Města budují bezpečná hřiště, mají spojovat generace i zlepšovat kondici

  14:31aktualizováno  14:31
Radnice ve Zlínském kraji mohutně investují do moderních hracích ploch. Nejvíce do nich letos dá Vsetín. Mají nejen zabavit, ale také sbližovat generace a pomáhat zlepšit fyzickou kondici.

Čím dál tím oblíbenější jsou hřiště s prvky, které umožní rozvíjet motoriku a posilovat fyzickou kondici. Výhodou je, že si tu zacvičí děti, teenageři i dospělí. Jedno takové hřiště využívají obyvatelé zlínského sídliště Jižní Svahy. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Ještě donedávna to byla neutěšená plocha se dvěma zastaralými herními prvky a dvěma lavičkami. Prostor mezi baťovskými domky na Zálešné aktuálně opravují dělníci.

Do konce července tu vyroste moderní hřiště s nevšedními prvky: věží, houpací krabicí a hlavně letadlem vyrobeným podle modelu Junkers, v němž létal Tomáš Baťa.

„Rekonstrukce hřiště byla nezbytná kvůli požadavku obyvatel na jeho využívání dětmi předškolního a školního věku,“ uvedl vedoucí odboru městské zeleně Ivo Divoký.

Zálešná je jedním z řady míst ve Zlíně, kde je na letošek naplánována rekonstrukce dětských hřišť. Krajské město za jejich modernizaci utratí průměrně 4 až 8 milionů ročně.

Naposledy se rozsáhlé obnovy dočkal například prostor za 1. segmentem na Jižních Svazích. Přibyla tam lezecká stěna, skákadla, trampolína či plácek pro jízdu na kole či odrážedlech.

Tělo si protáhnou malí i velcí

Přestože hrací plochy lákají na různé atrakce, trendy jsou společné: klade se důraz na bezpečnost, odolnost jednotlivých prvků, moderní design a na to, aby se na jednom hřišti zabavilo více generací.

„Upřednostňujeme vícegenerační hřiště, která se osvědčila už dříve. Na své si přijdou malé děti, teenageři, ale i rodiče a prarodiče,“ vysvětlil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Ten také zdůrazňuje, že se během poslední doby mnohonásobně zlepšila bezpečnost na hřištích. Jednotlivé prvky jsou nečastěji vyrobeny z kovu, plastu či dřeva, dbá se na „měkké“ dopadové plochy z pryže nebo kamínkové drti.

Čím dál více se využívají herní prvky pro rozvíjení motoriky. Oblíbená jsou takzvaná workoutová hřiště určená k posilování fyzické kondice. Nově takovou plochu otevřeli v Otrokovicích ve sportovním areálu Baťov. Lidé sem mohou chodit v kteroukoliv dobu a nic je to nestojí.

„Workoutové stanoviště, kde uživatel cvičí nikoliv na stroji, ale s využitím své hmotnosti, doposud v Otrokovicích scházelo. Věřím, že postupně zvýšíme zájem veřejnosti o využívání těchto prvků,“ sdělil místostarosta Otrokovic Petr Ťopek.

Síť hřišť je dostatečná, shodují se města

Do obnovy hřišť dávají města miliony. Například v Uherském Hradišti na tento účel jdou letos tři miliony, v Kroměříži dva a ve Vsetíně dokonce 9,4 milionu korun. Nejvíce takových ploch – 14 – plánují zvelebit v Kroměříži. Na místa přibudou kolotoče, houpačky, skluzavky, průlezky či fitness prvky.

„Dětská hřiště patří mezi naše priority. Jsem rád, že obyvatelé Kroměříže i místních částí získají hezká místa, kde mohou s dětmi trávit volný čas,“ řekl kroměřížský starosta Jaroslav Němec.

V Hradišti chtějí letos zrekonstruovat tři hřiště, ve Vsetíně či Otrokovicích čtyři. Města se rozhodují podle toho, jak jsou jednotlivé plochy využívané a v jakém jsou technickém stavu.

Do nové podoby hřišť přitom často mohou mluvit i sami obyvatelé. „Nezbytná je komunikace s obyvateli přilehlých domů a velmi se osvědčila i komunikace s komisemi pro místní části,“ ozřejmila mluvčí otrokovické radnice Romana Stehlíková.

Pro většinu měst přitom platí, že stávající síť hracích a sportovních ploch je dostatečná a není tedy potřeba budovat nové.

„Máme co dělat, abychom všechna hřiště udržovali či postupně vylepšovali. Samozřejmostí je předpoklad, aby dětská hřiště byla vždy zbudována v nových zástavbách,“ nastínil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma s tím, že město chystá nové hřiště například v Jarošově U Bagru.

Hřiště ale vyrůstají i mimo novou zástavbu. Ve zlínské místní části Kostelec přibylo hřiště v parčíku u cyklostezky, na Jižních Svazích zase vznikla nová plocha po zbourání torza nedostavěného obchodního domu.

Například v Otrokovicích ale nevylučují, že některá ze současných zhruba 90 hřišť kvůli nadbytečnosti a nevyhovujícímu stavu zruší.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Boleslav - Zlín 3:0, dva góly v závěru, vítězové si zahrají o Evropu

Zlínský brankář Matej Rakovan chytá míč před boleslavskými útočníky Murisem...

O druhé předkolo Evropské ligy si zahrají mladoboleslavští fotbalisté. Ve finálové odvetě prostřední skupiny Fortuna...

Další z rubriky

Spor o platby za školáky má řešení, starostové našli kompromis

Základní školu Hudcova v Brně navštívil na začátku nového školního roku ministr...

V kauze kolem základní školy v Mysločovicích zřejmě přece jen vyhrají školáci. Pět ze šesti obcí, kterých se spor týká,...

Policie vypátrala muže, který utekl z nemocnice. Je nakažený žloutenkou

Ilustrační snímek

Policisté ze Zlínského kraje vypátrali muži, který ve čtvrtek odpoledne odešel z urgentního příjmu zlínské krajské...

Do Zlína mě to vždy táhlo, říká ikona klubu Juran. Ježkovi na Spartu nekývl

Antonín Juran odehrál za fotbalový Zlín na třináct sezon. Na přelomu 60. a 70....

Za sto let, co oficiálně existuje zlínský fotbalový klub, obléklo jeho dres nespočet hráčů. Těch, kteří by v něm...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz