Dva roky po výbuchu Fukušimy – sanace není zdaleka u konce

  8:44
Od jaderné nehody ve Fukušimě uplynuly dva roky a mezinárodní zájem o její následky začíná ochabovat. Tyto následky však přetrvávají dodnes – a nejen v globální veřejné debatě o budoucnosti jaderné energetiky. Více než sto tisíc lidí zůstává kvůli nehodě mimo domov a někteří z nich přišli o rodiny, domy, majetek, ba dokonce i o touhu žít.

Výbuch v jaderné elektrárně Fukušima | foto: YouTube

Japonský jaderný průmysl, regulátoři a vláda nesou zodpovědnost za jasné vysvětlení, proč věda a technologie nedokázaly minimalizovat riziko ani následky takové nehody v geologicky zranitelné zemi, jako je Japonsko, proč se v oblastech s nízkou kontaminací, kde se předpokládá zanedbatelný dopad na veřejné zdraví, provádí nerozumně nákladná očista a proč nebyl zaveden žádný dobře definovaný a operativní systém nakládání s odpadem. Získaná ponaučení mohou napomoci nejen ke snížení rizika budoucích nehod, ale i k usnadnění regenerace v jiných oblastech po celém světě, které byly zamořeny radioaktivními či jinými jedovatými látkami.

Měření úrovně radiace obyvatel japonského města Korijama, ležícího nedaleko jaderné elektrárny Fukušima. (15. března 2011)

Japonsko má v otázce řízení přírodních katastrof dobrou mezinárodní pověst. „Dokonalá bouře“ v podobě největšího zemětřesení a cunami od začátku industrializace a výsledné roztavení tří reaktorových jader v elektrárně Fukušima Daiči však překonaly jakýkoliv do té doby představitelný scénář. Japonská vláda ani místní komunity neměly nouzový plán pro situaci, jaká vznikla v zamořených oblastech, což mělo za následek ad hoc reakce poznamenané neefektivitou a špatnou komunikací, zejména v otázce radiologického ohrožení.

Poznání pro všechny

Navzdory těmto problémům byla přijata efektivní opatření na evakuaci ohrožených osob a omezení potenciálního rizika konzumace kontaminovaných potravin. Místní komunity zahájily okamžitou dekontaminaci citlivých oblastí mimo evakuované zóny (například mateřských a základních škol). Japonská agentura pro atomovou energii (JAEA) se současně s tím snaží vyvíjet technologie sanací uvnitř těchto zón. Výsledné demonstrační projekty vedly k vytvoření vědomostní základny, která podpoří další efektivní plánování a postupnou realizaci regionálních sanací s ohledem na charakteristiku místa, technologii čištění a nakládání s dočasným odpadem.

Letecký záběr na jadernou elektrárnu Fukušima (12. března 2011)

Obzvlášť důležité je dostatečné plánování, protože o sanace v tak velkém měřítku – a navíc v hustě obydlené oblasti se složitou topografickou situací a rozsáhlým využitím půdy – se ještě nikdo nikdy nepokoušel. V zájmu budování lokální důvěry a pochopení a za účelem poskytnutí informací mezinárodnímu společenství jsou výsledky této činnosti sumarizovány na uživatelsky příjemné webové komunikační platformě, která se momentálně vyvíjí.

Hory odpadu

Dekontaminační činnost vede k hromadění obrovského množství odpadu, s nímž se musí na místní, regionální i celostátní úrovni správně nakládat – sbírat ho, dopravovat, třídit, snižovat jeho objem, připravovat ho k likvidaci a nakonec ho umísťovat do trvalých úložišť. Vzhledem k tlaku na umožnění rychlého návratu evakuovaných občanů však demonstrační projekty JAEA proběhly pouze do fáze zřízení dočasných úložišť, která mají sloužit jako „přestupní stanice“ do doby, než bude dostupná centralizovaná úprava odpadu, jeho dočasné uskladnění a kapacity k jeho likvidaci.

Objem odpadu je tak velký – odhaduje se na 30 milionů krychlových metrů (což by stačilo na zaplnění více než dvaceti tokijských baseballových stadionů Tokyo Dome s kapacitou 55 000 míst) – a jeho charakter tak složitý, že poslední fázi nakládání s ním je zapotřebí pečlivě optimalizovat, i kdyby bylo hlavní kontaminační látkou relativně krátkodobé radiocesium. Protože hory odpadu čekají na jednoduchých skládkách v pytlích, které se budou zákonitě rozpadat, staly se plánování a rozvoj centralizovaných likvidačních kapacit otázkou klíčového významu.

