(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ve Zlíně voda mírně zlevní, jinde zdraží. Poplatky se příliš nezvýší

  • 1
Poplatky zůstanou ve Zlínském kraji v roce 2018 přibližně stejné jako nyní. Ve Zlíně ušetří rodiny za vodu i teplo, zdražení v jiných městech bude jen mírné.

Pohled na složenky by v tomto roce nemusel obyvatele Zlína příliš zarmoutit. Na zaplacení energie od místní teplárny budou potřebovat méně peněz a po čtrnácti letech se také sníží cena vodného a stočného.

„Nejsou to pro nás zrovna malé částky a každou stokorunu nahoru nebo dolů poznáme. Máme malé děti a třeba vodu ani teplo s nimi nijak neušetříme,“ popsala Ilona Hasíková, která bydlí na sídlišti ve Zlíně.

Ceny 2018: Zdraží bydlení, elektřina i benzin, zlevní dovolené u moře

Výrazné zvyšování poplatků nechystají nikde ve Zlínském kraji. Ceny za komunální odpad, nájemné v městských bytech, poplatky za psy nebo MHD zůstávají na stejné úrovni.

„Městu se daří dobře, jeho daňové příjmy se zvyšují, není tedy důvod navyšovat jakékoliv poplatky. Myslím ty, které jako město dokážeme ovlivnit,“ uvedl zlínský primátor Miroslav Adámek.

Levnější voda ve Zlíně

Vůbec poprvé od roku 2004 se obyvatelé největšího města ve Zlínském kraji dočkají zlevnění. Za kubík vody zaplatí o korunu méně, tedy 85,71 korun. Průměrná denní spotřeba by jednu osobu v rodině měla vyjít na osm korun, za rok tak může pro čtyřčlennou rodinu znamenat úspora skoro 200 korun.

Ještě v roce 2011 přitom byla zlínská voda druhá nejdražší v republice. Teď je Zlín zhruba v polovině žebříčku a navíc je jediný ve Zlínském kraji, kde cena klesne.

„Nejde o jednorázové snížení vody jen na příští rok. Cena vody bude i v příštích letech nižší, než je letos,“ uvedl před časem předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík.

Obyvatelé jiných regionů musejí naopak počítat s menším zdražením. Majitelé vodáren to vysvětlují vyšší cenou elektřiny, inflací nebo také dotačními podmínkami, které je nutí zvyšovat stočné.

O necelé dvě koruny si připlatí obyvatelé Vsetínska, kde bude kubík stát 80,73 korun. Téměř o tři koruny více než dosud, tedy 78,54 korun, budou za jeden kubík platit na Uherskohradišťsku. Zvýší se rovněž cena vody v kroměřížském okrese, která je stanovená na 76,86 korun, i tak ovšem zůstane nejnižší v kraji.

Jízdné v MHD se nemění

Za dopravu po městě utratí cestující v celém kraji stejně jako letos. Základní jízdenka ve Zlíně stojí 12 a nepřenosná měsíční permanentka v celé síti MHD 480 korun. Ani Vsetín, Kroměříž nebo Hradiště s cenami hýbat nebudou.

Stejné zůstává také nájemné v městských bytech, daň z nemovitosti nebo svoz komunálního odpadu ve všech městech.

Naopak zdražení plánují autobusoví dopravci, kteří od ledna zvýší jízdné v průměru o deset procent, což znamená minimálně o korunu. Důvodem je zvyšování cen nafty, inflace a úbytek cestujících.

Dražší teplo v Hradišti

Více peněz zaplatí obyvatelé Uherského Hradiště napojení na společnost Centrální tepelný zdroj. Cenu za gigajoule (GJ) zvýšila o dvě procenta. Vyšší náklady bude mít také téměř šest tisíc domácností v Otrokovicích, které odebírají teplo od městské firmy Tehos.

„Domácnost se spotřebou 20 gigajoulů za rok může zaplatit o necelou stokorunu více. Je to ale méně než očekávaný růst inflace,“ uvedl jednatel společnosti Tomáš Morys.

Naopak rodiny, kterým teplo pro vytápění i ohřev vody dodává společnost Zásobování teplem Vsetín, ušetří až 500 korun ročně. Cena se totiž po roce znovu sníží o tři procenta.

O dvě koruny na GJ bude levnější také teplo pro 16 tisíc domácností ve Zlíně, což je zhruba polovina obyvatel. Městská společnost Teplo Zlín navazuje na snižování ceny v letošním roce.

Psi seniorů zdarma

Starší milovníci psů v Kroměříži ušetří. Město od nich nebude vybírat dvousetkorunový poplatek za prvního psa.

„Osvobození na příští rok se týká více než tisícovky psů, což bude znamenat výpadek ve výši 260 tisíc korun,“ sdělil starosta Jaroslav Němec.

Pro ostatní majitele se částky nemění a pohybují se od 400 do 1 200 korun na rok.

Ve Zlíně, Uherském Hradišti i Vsetíně zůstávají poplatky v rozmezí od 150 do 1 500 korun.