Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. září 2021 Matouš

Opatření státu mi zavání nesvobodou, nemají pravidla, říká šéf hotelů

  17:36
Když vláda v půlce března vyhlásila nouzový stav, firma Baltaci, která provozuje jediný pětihvězdičkový hotel ve Zlíně či střední školu, musela zavřít všechny provozy. Její ředitel Lukáš Žaludek popsal dopady koronavirové krize na hotelový byznys.

Majitel zlínského hotelu Baltaci Lukáš Žaludek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Působíme v jednom z těch oborů podnikání, na které koronavirová krize dopadla opravdu těžce,“ říká ředitel společnosti Lukáš Žaludek. Nasmlouvaní hosté nepřijeli na hotely, stravovací zařízení zela prázdnotou. Teď už se situace zlepšuje, ovšem stále není ideální.

Jak obtížně jste více než dva měsíce nouzového stavu přežili?
Nejdříve se omezovala otevírací doba restaurací, na což jsme reagovali nejrůznějšími opatřeními, nabízeli jsme třeba roznosy jídel a dělali tomu propagaci. Než jsme to ale stihli dotáhnout do konce, všechno se totálně uzavřelo. V Napajedlích jsme dělali dva měsíce rekonstrukci restaurace, otevřeli jsme v pondělí a v pátek, na kdy jsme měli naplánováno slavnostní zahájení, jsme museli zavřít. Všichni zaměstnanci zůstali doma, pobírali 100 procent mezd, stát přispíval 80 procenty.

Jaká je situace teď?
Na každém provozu je to jinak, některé aktivity najíždějí pomaleji, některé rychleji. Ale nikde nejsme na sto procentech původních tržeb, u těch nejlepších provozů jsme na 70 až 80 procentech. Do normálu se vracejí expres jídelny, které máme tři. Ubytování se také postupně zvedá, nejpomaleji se rozjíždí restaurace.

Plní se více pětihvězdičkový, nebo tříhvězdičkový hotel?
Asi tříhvězdičkový, přece jen pětihvězdičkový hotel je více vázaný na zahraniční klientelu z byznysu a mezinárodní pohyb je ještě významně omezený. Německy hovořící hosté jsou u nás dominantní skupina. Když jsem včera obsluhoval v restauraci hotelu, seděli tam dva Američané, dva Poláci a manželský pár z Německa. Na druhou stranu i Češi více cestují, takže registrujeme zájem o ubytování ze strany turistů, což ve Zlíně nebývá úplně zvykem. Snažíme se zákazníky oslovit speciálními nabídkami a zajímavou cenou.

Lukáš Žaludek

Je mu 36 let, absolvoval gymnázium ve Zlíně a poté nedostudoval VŠE v Praze.

V restauraci Baltaci v Napajedlích začínal jako provozní, pak přešel na tříhvězdičkový Hotel Baltaci ve Zlíně, odtud na pětihvězdičkový Hotel Baltaci Atrium.

Společnost, jíž je Žaludek ředitelem, vlastní také tři expres jídelny ve Zlíně, cateringové centrum v Tečovicích, střední školu, hotel na zámku a restauraci v Napajedlích.

Skupina Baltaci má asi 100 zaměstnanců.

Jak vidíte budoucnost jediného pětihvězdičkového ubytování v krajském městě?
Máme v plánu, že hotel ještě letos v létě zařadíme do kategorie 4 hvězdy superior, a to ze dvou důvodů. Jedním z nich je, že když jsme v roce 2010 otevírali, vpluli jsme do ekonomické krize. Řada firem měla tehdy nařízení, že se jejich lidé nesmějí ubytovávat v pětihvězdičkových hotelech. Povolený standard byl maximálně čtyři hvězdy. My jsme museli tou dobou držet pětihvězdičkový standard vzhledem k udržitelnosti dotačního projektu, což nám spíše ubližovalo. Teď už nemusíme. A obáváme se, že pětihvězdičkový status by nám v dnešní době mohl opět více škodit než pomáhat.

