Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Formule 1 českého designéra nebaví, přesto pracoval pro McLaren

  9:18
Před rokem působil v McLarenu, nyní pracuje ve společnosti Gordona Murrayho, v jehož voze vyhrál legendární Nelson Piquet dva světové tituly ve formuli 1. Když se ovšem českého designéra Michala Vlčka zeptáte, jaký vztah má k nejrychlejším monopostům na světě, jeho odpověď vás šokuje. Nezajímají ho!

Základy, které získal během svého studia ve Zlíně, pomohly designérovi Michalu Vlčkovi k působení v prestižních společnostech. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Formule nejsou můj šálek čaje. Zajímají mě hlavně automobily,“ poznamenal Vlček.

Havířovský rodák, který sedm let strávil na Univerzitě Tomáše Bati a nyní žije v Londýně, přijel před pár dny do Zlína podpořit Zlin Design Week.

„Je to dobrý nápad. Spojení mezi světem profesionální práce a studenty je důležité, aby nová generace měla inspiraci,“ vysvětlil.

Spousta lidí je přesvědčena, že formule 1 představuje pro automobilové designéry naprostý vrchol. Opravdu vás neláká?
Ne. Na můj vkus jsou formule příliš technické, zatímco já se vždycky zajímal o karoserie z hlediska estetiky. Vzhled formule v dnešní době, to je ryzí reflexe pravidel a technologie, estetika tam není skoro žádná. Je tam hodně technické práce, na můj vkus je to příliš inženýrské.

Sledujete je aspoň?
Nemám na to čas.

Co tedy pro Gordona Murrayho děláte?
Chystáme vůz TVR, což je britská automobilka, která se snaží dostat zpátky na trh. Značku koupili dva byznysmeni, kteří se ji snaží oživit a udělat nové auto. Zaměřili jsme se na tradicionalisty, jdeme na samou podstatu motosportu.

Co přesně máte na starosti vy?
Zejména interiér vozu a potom dílčí části exteriéru jako design světel, kola a jiné detaily. Hodně tomu věřím a cením si, jak velkou možnost mám ovlivnit takovou značku.

Dostanete se do kontaktu i se samotným Murrayem?
Na designu pracujeme společně, nesmírně ho zajímá. A to nejenom pro jeho umělecké kvality, ale také jako součást celkové koncepce. Je fajn být nablízku takovému člověku.

Jak jste se vůbec dostal do jeho společnosti?
Dnešní doba je taková, že designéři jsou něco jako fotbalisté. Kopete za určitý tým, který si vás na sezonu či déle zaplatí. Kontrakt nastavují podle toho, jak potrvá vývoj auta. Takže já udělal jedno auto u McLarenu a přešel jsem dál, protože bylo jasné, že nastane určitá prodleva, než vedení začne formovat plán pro vývoj nového vozu a stavět nový tým. McLaren nesází jedno auto za druhým, jako tomu je kupříkladu u velkých koncernů VW či Toyota.

Na kterém modelu jste v McLarenu pracoval?
Na řadě Sport Series. Jedná se o poslední model, který vydali na trh. Většinu času jsem ale pracoval na modelech, které zatím nejsou vidět. Objeví se až v budoucnosti.

A nemůže se stát, že se nikdy nebudou vyrábět?
To se samozřejmě může stát. Jeden šéfdesignér v Londýně říkal, že dobrý designér musí být schopný pracovat na sto procent každý den, i když ví, že osmdesát procent práce nikdy nevyjde ven z designstudia. Často se stává, že designér prohraje soutěž uvnitř firmy. Každý totiž bojuje za svůj návrh a vedení nakonec vybere jeden.

Máte aspoň možnost vyzkoušet si návrhy v praxi?
Jsou dvě možnosti. Buď jste zaměstnanec s dlouhodobou smlouvou a pak máte k autům přístup. Nebo jste nájemná síla, která udělá to, co je nutné, ale nemůžete využít žádné benefity. A potom to bolí. Pokud nejste členem „rodiny“, tak auto, které stojí přes 4,5 milionu korun, vám nikdo nedá.

Michal Vlček

Jednatřicetiletý designér pochází z Havířova. Před dokončením studia na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně odešel na londýnskou Royal College of Art. V současnosti působí ve společnosti Gordon Murray Design. Předtím pracoval pro společnost McLaren, zkušenosti má také ze společností Toyota, MG nebo Bang & Olufsen. Žije v Londýně, mezi jeho koníčky patří umění, architektura, cestování i sport.

Takže nezbývá nic jiného než se nechat zaměstnat?
Nebo si ho koupit. (úsměv)

Jak jste se vůbec ze Zlína, resp. Havířova, dostal až na vrchol automobilového průmyslu?
Na začátku musíte mít odvahu šlápnout do prázdna. Ve Zlíně jsem studoval průmyslový design, od začátku jsem se specializoval na auta. Před dokončením magisterského studia mě přijali na Royal College of Art v Londýně. Studovat tam ale zároveň znamenalo ukončit studium tady. Stál jsem před velkým rozhodnutím. Taky šlo o finanční závazek, na který jsem neměl. Ale udělal jsem to, protože jsme to chtěl udělat. Zariskoval jsem. Nebyl jsem moc racionální, držel jsem se emocí.

