Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O unikátní výzkum mladé vědkyně z Valašska se zajímala britská královna

  7:02
Chodila na vsetínské gymnázium, pak vystudovala farmacii v Brně, a když se Zuzana Holubcová rozhodla udělat si doktorát, zaujalo ji téma genetické nestability embryonálních kmenových buněk. Jako první na světě tak zjistila, co se děje uvnitř lidského vajíčka před oplodněním

Zuzana Holubcová, rodačka z Ústí u Vsetína, jako první na světě popsala, co se děje v lidském vajíčku před oplodněním. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

„Narazila jsem na inzerát, že se hledá postdoktorandský výzkumník na projekt, který zahrnoval filmování lidských vajíček za účelem zjištění příčin neplodnosti. Nadchlo mě to,“ líčí rodačka z Ústí u Vsetína, jejíž práce představuje světový průlom v umělém oplodnění.

Proč někteří lidé nemohou mít dítě, to je odvěké téma, že?
Neplodnost tady byla vždycky, jen dříve byly akutnější problémy jako infekce nebo úrazy. Epidemie neplodnosti, o které se teď píše, je jen víc vidět, není to nic nového. Změnil se životní styl, ženy odsouvají těhotenství na pozdější dobu a neplodnost je začíná víc trápit.

Jak velkou roli při tom mají pověstné „biologické hodiny“?
Každému tikají individuálně. Kalendářní a biologický věk jsou dvě různé věci, jsou ženy, které bez problémů počnou ve čtyřiceti letech. Ale statisticky věk samozřejmě roli hraje. Stejně jako psychika. Časté jsou případy lidí, kteří první dítě měli přes umělé oplození a druhé se jim narodilo normálně.

Je už překonaný názor, že za tyto potíže mohou hlavně ženy?
Říká se, že v 35 procentech hraje roli mužský problém, v 35 ženský a ve zbývajících 30 buď něco společného, nebo neznámý důvod. Pro některé muže je to citlivé téma, takže když jim řeknu, čím se zabývám, zatváří se všelijak. Ženy to mají jinak, ty se spíš na chvíli zarazí a pak to chtějí probrat. Kamarádky mě pořád zásobují tím, co čtou v různých časopisech o tom, kdy se má otěhotnět. Jenže jak shrnout problematiku, jež se na univerzitě učí několik semestrů, do srozumitelné a stručné formy?

Ve společnosti se navíc problémy s početím dětí hodně řeší...
Ano, i to vede k ještě většímu stresování lidí. Každý to cítí jinak, ale podle mě dítě není projekt. To, že se narodí zdravé dítě, je zázrak a štěstí, ne samozřejmost. A ani umělé oplodnění není plán B pro všechny. Šance na zdravé dítě je u třiceti procent počatých embryí. Kritický je už samotný moment implantace, kdy musí embryo ošálit imunitu matky a spoléhat na svoji genetickou výbavu.

Svůj výzkum jste dělala v laboratoři na britské Cambridge, kde v minulosti působil Robert Edwards, slavný průkopník umělého oplodnění. Potkala jste se s ním?
Stála jsem o to, ale bohužel ne. Když jsem na Cambridge přišla, byl už ve špatném zdravotním stavu. Edwards je můj vzor. Když jsem četla jeho životopis, bylo to úžasné čtení. Nespokojil se jen s vědeckou publikací svých poznatků, chtěl pomoct lidem. Na výzkum, za který v roce 2010 dostal Nobelovu cenu, přitom původně nezískal grantové peníze. Do nemocnice, kde se narodilo dítě z umělého oplodnění, dojížděl přes půlku Anglie. Nepovedlo se jim to napoprvé, až napopáté. Matku Lesley Brownovou chtěli utajit, jenže bulvární novináři je pronásledovali, obklopili kliniku a někdo zavolal, že je uvnitř bomba. Chtěli je dostat ven a zjistit, kdo je nastávající matka. Edwards s kolegou Steptoem se hrozně báli, že Brownová potratí, její manžel novináře málem fyzicky napadl. Když se malá Louise Joy v červenci 1978 narodila, musel to pro Edwardse být nepopsatelný pocit.

Na Cambridge jste se svými poznatky seznámila i královnu Alžbětu. Jak k tomu došlo?
Rozhodně nepřijela jen proto, aby viděla zrovna mě. (smích) V Cambridge se otevírala nová budova našeho institutu, který novináři přezdili na „továrnu na Nobelovky“, což mimochodem sedí. Vědci odsud získali deset Nobelovek. Královna přijela budovu otevřít a prezentovaly se jí dvě laboratoře, jednou z nich jsme byli my. Bylo nás tam pět pracovníků, čtyři dělali na myších vajíčkách a já na lidských. A protože můj výzkum je pro laiky vděčný a dobře se komentuje, vybrali k prezentaci tento projekt. Královna viděla rané výsledky výzkumu, stala se tak první externistkou mimo naši laboratoř, která měla tu čest. (opět se směje) Tehdy na to řekla: „It’s fascinating, isn’t it?“ Když se mi nedařilo, držela mě právě tahle vzpomínka nad vodou.

Jaký byl váš „heuréka moment“, o kterém každý vědec sní?
Vzrušující momenty byly hned dva. Když jsem poprvé vezla vajíčka od dárkyň, třásly se mi ruce. A když jsem dění ve vajíčku dala filmovat, vyšlo to hned napoprvé. Tehdy jsem tam viděla něco, co jsem si nedovedla vysvětlit. Už jsme věděli, jak se chová vajíčko před oplodněním u myší, ale tohle se u nich nedělo. Napadlo mě, že jsem asi něco pokazila, ale pokračovala jsem dál. Nechala jsem mikroskop jet přes noc, ráno se šla podívat – a vajíčko úspěšně uzrálo. Když se to objevilo i u třetí pacientky, dívala jsem se na ta videa a došlo mi, že se děje něco nečekaného. Navíc to popíralo vědecký výzkum mojí šéfové, která zkoumala vajíčka myší. U lidí to ale funguje jinak.

Můžete tedy popsat, co se ve vajíčku děje?
Problém je v aparátu, který chromozomy rozděluje. V živočišných buňkách je speciální organela, která vyztužuje kraje či póly dělicího vřeténka, které mechanicky roztáhne chromozom. Zodpovídá právě za rychlé vytvoření dělicího vřeténka a rozdělení chromozomů. Jenže lidskému vajíčku tahle organela, která se nazývá centrozom, chybí. Vědci už to tušili, ale nyní už víme, jak si vajíčko bez centrozomu dělicí vřeténko vytvoří. Kvůli chybějící organele je však dělicí aparát vajíčka vysoce křehký a dělení chromozomů vede k mnoha chybám.

K čemu to pomůže?
Teď víme, jak dlouho zásadní „zrací“ procesy ve vajíčku probíhají, a s tím už se dá pracovat v klinické praxi. Laicky řečeno, nezralé vajíčko se se spermií nepotká. Pro asistovanou reprodukci se ale používají i vajíčka, která ještě nejsou na příchod spermie připravená. Proto se s umělým oplozením musí počkat na správný čas. Poznatky mého výzkumu tedy umožní lepší načasování oplozovacího procesu.

Kdy se vaše zjištění dostanou do praxe?
Bude záležet na jednotlivých klinikách, časově to těžko odhadovat. Snažím se to zavést do praxe a mluvíme o tom, jak upravit operační protokoly, které se používají. Na klinice, kde nyní působím, navíc navrhuji koupi speciálního mikroskopu, který umožní spolehlivé zhodnocení, zda je vajíčko již zralé, či ještě ne.

Vrátila jste se z Velké Británie do Česka a zdůvodňovala to i tím, že u nás je v oblasti umělého oplodnění svobodomyslná atmosféra. Platí to pořád?
Doufám, že to tak zůstane. Česko je velmi liberální, existuje tady i dárcovský program, který sem láká cizince. Lze tu oslovit dárkyně vajíček, což třeba v Německu není možné. Nabízíme výbornou léčbu za třetinové peníze ve srovnání se západní Evropou. Lidé to však mnohdy berou jako produkt a chtějí jeho kvalitu. Mají pocit, že si dítě koupí. Jenže pořád je to „jen“ medicína, takový trik, jak ošálit přírodu. Stoprocentní úspěšnosti asi nedosáhneme nikdy.

Autor:
  • Nejčtenější

Koncert za veřejné peníze? Půlmilionový honorář nechám v kraji, navrhl Mareš

24. dubna 2024  10:32,  aktualizováno  11:22

Zpěvák a moderátor Leoš Mareš nabídl, že svůj honorář za vystoupení na zářijovém Dnu Zlínského...

Kraj dá za koncert Mareše půl milionu, za stejnou sumu loni hrály tři kapely

23. dubna 2024  16:37

Vedení Zlínského kraje chce šetřit, přesto vyplatí bezmála půl milionu korun za vystoupení Leoše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vsetín - Kladno 3:4. Rytíři dvakrát otočili skóre a zůstávají v extralize

22. dubna 2024  17:50,  aktualizováno  21:05

Hokejisté Kladna budou patřit i v následující sezoně mezi extraligovou elitu. V baráži se Vsetínem...

POHLED: Formát, co postrádá smysl. Má vůbec cenu sledovat hokejovou baráž?

23. dubna 2024

Premium Z triumfu v první hokejové lize se ani nestihl radovat. Místo oslav musel věnovat pozornost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Smoleňák vyhodil kameramana z kabiny, pak se omlouval. Vážím si práce ČT, řekl

22. dubna 2024  9:08

Ve stejný den, kdy se pardubický trenér Marek Zadina opřel do hokejové sekce České televize,...

Kraj plánuje historickou dotaci. Univerzitě dá 200 milionů na novou budovu

29. dubna 2024  7:46

Historicky první dotaci plánuje Zlínský kraj poslat Univerzitě Tomáše Bati. Záměr budou dnes...

Č. Budějovice - Slovácko 2:2, domácí neudrželi vedení a jsou poslední

28. dubna 2024  17:29,  aktualizováno  19:48

Prohrávali, během deseti minut utkání otočili, ale nakonec brali pouze bod. Fotbalisté Českých...

Bylo to málo, někteří hráči nejdou přes hranu, láteřil zlínský kouč

28. dubna 2024  19:11

Všechno jim hrálo do karet. České Budějovice doma ztratily, Pardubice vyšly naprázdno. Stačilo před...

Zlín - Karviná 0:1, záchranářský souboj rozhodl hned v úvodu Regáli

28. dubna 2024  16:56,  aktualizováno  18:50

Karvinští fotbalisté zvládli důležitý zápas ve Zlíně a po výhře 1:0 ve 30. kole Fortuna ligy...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...