A druhý důvod?
Asociace hotelů a restaurací změnila standardy a nová klasifikace přinesla nové požadavky, takže abychom si udrželi standard 5 hvězd, museli bychom mít kromě recepční i konsiéře (stará se o potřeby hostů), portýra (pomáhá se zavazadly), doormana (otevírá dveře). Kvůli 28 pokojům by na recepci byli trvale čtyři zaměstnanci. Tím by cena za ubytování výrazně vzrostla. Abychom měli provoz v souladu s požadavky asociace, zůstaneme na čtyřech hvězdičkách. Pátou hvězdičku na štítu hotelu nahradí písmeno S, superior je něco jako 4,5.

Jakou máte dnes obsazenost na pětihvězdičkovém hotelu?
Tím, že jsme rodinná firma, nejsme tlačeni k tomu, abychom splňovali nějaká čísla. Za deset let jsme na hotelu udělali hodně práce, máme šikovné lidi, určité know-how, v podstatě stálou klientelu. Obsazenost je dobrá, nejsme ztrátoví. Po koronakrizi jsme několikrát dokonce měli kapacitu plně obsazenou. Není to sice náš nejlepší rok, ale zvládneme to. Nouzový stav nás ale omezil i v investičních plánech rozvoje, například jsme chtěli rozšiřovat pětihvězdičkový hotel o 12 pokojů. Kdy začneme, zatím nedokážu říct.

Určitě se ve vašich ubytovacích kapacitách výrazně projevuje, že se nekonají festivaly a velké akce jako Masters of Rock, Trnkobraní nebo Barum Czech Rally.
Ano, je to pro nás zásadní, nenahraditelný výpadek. Masters of Rock je nejvýznamnější akce v kraji, unikátní, ohromná. Díky ní jsme měli celou kapacitu na pětihvězdičkovém hotelu vždy obsazenou. Kapely jsou v rámci metalové komunity světové hvězdy požadující vysoký standard, který jim můžeme nabídnout. Filmový festival, který je pro nás stejně důležitou akcí, je přeložen na září. Doufáme, že se uskuteční.

Před chvíli jste zmiňoval, že jste obsluhoval v hotelové restauraci. Co vás k tomu přimělo?
Okolnosti. Už delší dobu sháníme dva kolegy na obsluhu do restaurace, což není vůbec snadné. Personální problém trvá několik let, naivně jsme si ale mysleli, že v průběhu koronakrize a po ní bude větší zájem o práci. Jenže zatím není. Nevím o někom významném z oboru, že by zkrachoval, zavřel. Tím pádem nikdo volný oproti stavu před krizí na trhu práce není. Navíc se domnívám, že někteří lidé se rozhodli branži opustit i vzhledem k nejistotě, kterou krize přinesla. Takže byť se ve firmě snažíme vytvářet dlouhodobě kvalitní personální politiku, tak je nábor nových kolegů stále problematický. I toto pro nás bylo jedním z podnětů, proč jsme v roce 2015 koupili Střední hotelovou školu ve Zlíně.

Její absolventi by pak měli pracovat u vás?
Byli bychom rádi, kdyby to tak u části z nich bylo. Realita je ale taková, že většina studentů chce jít po střední škole na vysokou. Škole se daří, počet studentů se zvýšil z 80 na 200. Letos jsme měli poprvé převis zájemců nad přijatými studenty. Problém není jen ve výchově a vzdělávání nových lidí do branže. Jde také o udržení stávajících lidí. Je nutné, aby se kvalita zaměstnávání zvýšila. Na úrovni by měl být nejen personál, ale i podmínky a kultura prostředí, a to dnes tak úplně neplatí.

Jak to myslíte konkrétně?
Stále najdete firmy, které mají deset provozoven, ale žádného zaměstnance. Nerozumím tomu, proč stát přerušil povinnost mít EET, což nahrává právě různým ne zcela korektním praktikám. Nejde pouze o to, co hospodský vydělá, ale také o dopad na jeho zaměstnance. Celou branži pak lidé, kteří v ní pracují, považují za nestabilní, nejistou a odcházejí pracovat do jiných odvětví.

