„Jednou za mnoho let se pranostika výjimečně naplní, čímž se část lidí utvrdí v její oprávněnosti,“ říká letecký meteorolog Petr Dvořák. | foto: Petr Kozlík, MAFRA

Lidové pranostiky jsou neužitečné chiméry, vysvětluje meteorolog Dvořák

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Nedělejme si iluze, že by deštivé chladnější počasí posledních měsíců znamenalo obrat v globálním oteplování. Meteorolog Petr Dvořák v rozhovoru pro Magazín Mladé fronty DNES vyvrací i další zažité mýty o počasí. Snad jen ta medardovská si podle něj správně všimla evropského pseudomonzunu.

Loni v létě u nás víc pršelo, v zimě teď častěji sněží. V diskusích amatérských meteorologů jsem narazil i na spekulaci, zda ten nárůst srážek nemůže souviset s útlumem letecké dopravy kvůli koronaviru.
Je to mylný názor. Letecká doprava se před koronavirovou krizí podílela na celkové kontaminaci atmosféry aerosoly a dalšími zatěžujícími příměsemi jen asi ze dvou procent. Mnohem větší zátěží jsou průmysl, z dopravy pak ta lodní a automobilová. Pokud se tedy omezily civilní lety o víc než polovinu, dostaneme se k tomu, že celkový vliv letecké dopravy na kontaminaci atmosféry poklesl ze dvou na necelé jedno procento. A to je tak nepatrný rozdíl, že lze úspěšně pochybovat, zda by se to mohlo nějak významněji projevit na charakteru počasí.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se