Iráčané zranili české vojáky

  0:01aktualizováno  0:01
Rozvášněný dav v neděli v jihoirácké Basře dvakrát napadl české vojáky - při prvním incidentu byli Češi nuceni střílet do vzduchu k rozehnání davu, při druhém házeli Iráčané na vozy české polní nemocnice kameny a několik vojáků muselo být ošetřeno s drobnými zraněními.

"Zranění nejsou nijak vážná, většinou šlo o drobné oděrky způsobené kameny," uvedl mluvčí ministra obrany Ladislav Šticha.

"Situace v oblasti působení české polní nemocnice se prudce zhoršila, neděle byla dosud nesporně nejdramatičtějším dnem. Iráčané jsou stále nervóznější, stále častěji napadají vojáky," dodal.

Situace v Basře se vyhrotila již v sobotu, kdy vypukly nepokoje - stovky Iráčanů při nich protestovaly především proti problémům se zásobováním a výpadkům elektřiny. Několik Iráčanů bylo při tom postřeleno.

Protesty pokračovaly i v neděli, byly zaznamenány první oběti. Z města bylo hlášeno mnoho násilných incidentů, které se dotkly i českých vojáků.

V neděli ráno nejprve zastavil bouřící dav kolonu, v níž dvě cisterny českých vojáků přivážely vodu pro polní nemocnici. "Auta byla přinucena zastavit před zátarasy a bránit se davu, ze kterého se ozývaly výstřely. V této situaci museli vojáci rozehnat zástupy střelbou do vzduchu," uvedl Šticha.

Při incidentu nebyl nikdo zraněn, podobná situace ovšem nastala na jiném místě, kdy demonstranti zablokovali několik českých džípů, které se vracely do areálu nemocnice z hlídkového výjezdu.

"Znovu byli zasypáni kameny, jedno auto bylo při tom podle předběžných zpráv téměř zdemolováno," dodal mluvčí. Kameny a rozbité sklo několik vojáků lehce zranily, přesnější informace však zatím nejsou dostupné.

Při dalším incidentu, který nastal při vyvážení odpadu z prostoru české polní nemocnice, v neděli zahynul jeden Iráčan. Při výjezdu vozu z areálu se tento muž pokusil naskočit na vozidlo s kontejnerem a těžce se při tom zranil.

"Spadl pod kola vozu," uvedl Šticha. Čeští lékaři mu okamžitě poskytli pomoc, v nemocnici však svým zraněním podlehl. Přesné okolnosti nehody nyní vyšetřuje vojenská policie.

Velení 7. polní nemocnice přijalo v souvislosti s nárůstem napětí v Basře dodatečná bezpečnostní opatření: výjezdy mimo areál byly například omezeny na nezbytné minimum, s ohledem na problémy se zásobováním se velitelé rozhodli zavést úsporný režim distribuce pitné vody.

Velitel nemocnice plukovník Mojmír Mrva také dočasně zastavil příjem místního obyvatelstva na základnu.

Autor:

Mazat nebo nemazat? V Rozstřelu o tom diskutovali poslanci

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz