Pět NEJ pojistných podvodů: šrot místo cenností či obří požár v Torontu

aktualizováno  16:33
Fiktivní smrt fiktivních dětí. Sedm set padesát zbytečných operací zcela zdravých lidí. Potopení lodi, v níž byl místo cenného nákladu šrot. Přečtěte si, které pojistné podvody skutečně stály za to.

Pojistné podvody představují patnáct procent všech nahlášených pojistných událostí na světě. | foto: Profimedia.cz

Pojistné podvody byly vždy výnosným byznysem a jejich počet rok od roku narůstá. Světové statistiky uvádějí, že podvody tvoří patnáct procent všech nahlášených událostí, které pojišťovny řeší.

Nejčastěji se lidé snaží vydělávat na pojištění majetku a aut, ale v módě jsou i podvody s úrazovým a cestovním pojištěním. Schválně nabourané auto nebo zapálený dům jsou ale jen bezvýznamnou a nudnou malicherností proti pojistným událostem, které zahýbaly celým světem.

Ministrova sebevražda

Zahájíme případem, který začal smrtí. Své obchodní a finanční problémy, stejně jako problémy s paragrafy, se totiž britský poslanec a ministr John Stonehouse rozhodl vyřešit jednou provždy tím, že 20. listopadu 1974 spáchal sebevraždu. Tak to vlastně alespoň vypadalo, když se na pláži v Miami našly jeho šaty. Ačkoli jeho tělo policie neobjevila, byl prohlášen za mrtvého a vyšlo o něm několik dojemných nekrologů.

Ve skutečnosti ale politik odjel se svou milenkou a bývalou sekretářkou Sheilou Buckleyovou do Austrálie, aby tam pod falešnou identitou začal nový život. V podstatě náhodou ho po měsíci zatkla tamní policie a za pojišťovací podvod byl odsouzen na sedm let do vězení. Nelegální hrátky s pojistným a fingovaná sebevražda nebyly jedinými položkami na seznamu hříchů vykutáleného politika. Byl také jediným ministrem v britské historii, který byl odhalen jako špion ve službách Sovětského svazu.

Výbuch lodi

V roce 1977 se odehrál pojistný podvod, který poslal ke dnu nejen jistou obchodní loď, ale i předsedu rakouského parlamentu Leopolda Gratze a ministra vnitra Karla Blechu. Na lodi Lucona, která se v té době plavila v Indickém oceánu, došlo k výbuchu, při němž zemřelo šest námořníků.

Její majitel Udo Proksch ji nedlouho předtím pojistil na 212 milionů šilinků (v té době asi 550 milionů korun) a navíc uváděl, že byla naložena drahými přístroji. Celý podvod byl odhalen až 12 let poté. Vyšlo najevo, že Lucona vezla pouze šrot a výbuch byl dílem časované bomby. Kvůli křivým výpovědím a spoluúčasti na podvodu odstoupili přední představitelé rakouské politiky, sám Udo Proksch byl v roce 1991 odsouzen k dvaceti letům vězení.

Jiskra přeskočila trochu víc

Večer před Štědrým dnem v roce 2001 zachvátil Toronto jeden z největších požárů v historii města. Ve sváteční ráno bylo z vilové čtvrti evakuováno víc než padesát rodin a s požárem bojovaly téměř dvě stovky hasičů.

Následné vyšetřování však odhalilo, že to, co vypadalo zpočátku jako nešťastná náhoda, bylo pečlivě a dlouho plánováno. John Magno, majitel počítačové firmy, si najal dva muže, kteří měli založit v sídle firmy požár, aby mohl inkasovat pojistku. Požár se jim ale vymkl z rukou, jeden z nich při něm uhořel a druhý strávil v kómatu několik měsíců. Sám Magno dva měsíce před "nehodou" zvýšil svou pojistku na tři a půl milionu dolarů, které se okamžitě po požáru pokusil vybrat.

True

Na těžko uvěřitelný způsob, jak si vylepšit rozpočet, přišel Gaylan Sweet z kalifornského San Diega. Pracoval jako likvidátor pojišťovny a zinscenoval událost, v níž si dva lidé nechali vyplatit téměř milion dolarů za údajnou smrt dítěte, které jim srazil opilý řidič, jenž měl z místa nehody ujet.

Mrtvé dítě i údajný viník nehody byli ovšem fiktivní. Celý podvod byl mistrnou kombinací reálných lékařů, vymyšlených jmen policistů, kteří údajnou nehodu vyšetřovali, a několika zaplacených svědků, kteří ji dosvědčili.

To ale není vše. Své věčné místo v pomyslné Síni nejslavnějších pojistných podvodů si Sweet vysloužil tím, že celou věc za deset let zopakoval. Klec spadla až v roce 2002, kdy byl odsouzen na pět let vězení.

750 zbytečných operací

Obvykle se lékaři snaží přistupovat k operaci pouze v případech, kdy jim nic jiného nezbývá. To však neplatilo pro lékaře působícího v Chicago´s Edgewater Medical Center. Kardiolog Andrew Cubria za roky svého působení odoperoval víc než sedm set padesát zcela zdravých lidí.

Navštěvoval zejména chudobince, domovy důchodců a azylové domy. Většině vyšetřovaných bezdomovců, narkomanů, seniorů a chudých po provedených testech sdělil, že trpí onemocněním srdce a musí bezodkladně podstoupit operaci. Operativní výkony na naprosto zdravých lidech si nechával samozřejmě proplácet.

Finální součet z roku 2002 činil dva mrtvé, škodu několik milionů dolarů a dvanáct a půl roku pro povedeného doktora.

Autor:

Nejčtenější

Podvrh s nahou fotkou kongresmanky neprošel. Odhalili ho fetišisté

Alexandria Ocasio-Cortezová je konzervativní Americe trnem v oku. Provokatéři...

Ona fotografie měla zdiskreditovat mladou levicovou americkou kongresmanku. Ale ukázalo se, že nahé nožky ve vaně a...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Věřte si a nikdy se nevzdávejte, vzkazuje MOgirl Lucka

Velkou vášní MOgirl Lucky je fitness.

Žije spokojený život. Chodí do práce, která ji baví, po ní se věnuje koníčkům. Sen, který jí dalo dětství, tedy zahrát...

Extrémní gastronomie: nejdražší mořské okurky přijdou na 3 500 dolarů

Mořská okurka Apostichopus japonicus láká nejvíc.

Nevalná chuť, bizarní vzhled a ještě k tomu připočtěte fakt, že dýchají svým konečníkem. Přesto stojí stovky dolarů....

Další z rubriky

Když silvestr, tak s pijáckými hrami: passatella, jiuling a královna

Passatellu zachytil na obrazu v roce 1831 Bartolomeo Pinelli.

Stará italská pijácká passatella může být zajímavou terapií, čínský jiuling rozdistribuuje opilost, britská hra...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Extrémní gastronomie: nejdražší mořské okurky přijdou na 3 500 dolarů

Mořská okurka Apostichopus japonicus láká nejvíc.

Nevalná chuť, bizarní vzhled a ještě k tomu připočtěte fakt, že dýchají svým konečníkem. Přesto stojí stovky dolarů....

Najdete na iDNES.cz