Zlínský kraj má historický rekord, bez práce jsou jen čtyři procenta lidí

  15:30aktualizováno  15:30
Výplaty se zvyšují, mnohé firmy ve Zlínském kraji ale nemohou najít pracovníky a musejí odmítat zakázky. Na vině je až příliš nízká nezaměstnanost, která v regionu v dubnu klesla na čtyři procenta - meziměsíčně o půl procenta a meziročně dokonce o 0,8 procenta.

Kunovická letecká společnost Aircraft Industries musela zavést přesčasovou práci, aby zvládla splnit zakázky. (Ilustrační snímek). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Kvůli sporu o peníze stávkovali a i díky tomu odboráři v Mitasu před pár týdny dosáhli zvýšení mezd (více zde). Na případu zlínské pneumatikárny se jasně prokazuje dopad čím dál lepší české ekonomiky.

JobDNES.cz - pracovní portál s nabídkou volných míst a brigád

Podnikům se daří a lidí bez práce je rekordně málo. Ve Zlínském kraji je nyní historicky nejnižší nezaměstnanost od fungování krajů.

Důsledkem je, že pomyslná karta zaměstnavatel versus zaměstnanec se začíná obracet.

„Je to tak. Firmy se teď musejí velmi intenzivně snažit, nabízet a vycházet vstříc,“ konstatovala prorektorka zlínské Univerzity Tomáše Bati Drahomíra Pavelková.

MF DNES shrnula hlavní pozitiva, ale i negativa současné situace.

Plus pro zájemce o práci

Nejprve čísla: Zlínský kraj měl na konci dubna 16 177 nezaměstnaných a na jedno nabízené volné místo teď připadají pouze dva uchazeči o práci. Ojedinělá situace dává velké šance všem, kteří o práci stojí.

A to i lidem, kteří jsou na úřadě práce dlouhodobě, nemají vzdělání a dříve nároky zaměstnavatelů nedokázali splnit.

„Teď je to na nich, aby prokázali, jestli obstojí,“ řekla ředitelka krajského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Výhodnou pozici mají vycházející studenti. Pokud se o budoucí pracovní místo začnou zajímat už teď, mohou si vybírat, protože nabídka převyšuje poptávku.

Lepší vyhlídky mají díky nízké nezaměstnanosti také současní zaměstnanci. Mnozí z nich se mohou jednodušeji než dosud dostat k lépe placené, zajímavější, přijatelnější nebo dostupnější práci.

„Teď je vhodná doba pro otevření živnosti“

Lidé bez práce, kterých je ve Zlínském kraji rekordně málo, mají podle šéfky krajské pobočky úřadu práce Miriam Majdyšové velkou šanci získat dobré zaměstnání.

„Firmy zaměstnance potřebují a hledají a na trhu práce už pomalu nemají z čeho brát. Je pravda, že na nižší nezaměstnanosti se projevila nabídka sezonních prací, stoupá však také nabídka míst, u kterých sezonnost nehraje žádnou roli. Současná situace umožňuje získat uplatnění i těm, kteří by jinak místo hledali jen stěží,“ uvedla Majdyšová.

Myslíte třeba dlouhodobě nezaměstnaným?
Ano. Teď mají příležitost ukázat, jestli to zvládnou. Nebudeme si nic nalhávat, v každé společnosti existuje skupina lidí, kteří nejsou schopní dlouhodobé práce. Takže si přivydělávají nárazově, nedokážou každý den vstát a osm hodin pracovat, jejich výkonnost je nižší. Nebo byli nezaměstnaní dlouhou dobu a návrat je pro ně složitější. Teď mají šanci ukázat, že mohou být platnými a schopnými zaměstnanci.

Na jedno nabízené místo rekordně vycházejí dva lidé. Z čeho si mohou vybírat?
Nejvíce v pozicích, kde se nepožaduje kvalifikace, v oblasti pomocných dělníků, montážníků. Ale problém je, že tady se pracuje na směny a lidé mají problém dostat se na noční nebo odpolední. Jsou to často také obory s nízkými mzdami. Podobné je to s řidiči nákladních automobilů.

Není teď dobrá doba na otevření vlastní živnosti?
Spousta lidí to dělá. I ti, kteří teď odcházeli z evidence našeho úřadu, si často znovu otevřeli živnost. Pokud jde o podnikání, po kterém je poptávka, tak je to dobrá volba. Šanci mají třeba všechny řemeslné obory.