Nabídl vám Zlín dobrý základ?
Určitě. Je to jako u sportovce. Každý má určité fáze, které jsou pro jeho vývoj důležité. Když je dobrý začátek, jste schopný dostat se daleko relativně rychle. A Zlín mi nabídl dobrý základ. Všechno, co umím, jsem začal budovat tady. V rámci Design Weeku jsou tady vystavená auta, která jsem dělal během studií ve spolupráci s Vysokou školou báňskou. Technologické postupy a modelování jsem se naučil na těchto autech. Když jsem přišel do McLarenu, už jsem měl tyto věci osahané. Na tom jsem stavěl.

Jak moc vám v rozletu pomohla londýnská škola?
Dostal jsem se do jiného prostředí, mezi lidi, kteří mě moc ovlivnili. Získal jsem obrovské kontakty a přičichl jsem k řemeslu designu zase z jiného úhlu. Po škole jsem začínal s technickým designem, pak jsem vzal kontrakt v McLarenu, který byl silně zaměřený na modelování. To znamená, že karoserie se přemodelují, otestuje se aerodynamika a pak se to zase přemodeluje. Je to každodenní práce se spoustou nádeničiny. Vzhledem k tomu, že mám školu designu, mi začali dávat kreativnější práci. Je třeba si uvědomit, že týmy jsou nastavené dopředu. Každý si drží své pozice a je velice složité dostat se k samotnému designu. Proč by měli poslouchat kluka, který zrovna vyleze ze školy? Nedělal jsem si iluze, že jsem superstar. Nikdo není. Noví dělají nejtvrdší práci, a teprve když jsou tam dostatečně dlouho, jsou schopni o něčem rozhodovat.

Ale po krůčcích jdete nahoru, ne?
McLaren mi pomohl se začátkem. Naučil jsem se tam denní chleba tvrdého korporátního stylu. Díky tomu jsem byl schopný dostat kontrakt v designu. Když navrhuju, víc rozumím technickým záležitostem, tomu, jak je auto poskládané dohromady. Tím pádem jsem při debatách s inženýry schopný za design bojovat. Kdybych nevěděl, jak je auto poskládané dohromady, tak by mě každý inženýr roznesl na kopytech. Je to boj o milimetry, protože každý milimetr, co se týká rozvodu, výšky a podobně, znamená v celkové proporci dost. Je tam hodně vyjednávání. Nakonec, design je jenom spojování pár bodů dohromady, kde většina je nastavených předem hlavně inženýry.

Sám jste se s nadsázkou označil jako námezdná síla. Už jste přemýšlel o tom, kam se přesunete od Murraye?
Teď je pro mě nejdůležitější dokončit projekt sportovního auta pro TVR. Co bude potom, to je ve hvězdách, protože průmysl se hodně mění.

Jaký je vůbec váš designérský sen?
Ještě víc se osamostatnit a dělat na projektech, které budou zajímavé a pozitivní pro společnost. Dělat to hlavně pro dobrý pocit, z radosti, bez nutnosti vydělat peníze.

  • Nejčtenější

Koncert za veřejné peníze? Půlmilionový honorář nechám v kraji, navrhl Mareš

24. dubna 2024  10:32,  aktualizováno  11:22

Zpěvák a moderátor Leoš Mareš nabídl, že svůj honorář za vystoupení na zářijovém Dnu Zlínského...

Kraj dá za koncert Mareše půl milionu, za stejnou sumu loni hrály tři kapely

23. dubna 2024  16:37

Vedení Zlínského kraje chce šetřit, přesto vyplatí bezmála půl milionu korun za vystoupení Leoše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vsetín - Kladno 3:4. Rytíři dvakrát otočili skóre a zůstávají v extralize

22. dubna 2024  17:50,  aktualizováno  21:05

Hokejisté Kladna budou patřit i v následující sezoně mezi extraligovou elitu. V baráži se Vsetínem...

POHLED: Formát, co postrádá smysl. Má vůbec cenu sledovat hokejovou baráž?

23. dubna 2024

Premium Z triumfu v první hokejové lize se ani nestihl radovat. Místo oslav musel věnovat pozornost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Smoleňák vyhodil kameramana z kabiny, pak se omlouval. Vážím si práce ČT, řekl

22. dubna 2024  9:08

Ve stejný den, kdy se pardubický trenér Marek Zadina opřel do hokejové sekce České televize,...

Ředitelem školy se stal městský radní, komise přitom doporučila konkurenta

27. dubna 2024  9:45

Jmenování ředitele I. Základní školy (I. ZŠ) vzbudilo v Holešově vášně. Zařízení od července povede...

Nechceme uhrát jen bod, slibuje kouč Červenka. Rozhodčím věří i bez videa

27. dubna 2024  9:29

Jde do tuhého. A dobře to ví i trenér fotbalistů Zlína Bronislav Červenka. Nedělní vítězství v...

Velké zklamání sadařů. Mráz poničil květy i plody ovocných stromů

26. dubna 2024  15:47

Noční mrazíky v posledních dnech na mnoha místech nemilosrdně poničily ovocné stromy ve Zlínském...

Podvodník prodával falešné vstupenky na koncerty i sport, naletělo mu 500 lidí

26. dubna 2024  12:50

Falešné vstupenky na kulturní a sportovní akce nabízel na internetu muž z Uherskohradišťska, který...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...