Ti vinu opakovaně odmítl, stejně jako zmocněnec podniku Vladimír Kurka. Podle obžaloby řeku otrávily kyanidy a šestimocný chrom.
Hlavní líčení v kauze začalo koncem letošního ledna. Od té doby se uskutečnilo 26 jednacích dní. Vypovídaly desítky svědků, soud předvolal také několik soudních znalců.
Nyní bude mít hlavní líčení téměř měsíční pauzu. „Dám prostor stranám k přípravě závěrečných návrhů,“ řekla soudkyně Ludmila Gerlová.
„Havárii způsobila prokazatelně společnost Energoaqua nesprávným provozem celku vodního hospodářství, a to především chemické čistírny odpadních vod,“ řekl znalec Jiří Klicpera, který jeden ze stěžejních posudků ve sledovaném případu otravy Bečvy vypracovával pro policii.
Za hlavní příčiny otravy řeky označil zanedbání personálních otázek a kvalifikace zaměstnanců a dále zrušení původní funkce dvou lagun ze strany managementu firmy.
„Laguny měly fungovat jako vyrovnávací nádrže, měly řádově 16 tisíc kubíků vyrovnávací kapacity a mohly a měly zastavit případný únik nebezpečných látek, které by ohrozily život v řece. Podobné nádrže má třeba Deza a ta je provozuje. Funguje to tak, že když odpadní vody nějakým způsobem utečou, tak se chytí v těch lagunách,“ uvedl Klicpera.
Kvůli odpojení lagun byl podle něj odpojen monitorovací systém a odpadní vody směřovaly přímo do odvaděče. „Odpadní vody, které utekly z čistírny, byly za šest hodin v Bečvě. Nikdo už je nedokázal zastavit, protože se to nevědělo,“ řekl znalec.
Řeku teď hlídá monitorovací zařízení
„Je to pohádka o Červené Karkulce, jedna věta za druhou je lež. Všechna obvinění vyvrátíme,“ komentoval výpověď Klicpery Havelka.
Jedovaté látky se do řeky začaly šířit 20. září roku 2020. Protože byla neděle a šlo o místo na pomezí Zlínského a Olomouckého kraje, nezafungovaly správně postupy pro zvládání ekologické havárie. I to bylo součástí projednávání celé kauzy. Zmatky, které první dny provázely, daly podnět ke změně zákona.
Výzkumný ústav vodohospodářský také na řeku umístil stálé monitorovací zařízení, aby se předešlo tak rozsáhlým následkům. V Bečvě se jedy rozšířily od valašskomeziříčské Juřinky až po Přerov, rozředění se podařilo jen kousek od soutoku Bečvy s Moravou.
Rybáři odvezli ze zasažené části toku do kafilerie na 40 tun ryb.
Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí Havelkovi až pětileté vězení, společnosti Energoaqua zákaz činnosti a peněžitý trest.
22. října 2020 |