Obžalovaní Pavel Čaniga, Dominik Nagy a Robert Sadlařík u zlínského soudu.

Obžalovaní Pavel Čaniga, Dominik Nagy a Robert Sadlařík u zlínského soudu. | foto: Jan SalačMAFRA

Soud zvedl tresty odběratelům a distributorům Březinova nelegálního lihu

  • 2
Olomoucký vrchní soud zvýšil tresty šesti ze sedmi obžalovaných v kauze odběratelů a distributorů nelegálního lihu podnikatele Radka Březiny, kteří byli spjati s Likérkou Drak. Z deseti na jedenáct let zvýšil soud trest jednateli distribuční firmy Verdana Robertu Sedlaříkovi, o jeden a půl roku na 9,5 roku přitížil i tehdejšímu jednateli další distribuční firmy Dominikovi Nagymu.

Majiteli likérky Pavlu Čanigovi soud potvrdil 11,5 roku, žalobce při jednání stáhl odvolání v jeho neprospěch. Důvodem je Čanigova spolupráce při odkrývání této trestné činnosti.

Šéf Likérky Drak obral podle soudu stát o miliardu, dostal 11,5 roku

Čaniga, Sedlařík i Nagy si trest odpykají za krácení daní ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Místo základní maximálně desetileté sazby jim hrozilo až 13 let a čtyři měsíce.

Podle soudu u nich nebyl důvod uložit trest pod hranici trestní sazby.

„Bavíme se tady o velmi rozsáhlé trestné činnosti spáchané organizovanou zločineckou skupinou nebo v její prospěch, která trvala několik let,“ uvedl předseda senátu Václav Čapka.

Soud poukázal i na výši způsobené škody. U Čanigy byla škoda na krácení daní vyčíslena na 1,2 miliardy korun, u Sedlaříka 700 milionů korun a Nagyho půl miliardy korun.

„Byla to sofistikovaná trestná činnost, obžalovaní si toho byli dobře vědomi. Věděli, jak to probíhá a jak se tento líh dostává do distribuce,“ doplnil soudce.

Mužům soud uložil také propadnutí majetku a zákaz činnosti.

Obchodníci se vydávali za pěšáky, soud jim neuvěřil

Za účast na organizované zločinecké skupině byli obžalováni také bývalí obchodní zástupci Tomáš Dreksler, Ladislav Kováč, Michal Rozumek a Pavel Rybář.

I jim odvolací soud tresty zvýšil. Drekslerovi ze dvou na 3,5 roku, Kováčovi ze čtyř na 5,5 roku, Rozumkovi ze tří na pět let a Rybářovi z 2,5 na 4,5 roku.

Muži se hájili tím, že byli obyčejní „pěšáci“ a nevěděli o tom, že by páchali trestnou činnost. Soud jim však neuvěřil.

Případ úzce souvisí s lihovou mafií, kterou vedl Radek Březina. Toho již vrchní soud pravomocně potrestal za daňový únik 5,6 miliardy korun třinácti lety vězení (více v článku Lihový boss Březina snížení trestu nevybojoval)..

Alkohol z jeho nezdaněného lihu podle obžaloby vyráběl bývalý jednatel a majitel Likérky Drak Pavel Čaniga; likérku přitom fakticky vlastnil a ovládal Březina.

O distribuci se podle rozsudku starali někdejší jednatelé a majitelé distribučních firem Nápoje Cyrano Dominik Nagy a Robert Sedlařík z firmy Verdana.

Podle žalobce se v likérce v letech 2003 až 2012 zpracovalo nejméně pět milionů litrů nezdaněného lihu. Škoda způsobená státu byla 1,29 miliardy korun.

V úterý dosáhl podstatného snížení trestu Březinův mladší bratr Tomáš. Nejvyšší soud jej místo původních šesti let poslal do vězení na 3,5 roku. Jako spolupracující obviněný pomohl lihovou mafii rozkrýt (viz též Nejvyšší soud významně snížil trest bratrovi lihového bosse Březiny).