Klaus: Kampaň o EU je provokace

  0:01aktualizováno  0:01
Prezident Václav Klaus odsoudil reklamní kampaň, která láká Čechy ke vstupu do Evropské unie. Televizní šoty označil za "cílenou provokaci", která může lidi od hlasování v referendu spíše odradit. Podobný názor mají ovšem i jiní politici, například místopředseda Senátu Jan Ruml.

Místo povrchní reklamy by se podle Klause měla vést o vstupu vážná diskuse. "Jsem velmi proti tomu, abychom si vstup do unie trivializovali, abychom si mysleli, že je to téměř nevýznamná událost, a abychom ji bagatelizovali takovými reklamami, jaké občas vidíme v našich televizích," řekl v úterý Klaus během své návštěvy Pardubic. "Nevím, jak by někdo mohl brát reklamu tohoto typu vážně," řekl.

Do referenda o vstupu do EU přitom zbývají už jen dva a půl týdne a debata o výhodách či nevýhodách podle Klause začala příliš pozdě.

Nedostatek informací vadí i Janu Rumlovi. "Informační centra, která by dokázala vyprodukovat kvalifikované odpovědi na četné dotazy obyvatelstva, by byla účinnější než nějaké přiblblé billboardy, když to řeknu lapidárně," řekl Ruml.

Vláda přitom vyčlenila na kampaň před vstupem do unie 200 milionů korun. Podle průzkumu agentury STEM zaznamenaly kampaň dvě třetiny obyvatel, téměř polovina z nich ji považuje za zdařilou, třetina ji naopak kritizuje.

Podle šéfredaktora odborného časopisu Marketing & Media Daniela Köppla je první fáze kampaně, zaměřená na image Evropské unie, v pořádku. "Větší význam přikládám druhé fázi - přesvědčovací."

Ta podle něj nebude spočívat v tom, aby lidé hlasovali pro či proti, neboť v tom již má většina lidí jasno. Bude je po zkušenostech s jinými referendy potřeba přesvědčit o tom, aby vůbec přišli do volebních místností.

"Jediné, co bych současné kampani vytkl, je, že jí chybí nadsázka a humor," řekl Köppl. "Umím si představit, že by do unie lákalo třeba heslo "Konečně budeme mít moře!"

Jana Adamcová, která má na starosti vládní kampaň před referendem, nechtěla výroky prezidenta komentovat.

Podle ní však Klaus zřejmě shrnul všechny reklamy na EU, které jsou v televizích. "Málokdo rozlišuje, která část je naše, České televize či Novy," řekla Adamcová. Podle odhadů odborníků však může nevydařená kampaň přispět k menší účasti lidí v červnovém referendu o vstupu do EU.

Autoři:

Mazat nebo nemazat? V Rozstřelu o tom diskutovali poslanci

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz