Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Výrobce pneumatik se stoletou tradicí ve Zlíně omezí výrobu, bude propouštět

  9:10
Po necelých sto letech prakticky končí ve zlínském baťovském areálu výroba pneumatik. Společnost Trelleborg Wheel Systems (dříve Mitas) během první poloviny roku ukončí výrobu motocyklových plášťů, kde pracuje zhruba 200 lidí. Výrobu firma přesouvá do zahraničí.

Výroba pneumatik ve firmě Mitas | foto: MAFRA

Někteří pracovníci budou propuštěni, pro jiné chce firma najít uplatnění v dalších svých závodech. „Důvodem rozhodnutí je optimalizace výrobních kapacit společnosti se snahou zefektivnit výrobní závody a jejich geografické pokrytí,“ nastínila globální viceprezidentka pro lidské zdroje firmy Trelleborg Wheel Systems Vlaďka Kozáková.

Ve Zlíně má podnik, jenž vyrábí pneumatiky Mitas a další typy, obsazených několik výrobních budov v baťovském areálu. To pro něj není praktické.

„Ve zlínském závodě se společnost dlouhodobě potýká s vysokými výrobními náklady a neefektivním výrobním tokem, což způsobuje zastaralá a nevhodná infrastruktura závodu,“ zmínila Kozáková. „Důvodem není kvalita práce zaměstnanců.“

Vedení firmy neupřesnilo, kolika lidí se bude změna týkat. Podle šéfa odborů zlínského Trelleborgu Vladislava Jandáska půjde o 160 lidí. Řada z nich přitom ve firmě pracuje dlouho. „Zaměstnanci to vnímají jako zradu,“ poznamenal Jandásek.

Už se o tom mluvilo léta

O možné změně se podle něho mluvilo řadu let, ale vedení ji nechtělo potvrdit, což se stalo až letos v lednu. „Je to velmi smutné,“ posteskl si Jandásek. „Fabrika tady vyrábí pneumatiky už skoro sto let. Navíc komunikace zaměstnavatele k zaměstnancům i odborům byla skoupá,“ dodal.

Podle něho chce firma zhruba 80 pracovníků propustit s odstupným, zbytek přeložit na jiná pracoviště ve Zlíně nebo do výroby v Otrokovicích.

Jandásek však říká, že o přeložení nebudou mít všichni z různých důvodů zájem a odejít může 120 lidí. O důvodech ukončení výroby motoplášťů ve Zlíně nemá bližší informace. Pouze sdělil, že se přesouvá do Indie, možná částečně do Slovinska, kde už Trelleborg působí. „Jedná se o rozhodnutí, které přišlo dávno před válkou na Ukrajině a předtím, než začaly extrémně růst energie. S tím jsme se vypořádali,“ řekl Jandásek.

Vedení firmy bližší okolnosti změn upřesňovat nechtělo. Úřad práce má o chystaném propouštění předběžné informace.

Lidé odejdou do konce června

„V rámci kraje to není žádná zásadní hrozba,“ reagovala ředitelka zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová. „Vždycky to však bude hrozba pro konkrétní lidi, zejména pokud budou v předdůchodovém věku. Ti pak budou hůře hledat zaměstnání,“ upozornila.

O dělnické profese je na trhu práce stále zájem. „Když nám firma nahlásí propouštění, hned s ní jednáme,“ připomněla Majdyšová. „Řešíme případné uplatňování lidí v době výpovědní lhůty.“

Lidé budou z Trelleborg Wheel Systems propouštěni postupně do konce června. „Pomáháme jim s orientací na trhu práce, napsat životopis nebo se připravit na pracovní pohovor,“ podotkla Kozáková.

Tradiční českou firmu Mitas s výrobou ve Zlíně, Otrokovicích a v Praze koupila švédská firma Trelleborg v roce 2016 za více než 30 miliard korun jako součást ČGS holdingu.

Výrobce pneumatik Mitas mění majitele, společnost kupuje japonská firma

Teď Trelleborg prodává svoji část Trelleborg Wheel Systems, jež se zabývá výrobou pneumatik, japonské společnosti Yokohama Rubber Company za více než 50 miliard korun. Akvizici řeší příslušné antimonopolní úřady a transakci by měly posvětit do konce března.

Skončí i návazné činnosti

Japonský výrobce má v Asii své závody a naopak hodlá posílit postavení v Evropě, a to ve výrobě i v prodeji. „Je otázka, jak se k tomu nový vlastník postaví. Může se stát, že za čtvrt roku bude situace jiná než dnes,“ nastínil Jandásek.

Kromě výroby motoplášťů ve Zlíně končí činnost, která je na to navázaná. Uzavře se také linka na pogumování ocelových kordů. Nová je však v Otrokovicích, kam by se její obsluha měla přesunout. „Dříve nebo později skončí generální údržba. Pak i sklady, které máme v několika budovách. Skladové prostory nebudou třeba,“ odhadl Jandásek.

Toto by mělo znamenat další propouštění. Ve zlínském Trelleborgu pracuje zhruba 500 lidí včetně těch, kteří budou propuštěni. Zachovaná tam zůstane výroba gumárenských směsí, leteckých pneumatik a membrán. V otrokovickém závodě, kam se v posledních letech přesouvala výroba ze Zlína, je zhruba 800 lidí.

Majdyšová sdělila, že úřad práce má aktuálně hlášené kromě Trelleborgu ještě jedno hromadné propouštění, další výrobní podniky zatím nepřibývají. Některé naopak nabírají nové zaměstnance.

11. dubna 2017

Autor:
  • Nejčtenější

Látka od nábytkářů a 3D podpatky. Inaugurační lodičky první dámy dodal student

Lodičky, které obula na slavnostní inauguraci manželka prezidenta Eva Pavlová, vytvořil mladý designér a doktorand...

Muž souzený za tragický výbuch domu přiznal, že navrtal plynové potrubí

Okresní soud v Kroměříži se začal zabývat jednou z nejtragičtějších událostí posledních let v kraji. Muž, který podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

PONEDĚLNÍK: Co vyvádíte? Pošpiněný odkaz Olayinky, Fillův úlet. A kdo padat nemusel?

Na všech frontách napětí. Fotbalová liga míří do finiše základní části a je snad ještě napínavější a vyrovnanější než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Inspektor měl hned jasno, řekl soudu technolog firmy obviněné z otravy Bečvy

Hned při první kontrole, na kterou po havárii na Bečvě v září roku 2020 dorazila Česká inspekce životního prostředí...

Nemáme hospodu, proto si chceme udržet alespoň prodejny, zní z malých vesnic

Prodejna smíšeného zboží v Provodově je jednou z celkem pětašedesáti malých vesnických obchodů, které teď obdrží...

Sloni se přesunuli do nového, velkého pavilonu, brzy přibude samec Jack

Ve zlínské zoologické zahradě dokončili první etapu zcela nové části nazvané Karibuni. Patří slonům, kteří kromě...

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

Silničáři se pustí do oprav mostů na Valašsku, jsou ve velmi špatném stavu

Když po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích začala na místo jezdit těžká technika, aby likvidovala následky exploze,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...