Snímek ukazuje jadernou elektrárnu Fukušima I před a po výbuchu.

Vážným problémem je skutečnost, že před zahájením regionální očisty neproběhla žádná debata o otázce, jaká míra vyčištění bude dostatečná. Pro odhady nákladů a požadavků na další zdroje – a z toho vyplývajících objemů odpadu – u předem definovaných úrovní snížení obsahu kontaminačních látek lze využít demonstrační projekty JAEA, avšak ty již nelze využívat ke specifikaci nebo odůvodnění číselně vyjádřených cílů regionální očisty. Máme sice potřebné nástroje i vědomostní základnu k tomu, abychom vyvinuli celostnější přístup k sanaci evakuované zóny, avšak při formulaci vhodné politiky jsou politická omezení a souhlas veřejnosti stejně důležité jako technické otázky.

Co s tím udělají příroda a čas?

S problémem optimalizace sanace úzce souvisí pochopení, jak se budou kontaminační látky chovat v důsledku přírodních procesů. Povedou tyto procesy k dekontaminaci postižených oblastí, anebo k opětovné kontaminaci oblastí již vyčištěných?

Dvanáctiletý a desetiletý chlapec se na pobřeží moře ve městě Iwaki v Japonsku modlí za své zesnulé rodiče. (11. 3. 2012)

JAEA zahájila projekt modelování budoucí distribuce radioaktivity v regionálním měřítku, počínaje terénními výzkumy s cílem získat data potřebná k vývoji konceptuálních a matematických migračních modelů chování radiocesia v životním prostředí. Na projektu se podílejí mezioborové japonské týmy, ale i mezinárodní experti, což je důležité pro zajištění, aby se projekt opíral o modely, které již byly použity v jiných kontaminovaných prostředích, a aby využíval dlouhodobé databáze ze starších incidentů, díky nimž lze otestovat prediktivní schopnost stávajících modelů.

Dva roky po katastrofě ve Fukušimě Japonsko stále čelí mnoha problémům v oblasti regionální sanace. Mezi tyto problémy patří v neposlední řadě spolehlivá extrapolace budoucí distribuce radiocesia, která je nezbytná pro vývoj efektivních monitorovacích procedur a formulaci optimálních plánů vyčištění.

Japonská dívenka se modlí při příležitosti prvního výročí tsunami a zemětřesení, které poškodilo jadernou elektrárnu ve Fukušimě. (11. 3. 2012)

Šiniči Nakajama, výzkumný pracovník nakládání s radioaktivním odpadem v Japonské agentuře pro atomovou energii, pracuje od jaderné nehody ve Fukušimě na sanaci jejích ekologických následků. Ian McKinley, partner ve švýcarské poradenské společnosti MCM, podporuje více než dvacet let japonské projekty nakládání s odpadem, v poslední době jako hostující profesor univerzit v Nagoji a Okajamě.

Copyright: Project Syndicate, 2013. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:

Z politiky se vytrácí obsah, mluví do ní natřásající se tetky, říká Decroix

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Ani vás nepustí do haly. Podvodů při prodeji lístků na MS v hokeji přibývá

6. května 2024

Organizátoři i policie varují: Kupovat vstupenky na mistrovství světa v hokeji od někoho jiného než...

Katar plánuje vyhoštění lídrů Hamásu, ale není kam. Jordánsko je zpět nechce

6. května 2024

Premium Katar je místo, kde si lídři teroristické organizace Hamás léta užívali pětihvězdičkového luxusu....

Za bydlení politiků platíme tisíce, vládní byty a vily mnozí z nich nevyužívají

6. května 2024

Premium Stát jen za tento rok zaplatí za bydlení v Praze mimopražského ministra školství Mikuláše Beka...

Izrael zavřel hraniční přechod do Pásma Gazy. Humanitární pomoc tam končí

5. května 2024  14:36,  aktualizováno  22:53

Izraelská armáda v neděli oznámila, že po ostřelování uzavírá hraniční přechod Kerem Šalom, určený...

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin. Deportovali je na Sibiř....