkrkonoší? Byl by snad později zapáleným stalinistou či vizionářským katolíkem?

Potácející se existence

Ale od domněnek k faktům. V Dauphinu vydané deníky tvoří ke zmiňované Extázi zajímavý pandán. Jde totiž o vůbec první kompletní necenzurované vydání Kocourkových textů. Tedy i těch, z nichž Miloslav Jirda sestavil Extázi – tehdy s pozměněnými jmény a stylizovanou, románovou strukturou (nadto Kocourka skryl pod jeho alter ego, pod prokletého poetu Matyáše Koukola). Aby bylo jasno: nynější svazek přináší úplné znění dochovaných deníků; problém je, že z celkových patnácti číslovaných sešitů je jich šest nezvěstných, přičemž v Extázi z roku 1971 čerpal editor Jirda právě i z těchto dnes už ztracených sešitů. Takže i těch nynějších více než pět stovek hustě potištěných stran zůstává bohužel jen fragmentem Kocourkova sešitového zapisování.

Spisovatel, výtvarník a bohém Josef Kocourek (1909-1933); nedatovaný snímek

Spisovatel, výtvarník a bohém Josef Kocourek (1909-1933); nedatovaný snímek

Na jednotlivých záznamech studenta, poté zadluženého učitele, bohéma a Bohem nadaného literáta je patrný oblouk dozrávání nevšedního talentu muže, který vedle ničivé sebedestrukce a smrtelně rouhačských milostných her tvoří posedle jeden text za druhým, a přitom studuje, kreslí a učí a ještě k tomu v Šilperku roku 1930 organizuje založení literárního časopisu Šíp. Rozklížen několika milostnými krachy se zde nešťastně zamilovává do rozvedené paní a potácí se mezi opilostí, láskou a zoufalstvím. Deník lze vlastně vnímat i jako stylizovaný skicář autorovy reality. Z faktografického hlediska jsou zajímavé kupříkladu Kocourkovy zmínky o Vladimíru Zorzutovi, jugoslávském autorovi, který Kocourka – uhranut jeho prózami – nadšeně překládá a objevuje slovinskému publiku. Sama korespondence mezi Kocourkem a Zorzutem by stála za hlubší studii či přímo předlohu filmového scénáře.

Objevné jsou z dnešního pohledu v denících rovněž obsažené, dosud nepublikované básnické texty Josefa Kocourka. Básně nikterak formálně výbojné, leč metaforami neotřelé – a psané zřetelně v linii wolkerovsky milostné a gellnerovsky ironizující lyriky.

Spisovatel, výtvarník a bohém Josef Kocourek (1909-1933); nedatovaný snímek

Spisovatel, výtvarník a bohém Josef Kocourek (1909-1933); nedatovaný snímek

Proč nehanět učitele Jirdu

Co editor Miloslav Jirda v Extázi vynechával, to je Kocourkův akcent na sociální nedostatečnost, na věčnou zadluženost. A pak také důraz na zatrolenou osobnostní zmatenost. Ano, nemá smysl zastírat, že podle některých záznamů Josefa Kocourka je zřejmé, že se mladý talentovaný autor – stižený navíc vlekoucí se oční chorobou – nacházel v takzvané hraniční poruše osobnosti.

Kocourkovi byly blízké i černý humor a ironie, což opět překvapivě zřetelněji vyzní v Jirdou cenzurované Extázi, která postrádá onen permanentní tón sebelítosti a je i výrazněji pointovaná. Zkrátka, přiznejme si to s rozpaky a snad ne cynickou věcností: necenzurované Kocourkovy deníky jsou místy k nečtení, jména dívek a žen, všech těch bestií s rozkvetlým pohlavím a věčnou lží na rtech, se při nejlepší vůli a pozornosti postupně pletou a mizí v mlze patosu nechtěné komiky.

Pouze jméno Marta zůstává zřetelné, což je ovšem dáno tím, že je s malými přestávkami Kocourkem v Deníku zapsáno nejméně tisíckrát za sebou (a to bez možnosti laciného triku CTRL-V). Deníky se také postupně významově i výrazově zhušťují, to jak ubývá Kocourkových milostných eskapád a přibývá chorob. (Josef Kocourek zemřel 31. března 1933 na tuberkulózu). Závěrečný deníkový záznam – vlastní epitaf otištěný v Lidových novinách 22. června 1932 – je také jistou odměnou i důvodem, proč se masou horoucích autorových slovních průtrží pokorně prokousat.

Spisovatel, výtvarník a bohém Josef Kocourek (1909-1933); nedatovaný snímek

Spisovatel, výtvarník a bohém Josef Kocourek (1909-1933); nedatovaný snímek

Chtělo to více informací

Vraťme se obloukem k úvodu recenze. Pokud bylo smyslem vydání nahlédnout do intimní kuchyně Josefa Kocourka, pak se účel neminul s výsledkem. Ale asi podstatnější je, že svazek Marto Marto Marto... posmrtně ospravedlňuje editorské zásahy Kocourkova vyznavače Miloslava Jirdy. Ten totiž zdědil Kocourkovu písemnou pozůstalost a přítelovy prózy záměrně komponoval jako strhující příběhy, navíc se v původních textech nezdráhal škrtat a přepisovat tam, kde mu něčeho připadalo příliš. A o tom, nakolik těmito zásahy změnil autenticitu vyznění, se dodnes přou pravověrní Kocourkovi vyznavači s obdobnou vášní, s jakou psal tento kultovní podkrkonošský svéráz rozskřípaným školním brkem obsesivně jméno "Marta".

Škoda, že editor Jareš nepřizval ke spolupráci či doslovu Víta Ondráčka či Jaromíra Typtla – dva nejpovolanější "kocourkology". Pro nepoučené čtenáře je totiž bez zasvěceného doslovu takto předložený svazek spíše obsáhlou kuriozitou, doprovodným skicářem autora. Ale doufejme, že i jistou návnadou pídit se po dalších "hodnověrných" Kocourkových knihách.

Autor:

Na Majálesu zasahovali těžkooděnci. Lidé se bouřili

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Hamás chystá odpověď na návrh příměří, Biden mluvil s lídry Egypta a Kataru

30. dubna 2024  6:24

Americký prezident Joe Biden v pondělí večer telefonicky hovořil s egyptským prezidentem Abdal...

Vláda schvaluje důchodovou reformu. Do penze má pustit mladší lidi později

30. dubna 2024  6:09

Úpravy, které se týkají budoucích důchodců, schvaluje vláda. Návrh, na němž se shodla pětikoalice,...

Vedení TOP 09 bude rozhodovat o novém ministrovi, může to být Tuleja

30. dubna 2024  6:02

Vedení TOP 09 bude v úterý od rána rozhodovat o kandidátovi na post ministra pro vědu, výzkum a...

PŘEHLEDNĚ: Podívejte se, jaké změny v důchodech české občany čekají

30. dubna 2024

Exkluzivně Zvyšování důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života, snižování výpočtu nových důchodů,...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...