Inspektoři: Saddám zakázané zbraně neměl

  8:58aktualizováno  8:58
Irák neměl v době americko-britské invaze v březnu 2003 zásoby zbraní hromadného ničení ani konkrétní plány na jejich výrobu. Uvádí to zpráva šéfa amerických zbrojních inspektorů v Iráku. Popírá tak hlavní argument, kterým Bush zdůvodňoval vojenské svržení Saddáma Husajna.

Irácký diktátor sice toužil po těchto zbraních, ale neměl v posledních letech prostředky, aby je získal, citoval z dokumentu deník The Washington Post.

Podle AP může toto zjištění oslabit George Bushe a posílit demokratického kandidáta Johna Kerryho před prezidentskými volbami 2. listopadu.

Bush ale na oprávněnosti zásahu proti Bagdádu trvá. "Museli jsme zabránit všem zdrojům, odkud by si teroristé mohli opatřovat zbraně," řekl v reakci na výsledky zprávy.

"Existovalo riziko, reálné riziko, že Saddám poskytne zbraně hromadného ničení, prvky k jejich výrobě nebo aspoň informace o výrobě teroristickým sítím", řekl Bush a dodal, že v situaci po 11. září to bylo riziko, které nemohl připustit.

Britský premiér Tony Blair zprávu uvítal s tím, že podle něj ukazuje, že byl důvod k válce. "Saddám dělal, co bylo v jeho silách, aby obešel sankce se záměrem obnovit vývoj a programy zbraní hromadného ničení," prohlásil Blair při návštěvě Etiopie.

Demokratický senátor Carl Levin řekl, že zpráva popírá dva hlavní argumenty k válce, tedy že Saddám měl zbraně hromadného ničení a že by je nyní mohl předat teroristům sítě Al-Kajda.

Asi tisícistránkovou závěrečnou zprávu amerických inspektorů v Iráku ve středu projednal bezpečnostní výbor amerického Senátu.

Dokument popisuje programy vývoje a výroby zbraní hromadného ničení v Iráku od války této země proti Íránu v 80. letech, přes první válku v Perském zálivu v roce 1991 po následné dvanáctileté období sankcí OSN.

Irácké zbrojní programy byly podle zprávy Charlese Duelfera v době zahájení loňské války v důsledku ekonomických sankcí proti Iráku ještě zaostalejší než v roce 1998, kdy jako inspektor OSN opouštěl Irák.

Dokument uvádí, že se našly důkazy o tom, jak Saddám zamýšlel oživit programy zbraní hromadného ničení, pokud by se zrušily mezinárodní sankce proti Bagdádu. V těchto zbraních podle zprávy Saddám viděl záruku ochrany země před USA a Íránem.

Už před pár dny americký ministr zahraničí Colin Powell před kongresmany připustil, že se údajné zásoby iráckých zbraní hromadného ničení zřejmě nepodaří nikdy najít. - více zde

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld přiznal počátkem týdne, že neexistují ani pevné, spolehlivé důkazy o spojení bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna s teroristickou organizací Al-Kajda. - více zde

Šéf zbrojních isnpektorů v Iráku Charles Duelfer seznamuje senátory s výsledky zprávy o zakázaných zbraních v Iráku. (7. října 2004)

Šéf zbrojních inspektorů v Iráku seznamuje senátory s výsledky zprávy o přítomnosti zakázaných zbraní v Iráku. (7. října 2004)

Autoři: , ,

Schodek rozpočtu 30 miliard korun je sci-fi, řekla Schillerová v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROINŽENÝR S VÝJEZDY DO ZAHRANIČÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 38 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz