Studentka čtvrtého ročníku Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy...

Studentka čtvrtého ročníku Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Zlín Adéla Vysloužilová vypomáhá ve zlínské krajské nemocnici. | foto: Krajská nemocnice T. Bati

Dva dny výuky, tři dny v nemocnici. I maturanti pomáhají jako sanitáři

  • 1
Zdravotníkům ve Zlínském kraji pomáhá zhruba stovka studentů středních, vyšších a vysokých škol. Obsazují nejrůznější pozice na různých odděleních a k pracovní povinnosti se přihlásili dobrovolně. Neodrazuje je ani náročná práce.

Zvládá ředění léků, kontroluje jejich dávkování, pomáhá s hygienou pacientů a jejich polohováním, zajišťuje také převlékání postelí. A to na denních i nočních dvanáctihodinových směnách.

Jedna ze studentek, která nastoupila pracovní povinnost v Baťově nemocnici, slouží na oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a stará se o pacienty ve vážném stavu, mimo jiné i s těžkým průběhem covidu-19.

„Neřeším, že jsem se ocitla právě na tak náročném oddělení, snáším to dobře. Chci být zdravotní sestrou a tohle k tomu patří. Abych zde obstála, musím se hodně naučit,“ prozradila Adéla Vysloužilová, letošní maturantka na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické Zlín.

Studenti pomáhají ve všech nemocnicích v kraji, a to dobrovolně.

„Všechny pracovní povinnosti, které jsem podepsal, byly dopředu vykomunikované. Chtěl jsem, aby se nemocnice domluvily se školami samy. Výsledek je, že se přihlásilo dobrovolně několik desítek studentů,“ prohlásil hejtman Radim Holiš, zodpovědný za krizové řízení kraje.

Studentka čtvrtého ročníku Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Zlín Adéla Vysloužilová vypomáhá ve zlínské krajské nemocnici.

Kraj povolal do nemocnic studenty středních zdravotnických škol a vyšších odborných zdravotnických škol ve Zlíně, Vsetíně a Kroměříži, také Univerzity Tomáše Bati a dva studenty medicíny.

V nemocnicích pracují desítky budoucích zdravotníků, nejvíc z nich pomáhá ve Zlíně.

„Studenty, kteří jsou plnoletí, jsme oslovili a přihlásil se každý druhý. Někteří pracují v testovacím centru Vsetínské nemocnice, jiní na lůžkových odděleních, další jsou v nemocnici ve Valašském Meziříčí. Máme ale i studenty v hospici, v domě seniorů a podobně. Na praxe jsou zvyklí, zvládají to bravurně, i když je to pochopitelně vypětí,“ upřesnila odborná učitelka Jana Kadlčáková ze Střední zdravotnické školy ve Vsetíně.

Podobný zájem a vstřícnost ze strany studentů zaznamenali i v dalších školách. Uzpůsobili tomu také distanční výuku tak, aby žáci učivo zvládli. Zvlášť studenti maturitních ročníků. Někde nastavila škola například dva dny výuky a další tři dny praxe, jinde se výuka zaměřila především na maturitní předměty.

„Pomoc v nemocnicích je pro ně užitečná zkušenost, naučí se komunikovat, pracovat v týmu,“ domnívá se ředitelka kroměřížské zdravotnické školy Ludmila Hanáková.

Zdravotníci si pomoc pochvalují

Studenti v nemocnicích nejsou jen do počtu. Pracují na pozici sanitáře, jiní jako praktické sestry. Vypomáhají na covidových stanicích, oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny nebo centra klinické gerontologie, kde je práce náročnější a je tam potřeba také více personálu.

K dispozici jsou ale také na interně, gynekologicko-porodnickém nebo očním oddělení. Pro všechny je to cenná a mnohdy nezapomenutelná zkušenost.

„Pracují i v klasickém směnném režimu, jsou plnoletí, mají potřebné zdravotnické vzdělání, mohou tedy sloužit i dvanáctihodinové směny, záleží na domluvě a potřebách konkrétního pracoviště,“ upřesnil mluvčí Baťovy nemocnice Egon Havrlant.

Někteří ze studentů už ve Zlíně pomáhali i v předchozích vlnách pandemie. Řada z nich se tak vrátila do prostředí, kde už se dobře orientuje.

„Zdravotníci si je chválí, oceňují jejich šikovnost a chuť pomáhat. Sami jsou už celkově unavení a mají velké množství přesčasové práce. Z tohoto pohledu je pomoc studentů velmi vítaná,“ doplnil mluvčí.