To se týká třeba žen, které v minulosti přistoupily na nižší plat, aby mohly být blíže rodině. Pokud už děti odrostly, teď je ideální příležitost požádat o práci dál od domova, ale s vyšším výdělkem.

Tlak na firmy je větší i z hlediska financí. A to je třetí pozitivum. Velké společnosti si to uvědomily už loni a od letoška zvýšily zaměstnancům mzdy. Polepšili si tak například v uherskobrodských Slováckých strojírnách, otrokovickém Continental Barumu nebo vsetínské společnosti Austin Detonator.

Minus pro zaměstnavatele, chybí kvalifikovaná pracovní síla

Čtyřprocentní hranice nezaměstnanosti není podle ekonomů úplně v pořádku.

„Přirozený podíl se pohybuje podle ekonomických poznatků kolem šesti procent. V situaci, kterou máme teď, začínají být zaměstnavatelé pod velkým tlakem,“ sdělila Pavelková.

Především jde o to, že firmy nemají kde najít kvalifikované zaměstnance. Na úřadě práce už vůbec nejsou. Scházejí hlavně odborníci ve strojírenství, ale také jiné a zdánlivě dostupnější profese - vyučení číšníci, kuchaři, pekaři, zemědělci. Například v leteckých firmách je situace špatná řadu let.

Dlouhodobý nedostatek lidí navíc některé podniky nutí k tomu, že musejí odkládat nebo odmítat zakázky, protože na jejich přijetí nemají dostatek pracovníků.

Jiné to řeší podobně jako v letecké továrně Aircraft Industries v Kunovicích. „Neměli jsme jinou možnost než zavést přesčasovou práci, abychom zakázky zvládali,“ upozornila ředitelka Ilona Plšková.

To logicky vede k vyšším mzdovým nákladům firem, které si zkušené pracovníky musejí čím dál více hlídat. Těm velkým se ale zatím daří natolik dobře, že si zvýšené pracovní benefity i mzdy mohou dovolit.

Některé už ale zároveň začínají přemýšlet o robotizaci a digitalizaci výroby, ke které v budoucnu nebudou potřebovat tolik lidské síly.

Autor:

Nejčtenější

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Jen hospodská rvačka, řekl o napadení poslance Feriho jeden z útočníků

Jeden z útočníků na poslance Feriho promluvil

Jako běžnou hospodskou rvačku označuje jeden z účastníků incidentu s poslancem z TOP 09 Dominikem Ferim, který se...

Řidiče, který najel do lidí v podchodu, nově obvinili z pokusu o vraždu

Pokus s figurínou ukazuje, že kdyby se senior nedokázal pevně přitisknout ke...

Kriminalisté zpřísnili a rozšířili obvinění pětatřicetiletého řidiče, který loni v létě vjel do lidí v podchodu v...

Nejslavnější duel na závěr nadstavby. A kdo také může hrát o poháry

Jakub Yunis (v modrém uprostřed) z Olomouce v hlavičkovém souboji s teplickým...

Když slávisté ve zbývajících šesti kolech udrží první příčku, trofej za triumf ve fotbalové lize převezmou po utkání se...

Trpišovský po porážce: Změny nám neprospívají, Zlín je noční můra

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský sleduje hru svých svěřenců ve Zlíně.

Za statečný výkon na Stamford Bridge pršela na jeho družinu ze všech stran chvála. Tři dny po zápase s Chelsea však...

Další z rubriky

D55 bude z betonu. Je hlučnější než asfalt, ale vydrží déle bez oprav

Na severovýchodní části dálničního obchvatu Otrokovic bylo nutné v roce 2016...

Zatímco druhá polovina dálničního obchvatu Otrokovic ještě bude asfaltová, další úseky D55 už budou mít betonový...

Do škol se mají vrátit dílny, polovinu nákladů proplatí kraj

pracovní výchova, dílny, pozemky

Zlínský kraj plánuje podpořit školy, které chtějí vyučovat základy řemesel. Ať už v technických dílnách či na školních...

Čechmánkův pivovar chátrá, jeho prodejem se druhým rokem zabývá soud

Bývalý pivovar Romana Čechmánka ve Zlíně.

Na základě žalob se soud už druhým rokem zabývá kritizovaným prodejem zlínského pivovaru s restaurací bývalého...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz