1 Splněný sen podnikatele
Když byl vsetínský podnikatel a sportovní nadšenec Dušan Kotrla před lety v Kanadě, zaujalo ho, že v téměř každém menším městě mají zimní stadion. Inspiroval se i podobným projektem ve slovenské Oščadnici a výsledkem je multifunkční sportovní komplex Kapka Resort.
Stojí ve Lhotě u Vsetína mezi fotbalovým hřištěm a silnicí spojující Zlín a Vsetín. Kromě ledové plochy nabízí také wellness, saunu, fyzioterapie, masáže, kryokomoru, posilovnu a zároveň i hotel a restauraci.
„Chci investovat do regionu, kde bydlíme a kde vyrůstají naše děti,“ řekl Kotrla při otevření Kapky. „Stavba multifunkčního sportovního centra není byznys plán, dává to logiku v symbióze s ekonomicky fungující rodinnou firmou.“
Projekt nyní obdržel prestižní ocenění v celostátní soutěži Stavba roku. Stavbu v roli generálního dodavatele provedla otrokovická společnost PSG Construction.
„Cenu udělujeme za unikátní, výtvarně střídmou a zároveň efektně řešenou, funkčně promyšlenou novostavbu zimního stadionu s hotelem a dalšími prostory, která je zdánlivě nenápadnou ukrytou perlou Vsetína,“ znělo hodnocení poroty, v níž nechyběla ani vsetínská architektka Martina Hovořáková.
2 Firemní sídlo v lesích
Jejich nové sídlo je plné skla, dřeva a volného prostoru. Odráží tak filozofii společnosti Kloboucká Lesní, která se snaží prosazovat udržitelné hospodaření s lesem a krajinou v souladu s nejmodernějšími technologiemi. Elegantní administrativní budova vznikla na okraji Bylnice, na její stavbu bylo použito dřevo převážně z okolních lesů a zpracováno na místní lince.
Dřevostavba postavená podle návrhu studia mjölk architekti získala cenu Grand Prix architektů za rok 2023, stala se stavbou roku Zlínského kraje za loňský rok a uspěla rovněž v celostátní soutěži Stavba roku.
„Vítěz Grand Prix vykazuje výjimečně vysokou kvalitu architektury zvláště v kontextu vesnice. Jednoduchý jazyk budovy konstrukce rámu ve tvaru A je decentní a elegantní, využívá materiály z přírody, vzduch, vodu, dřevo. Stejně jako úspěchu architektů tleskáme i filantropickým záměrům klientů,“ uvedla architektka a předsedkyně poroty Amanda Leveteová.
3 Příběh válečné tragédie
Obnovený památník na Ploštině, který spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy, otevřeli na jaře po třech letech prací a jen za rok 2023 ho navštívilo 100 tisíc lidí.
Národní kulturní památka připomíná vypálení pasekářské osady nacisty v závěru druhé světové války, kdy zde v plamenech zemřelo 24 zdejších obyvatel. Pozornost poutá unikátní nápad, kdy lidé jdou prakticky krok po kroku ve stopách tehdejší tragédie a vše, co vidí, je součástí expozice a příběhu místa.
„Chtěli jsme zde návštěvníkovi dát zažít kontext celé Ploštiny včetně života, jak se na valašských pasekách žilo a hospodařilo, a také tragédie z 19. dubna 1945,“ zmínil historik a etnograf muzea Ondřej Machálek. „Pietní prvek tvoří sloupy věnované každé z 28 obětí. Expozice končí momentem pohřbu zavražděných a tím, že Ploština nebyla jediná. Chtěli jsme ji tak zasadit do souvislostí.“
Komplex získal zvláštní cenu v soutěži Stavba roku za „mimořádný celospolečenský přínos, formu představení a podobu ztvárnění expozice Tragédie na Ploštině“.