Diskuze

Sex a společenská prestiž funguje v reklamě i na opice, ukázal výzkum

Na sex a s pomocí celebrit i na společenskou prestiž sázejí reklamy po desetiletí. A funguje to. Vědci teď naznačují, proč je na ono spojení takový spoleh. Propagační kampaně s využitím erotiky a společenského statusu totiž oslovují něco hluboko v nás, co sdílíme zřejmě dokonce i s opicemi.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Já bych ty opice touhle studií rozhodně neshazoval na naši úroveň, co se ovlivnitelnosti reklamou týče. Ono něco jiného je ťuknout na tabletu na jeden ze třech obrázků, což toho makaka stojí stejné úsilí, ať zvolí cokoli a rozhodovali se tedy celkem racionálně. A něco jiného je za zboží spojené s nějakou reklamou zaplatit o mnoho víc než za jiné se stejným obsahem, což je iracionální a zatím prokázáno jen u lidí. To by při té studii museli za těmi sexy značkami ty opice taky vyvinout nějaké zvýšené úsilí, jako to děláme my a to tahle studie neprokázala.

2 0
možnosti

Máte pravdu, na druhou stranu i kdyby reklama nedělala nic víc, než že při stejných nebo velmi podobných volbách dá člověk přednost tomu produktu s nejlepší reklamou, tak bude reklama stále velmi účinná.

Protože člověk se denně rozhoduje tak často třeba při nákupech a má tolik možností výběru, že většinu voleb si bude extrémně zjednodušovat jakž takž cena, chutná a nechutná, z toho třeba z 10 produktů mu vyjdou 4 možné a pokud si z nich vybere ten váš jen kvůli reklamě, tak se vám ta reklama hodně vyplatí. A minimum lidí bude dopodrobna zkoumat přesné složení, řešit minimální rozdíly v ceně a věnovat se třeba několik hodin sběru informací, aby mohli udělat kvalifikované rozhodnutí, jaký jogurt vyzkouší, když jejich oblíbená značka zrovna není k dispozici.

0 0
možnosti

Dlouhodobá meta-analýza 78 studií, které zahrnovaly celkem přes 17 tisíc zákazníků, totiž odhalila, že reklama s využitím sexu má „doslova nulový efekt“ na rozhodnutí zákazníků si propagovaný produkt koupit

Zdroj: https://xman.idnes.cz/sex-reklama-opice-makak-07b-/xman-styl.aspx?c=A180302_140203_xman-styl_fro

A proč ho tedy firmy pořád používají v reklamě, když nefunguje? Možná tak v reklamě na hřbitovní věnce, tam je to jedno. Ale v reklamě, co je cílená na průměrného chlapa mezi 18 a 50 lety zabírá vždy.

1 0
možnosti

Protože ta dlouhodobá studie probíhala tak, že ukazovali lidem hromadu reklam, mimo jiné i reklamu se sexuálním motivem. A pak se jich ptali, zda si tu nebo onu reklamu lépe pamatují a zjistili, že si lépe pamatují tu se sexem. Pak se jich ptali, zda si lépe pamatují i značku, která se prezentovala pomocí sexu a zjistili, že nijak zvlášť. A pak se ptali, zda lidé jsou ochotnější kupovat zboží na základě těch reklam spojených se sexem a zjistili, že celkově ne - u některých to naopak vyvolávalo nechuť si takové zboží koupit, i když muži takovou reklamu přijímali lépe.

Ta studie má několik zásadních nedostatků, ale především - nezkoumá to, co ti lidé skutečně udělají (zda nakoupí nebo ne), ale co si myslí, že budou dělat. Tedy ti lidé si byli vědomi, že sledují reklamu a účastní se studií, které zkoumají jejich rozhodování a šlo tedy spíš o zkoumání toho, co ti lidé považují za správné - jak by se rozhodovat chtěli, ne jak se skutečně rozhodují.

Asi jako když se třeba žen vědci ptali co je vzrušuje a dostali odpovědi, ale pokud zároveň měří prokrvení a vzrušení pohlavních orgánů tak zjistili, že se ty odpovědi a reálný stav liší. A že ty ženy si to ani nemusí vědomě připouštět - popisují svůj obraz o sobě samých.

Lidé se v praxi nerozhodují racionálně, ale iracionálně a pak si to jen nějak odůvodní. Tedy klidně se rozhodnou kvůli pozapomenutému, podvědomému dojmu z reklamy a pak si to při koupí zdůvodní třeba tím, že právě na toto mají chuť, líbí se jim cena, složení...

0 0
možnosti

A co na to MeToo ???

0 0
možnosti

Dominantní makaky v teplákovkách Adidas potkávám ve městě běžně. Plus řetěz na krku.

12 0
možnosti