Janina Hřebíčková, náš člověk v Iráku

  0:01
Ještě před několika týdny ji znal jen nejužší okruh odborníků. Dnes začíná být jednou z hlavních postav naší diplomacie. Ženou, která má tu čest účastnit se obnovy Iráku, reprezentovat přitom české zájmy a pokusit se zapojit do procesu rekonstrukce i české firmy.

Janina Hřebíčková, bývalá novinářka a pracovnice OSN se zkušenostmi z krizových oblastí, se stala českou koordinátorkou v Úřadu pro obnovu a humanitární pomoc v Iráku, jednou z nejbližších spolupracovnic amerického civilního administrátora země.

Málokdo toho zažil tolik, co ona, málokdo toho také tolik viděl. Dlouhých 13 let prakticky nepřetržitě působila ve válečných zónách bývalé Jugoslávie. Procestovala ji křížem krážem, poznala její obyvatele a naučila se s nimi jednat a pomáhat jim. Měla málo času na soukromí, ale přece jen stačila vychovat syna Ondru, který dnes úspěšně studuje v zahraničí.

Když minulý týden seděla v letadle při své první seznamovací cestě do Iráku, smála se chvílemi na celé kolo, až se lidé otáčeli. Za chvíli pak dvě hodiny vážně jednala s ministrem Jaroslavem Tvrdíkem o svém novém úkolu.

Jaká je Janina Hřebíčková? Odvážná, bezprostřední, veselá, starostlivá, s velkým "tahem na bránu" a také s pocitem odpovědnosti. Je z rodu oněch výjimečných žen, které jsou připraveny jít až na konec světa, aby pomáhaly tam, kde to je zapotřebí a kde se ony samy cítí užitečné. A má nakažlivý dar přenášet své nadšení a energii na ostatní.

Když se jí před týdnem v Basře při prvním neplánovaném setkání bývalý americký generál Garner zeptal, zda by s ním hned teď neodletěla na několik dní do Bagdádu, beze slova popadla aktovku a sedla do jeho letadla. Bez přípravy, bez osobních věcí, které zůstaly v kuvajtském hotelu.

Kdo se s ní seznámí, tomu není zatěžko uvěřit, co tato dvaačtyřicetiletá žena říká. "Vím, že to zní banálně, ale nejde mi o peníze ani o žádnou kariéru. Myslím, že právě teď bych mohla být užitečná. Díky tomu, co jsem tak dlouho dělala a co tak dobře umím." Když se jí zeptáte na kteroukoli etapu jejího profesionálního života, vždy začíná prakticky stejně: Bylo to báječné, zajímavé a moc přínosné.

V roce 2002 působila Janina Hřebíčková v Kosovu jako mediální a politický poradce francouzského starosty Prištiny. "To mě hrozně bavilo. Lidé mě rádi viděli a to, co jsem dělala, mělo odezvu." Předtím pracovala tři roky v Televizi mírové mise OSN v Kosovu.

"Pamatuji si, jak jsem v roce 1999 dostala měsíc na to, abych vybudovala multietnickou televizi. Neměla jsem nic, lidi ani technické prostředky. Za tři neděle jsem díky podpoře OSN dala dohromady techniku i štáb devatenácti lidí, mezi nimiž byli kosovští Albánci, Srbové, Turek, Bosňan, Francouz, Brit, Novozélanďan, Finka, Peruánka..."

Začínali úplně od nuly. Nebylo jednoduché naučit týmové práci lidi ze znepřátelených stran. Naučit je chovat se politicky. "Myslím, že nakonec se nám to podařilo, i když bylo složité fungovat ve strašně zpolitizovaném kosovském prostředí. Byli jsme dobří. Jedenkrát za měsíc náš příspěvek vysílala i CNN."

Všichni se učili komplexnímu přístupu k nové době. Snažili se pracovat v neautoritářském prostředí, aby do toho nepřátelství oni sami ani jejich děti nezabředli navždy. "Když byla porada, všichni si řekli ahoj, i když se jejich otcové dřív zabíjeli. Několikrát jsme šli i na společnou večeři."

Byla to mnohostranná práce, díky níž Janina Hřebíčková hodně pronikla i do politiky. Učila se vytřídit informace tak, aby byly srozumitelné. Před Prištinou vyráběla v bývalé Jugoslávii krátké dokumenty pro OSN, pracovala v Záhřebu, Osijeku. Předtím byla v Londýně v BBC, ale několik měsíců i v Gaze či v Jižní Koreji.

Půl roku to zkoušela i v Nově. Nevydržela. Kratičké šoty ze zahraničí ji nebavily. Před časem nabídla své zkušenosti na ministerstvu zahraničí. Chvíli se nic nedělo, ale pak ji najednou oslovili s Irákem.

Její zkušenosti se mohou hodit právě tam, kde se budou muset v úplně jiných podmínkách než za Saddáma naučit vedle sebe žít šíité, sunité, Kurdové. Proč se do toho pouští? Je to jako vždycky. Jen nerada mluví o něčem, co vlastně ještě ani nezačala.

"Vím, že mám manažerské a politické zkušenosti. Že z novinařiny jsem se už v podstatě dostala do politiky. A že právě tady bych mohla být užitečná i když to bude strašně složité."

Větší část svého dosavadního života dala práci v zahraničí. Kde má po třinácti letech v zahraničí svůj domov? "V Praze, tam jsem se narodila a tam je to nejkrásnější. Ale domov mám dnes i tam, kde jsou blízké duše. A tak ho mám na mnoha místech světa."

Autoři: ,

Na Majálesu zasahovali těžkooděnci. Lidé se bouřili

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...