Medvěda zachytila myslivecká fotopast ve žlebu Vinohrady poblíž Mistřic na...

Medvěda zachytila myslivecká fotopast ve žlebu Vinohrady poblíž Mistřic na Uherskohradišťsku. | foto: Obec Mistřice

Medvědi se zatoulali do lesů na Zlínsku, v Beskydech po nich nejsou stopy

  • 4
Fotopasti umístěné v lesích nad Zlínem a v Mistřicích na Uherskohradišťsku zachytily na začátku a konci minulého týdne medvěda. Ochránci přírody šelmu potulující se krajem stopují už delší dobu. Neshodnou se ale na tom, zda jde o stejné zvíře.

Podle ochranářů může, ale nemusí být na snímcích tentýž medvěd.

„Ze snímku z fotopasti umístěné v lokalitě Pindula u Zlína je patrné, že nejde o medvěda, který se objevil v Mistřicích. Ten je mnohem statnější,“ míní Martin Tomešek z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK). Pokud oba medvědi k sobě patří, může se podle něj jednat o samici s mládětem.

Michal Bojda z Hnutí Duha, jenž má už od konce března se svým týmem v hledáčku medvěda zatoulaného do Vizovických vrchů, si to ale nemyslí. Domnívá se, že obě fotopasti zachytily stejné zvíře.

„Medvěd putuje regionem delší dobu z Vizovicka přes Pohořelice a Provodov dál na západ. Dlouhodobě sbíráme jeho stopy i vzorky DNA. Definitivní jistotu nemáme, ale nejspíš jde o jednoho medvěda,“ podotkl Bojda. Další sledování může zmařit teplejší počasí.

„Sníh už není, bahno vysychá a příležitostí získat další stopy není mnoho,“ vysvětlil.

Zatímco Pindula leží v kopcích uprostřed lesů, v Mistřicích se medvěd vydal do níže položené lokality rybníků Javorovec. Konkrétně do žlebu Vinohrady.

„Objevil se v místech, která nejsou vysoko. Myslivci v nich mají fotopast na posedu kvůli zakrmování zvěře a kontrole okolí krmelce,“ popsal mistřický místostarosta Petr Blažek.

Informace o výskytu medvědů přichází v čase, kdy mají ochránci přírody za sebou velké sčítání šelem. Medvěd hnědý se v posledních letech vyskytuje především v chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Podle zprávy AOPK se medvědí přítomnost ve zdejších horách nepotvrdila od loňského jara. Během únorového monitoringu se neobjevil ani na slovenské straně Javorníků.

„To ale nic nemění na tom, že medvěd do regionu patří a především v Bílých Karpatech se objevuje pravidelně. Není to nic výjimečného,“ upozornil Tomešek.

Shodou okolností se medvědi objevují ve Zlínském kraji už třetí rok pravidelně v květnu. Loni zaznamenaly fotopasti dospělého samce v kopcích nad Březovou a poblíž Strání.

Předloni medvěd křižoval lesy u Lopeníku, Starého Hrozenkova a podle stop doputoval až do Rubanisek, což je okrajová část Uherského Brodu.