ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zlínský kraj

Smrt pacienta v nemocnici prošetřete znovu, přikázal policii Ústavní soud

  • 7
Policisté chybovali při vyšetřování smrti mladého muže ve Vsetínské nemocnici. Zemřel kvůli neprůchodným žlučovým cestám a následnému septickému šoku. Trestní oznámení podané jeho dědečkem policisté odložili, podle Ústavního soudu tím ale porušili právo na účinné vyšetřování.

Případem se musí policie zabývat znovu, bude nutné zadat revizní znalecký posudek, plyne z úterního nálezu.

„Orgány činné v trestním řízení neprověřily podezřelé úmrtí ve Vsetínské nemocnici dostatečně rychle a efektivně, neboť u nich došlo jednak k neodůvodněným průtahům, a jednak - což je závažnější - také k nedostatečnému objasnění skutkového stavu,“ rozhodl Ústavní soud.

Dědeček zemřelého pacienta se neúspěšně obracel také na okresní a krajské státní zastupitelství.

Pacient se narodil v roce 1991, ve vsetínské nemocnici jej hospitalizovali na konci července 2017 s bolestmi břicha. O dva dny později v nemocnici zemřel.

Diagnóza byla stanovena jako obstrukce žlučových cest, pravděpodobně kvůli kamenům ve žlučových cestách. Bezprostřední příčinou smrti byl septický šok s následným selháním krevního oběhu a všech orgánů.

Takzvaný zákrok první volby, tedy zprůchodnění žlučových cest při nezhoubné obstrukci, se snažil ošetřující lékař domluvit na „vyšším pracovišti“, protože vsetínská nemocnice zákrok neprováděla.

Nejbližší termín byl však až další den v ranních hodinách, kdy pacient už nebyl schopen převozu a odpoledne zemřel. K dispozici včas nebylo ani řešení druhé volby, tedy punkce žlučových cest přes játra a drenáž.

Po obdržení zdravotnické dokumentace nechala policie vypracovat znalecký posudek z gastroenterologie. Znalec označil léčebný postup nemocnice jako lege artis, tedy odpovídající lékařským postupům. A to i poté, co jeho správnost zpochybnilo jiné odborné vyjádření, podle kterého měla vsetínská nemocnice při nedostupnosti sofistikovanějších řešení pacienta ihned operovat.

Podle ústavních soudců by měl nyní znalec svůj původní posudek doplnit. Vzhledem k rozporům s odborným vyjádřením pak musí vzniknout ještě revizní posudek.

Reakce nemocnice

„Především je třeba říci, že úmrtí každého pacienta je pro nás velmi smutnou událostí, která se ošetřujícího personálu hluboce dotýká. Zemře-li navíc mladý člověk, je to vždy tragédie. Už během policejního šetření jsme ale uvedli, že postup našich zdravotníků byl v pořádku, ošetřující lékař telefonicky kontaktoval pracoviště vyššího typu ve zlínské nemocnici, kde byl výkon dohodnut na druhý den ráno. Pacient nejevil známky sepse, k prudkému zhoršení došlo v odpoledních a večerních hodinách, během krátké doby byl pacient nestabilní a nebylo tedy možné provést ani operační drenáž žlučových cest, ani jej transportovat do jiného zdravotnického zařízení vyššího typu. Jeho stav se nakonec bohužel ukázal jako neslučitelný se životem.

Endoskopický výkon (endoskopická retrográdní cholangiografie – ERCP) se sanací žlučových cest se ve Vsetínské nemocnici neprovádí a pacienti, kteří jej potřebují, jsou překládáni na pracoviště ve Zlíně. Operační revizi žlučových cest jsou lékaři ve Vsetínské nemocnici schopni provést, ovšem pacient musí být schopen celkové anestesie  a operačního výkonu v délce trvání zhruba jedné hodiny, což v tomto případě bohužel nebylo reálné.

Znovu vyjadřujeme lítost nad tímto případem, který ovšem z hlediska medicínského neměl řešení s dobrým koncem, o něž náš zdravotnický personál usiluje vždy s maximálním nasazením.“

Egon Havrlant, mluvčí nemocnic Zlínského kraje

,