Považoval jste opatření státu během koronavirové krize za přehnaná?
Pochopil jsem jeho úlek na začátku, kdy nikdo pořádně nevěděl, co se děje. Jenže to, co přišlo potom, už ne. Zavání mi to nesvobodou. Svobodu považuji za základní životní hodnotu. Takové zákazy, zavírání a omezování, jakých jsme byli svědky, vytvářejí precedent, který je velice nebezpečný. Mám strach, aby nám v budoucnu nezavírali provozy kvůli chřipce nebo něčemu, co skupina vybraných označí za nebezpečí.

Jak by se podle vás měla podobná situace řešit?
Měla by být nastavena pravidla, postup, nějaká struktura, podle níž se budou lidé v krizové situaci řídit. Mělo by se to více řešit lokálně, ve městech a obcích. Ukázalo se, že se lidé v době krize chovali zodpovědně a chtěli si pomáhat. Byli opatrní, nosili roušky. Nemyslím si, že potřebují od státu zákazy, ale spíše jen odborná doporučení a podporu. A pokud jde o firmy, tak ty zase potřebují plánovat a dostát svým závazkům vůči partnerům a zaměstnancům. Pokud má ale ministr zdravotnictví nebo někdo jiný tlačítko, kterým nás prostě vypne, tak se vytváří nestabilní a rizikové podmínky pro podnikatele. Ti nebudou chtít nabírat nové zaměstnance nebo realizovat investiční záměry.

Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Michal Berg, Alena Gajdůšková, Marie Pěnčíková, Radek Vondráček, Vladimír Zlínský, Libor Lukáš, Ondřej Benešík, František Elfmark

  • Nejčtenější

Dům v Koryčanech právě opravovali, vybuchl po poškození plynového potrubí

Vyšetřovatelé hasičů a policie se dnes vrátili do Koryčan na Kroměřížsku, kde ve středu při výbuchu plynu v rodinném...

Hasiči řešili únik plynu v domě v Koryčanech, po explozi dva zemřeli

Při výbuchu, který zdemoloval dům v Koryčanech na Kroměřížsku, zemřeli dva lidé, podle hejtmana Zlínského kraje místní...

Vyšlehly plameny a ozvala se rána. Kamera zachytila výbuch domu v Koryčanech

Po chodníku chodili lidé, po silnici uprostřed klidného města zrovna projíždělo auto. Najednou se ozvala rána, z...

Za Plzeň pro sudí pochvala. Na Slavii upřeli Slovácku penaltu, Bořil měl jít ven

Slávistický fotbalista Jan Bořil měl dostat v ligovém utkání proti Slovácku (2:1) červenou a soupeř měl v 50. minutě za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenka vyhrabala u Vsetína poklad, stovky stříbrných mincí ze 14. století

Šťastná náhoda pomohla odhalit jeden z nejhodnotnějších objevů na Valašsku. Při procházce lesem nedaleko Vsetína...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Nejčastějším důvodem tragických nehod v kraji byla noční rychlá jízda

Loni čtyři, letos devět. A většinou v noci. Bilance dopravních nehod, ke kterým došlo během letních prázdnin ve...

Velkolepé Filmové žně přilákaly do Zlína celebrity, ukončili je nacisté

Letošní ročník dětského filmového festivalu ve Zlíně nabídl mimo jiné obnovenou premiéru filmu Hotel Modrá hvězda....

Černé vlajky, minuta ticha. Hasiči po celé zemi uctili zesnulé kolegy

V pravé poledne uctili minutou ticha památku zesnulých kolegů hasiči napříč republikou. Ti zemřeli při výbuchu v...

Ojedinělá výstava o Baťovi představuje soukromí geniálního podnikatele

Zlínská open air výstava nazvaná Tomáš Baťa, světový podnikatel, který sloužil, představuje továrníkovu osobnost a taky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Pompézní svatba Simony Halepové. Tenistka si vzala miliardáře

Rumunská tenistka Simona Halepová se několik dní před 30. narozeninami vdala. Ve středu si v rodném městě Konstanca...