Ovce na záchranu beskydských pastvin nestačí, ochránci nasadí traktory

  7:09aktualizováno  7:09
Ochránci přírody z Rožnova pod Radhoštěm vyzkouší unikátní a dosud neověřenou metodu udržování horských pastvin pomocí narušení jejich povrchu. V případě úspěchu nápad z Moravy převezmou také okolní státy.
Ačkoliv ovcí v Beskydech v posledních letech zase přibývá, s udržováním vzdálenějších pastvin musí ochráncům přírody pomoct i technika. (Ilustrační snímek)

Ačkoliv ovcí v Beskydech v posledních letech zase přibývá, s udržováním vzdálenějších pastvin musí ochráncům přírody pomoct i technika. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Problémy s úbytkem některých vzácných druhů řeší v Beskydech.

„Pastviny, na kterých se už řadu let nepase, zarůstají trávou. Mizí tak vzácné rostliny či hmyz,“ vysvětlil Vojtěch Bajer, předseda ochránců přírody z rožnovské organizace Salamandr.

Právě ti nyní přišli s originálním nápadem, jak vypást Beskydy bez ovcí: zvířata by podle nich mohly nahradit kosy a takzvané kultivační brány.

Vytipovali už několik beskydských pastvin a na nich vyzkouší novou metodu. V čem spočívá? Jednou či dvakrát do roka je posečou, případně naruší povrch pastviny bránami zapřaženými za traktorem.

„Tím narušíme porost trav, které brání v růstu jiným rostlinám. V Beskydech jde o celá společenství vzácných druhů,“ vysvětlil Bajer. Zároveň na některé umístí ovce, aby mohli porovnávat výsledky.

Jedná se o zcela převratnou metodu, kterou je nutné nejprve vyzkoušet. Ochránci mají na její ověření pětiletou lhůtu, během které je bude sledovat mezinárodní pozorovací tým.

Výzkum v Beskydech totiž platí EU a jeho výsledky mají být použitelné i v dalších zemích. Přitom však nejde o definitivní nahrazení zvířat, ale „jen“ o záchranné práce.

„Lidé se občas zděsí, že nechceme ovce. Tak to ale není. Jen hledáme, jak zachránit pastviny, na kterých nikdo nehospodaří,“ popsala Petra Kutílková ze Salamandru.

Zvířata zcela nahradit nelze

Zkoušet se budou výhradně na odlehlých horských pastvinách. Pokud totiž zejí prázdnotou, velmi brzy na nich přeroste několik druhů trav a další rostliny zadusí. Případně plochu postupně pohltí ostružiní.

„Zvířata ale úplně nahradit nelze. I kdyby se pastvina pravidelně sekala, stane se z ní zcela jiné společenství,“ upozornil František Jaskula, vedoucí správy CHKO Beskydy.

Jde tedy především o to, jak pastvinu udržet v rovnováze, dokud se pro ni nenajde stádo.

Metoda se bude ověřovat na několika desítkách ploch, které se dohromady rozkládají na 45 hektarech. Vybrané jsou tak, aby se od sebe co nejvíc lišily. Leží na Radhošti, v Čeladné nebo třeba v Karolince.

Odborníci oslovení MF DNES aktivitu ochránců přírody vítají a shodují se, že může fungovat. „Teoreticky to zní dobře, systém narušování by opravdu mohl pomoci,“ souhlasí Pavla Pilařová z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Účinky bránování jsou dobře známé, využívá se třeba u rekultivovaných lomů, aby se udržela zdravá populace rostlin. „Na pastvinách mohou mít stejný efekt, jaký způsobí ovce svými kopyty,“ potvrdil vedoucí správy CHKO Jaskula.

Jen za poslední dvě desetiletí v Beskydech zarostly desítky hektarů luk a pastvin. Ovcí sice ve Zlínském kraji přibývá (více zde), o původní pastviny daleko od obydlených míst je však zatím stále malý zájem.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Boleslav - Zlín 3:0, dva góly v závěru, vítězové si zahrají o Evropu

Zlínský brankář Matej Rakovan chytá míč před boleslavskými útočníky Murisem...

O druhé předkolo Evropské ligy si zahrají mladoboleslavští fotbalisté. Ve finálové odvetě prostřední skupiny Fortuna...

Další z rubriky

VIDEO: Do Baťova památníku se vrátilo továrníkovo osudové letadlo

Replika Baťova osudného letadla Junkers F 13 dorazila do zlínského Památníku...

Do opraveného Památníku Tomáše Bati ve Zlíně dorazila replika letadla Junkers F 13, při jehož pádu továrník v roce 1932...

Policie vypátrala muže, který utekl z nemocnice. Je nakažený žloutenkou

Ilustrační snímek

Policisté ze Zlínského kraje vypátrali muži, který ve čtvrtek odpoledne odešel z urgentního příjmu zlínské krajské...

V Rožnově museli zavřít školu, teď už velká voda na Valašsku opadá

Odstraňování škod po velké vodě v obci Ústí na Vsetínsku.

Řada míst na Valašsku se vzpamatovává ze středečních přívalů vody. V Rožnově pod Radhoštěm dokonce museli na den...

Najdete na iDNES.cz