Ley linie bývají spojovány se záměry mimozemských civilizací, s údajnými zemskými energetickými cestami. Jsou dokladem toho, jak moc má lidstvo rádo záhady. | foto: Getty Images

Památky leží na přímkách, věřil činorodý Brit. Jeho teorii zneužili konspirátoři

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Měl to být fantastický objev, který mohl přepsat archeologické vědy, pozvednout učená bádání. Alfred Watkins s ním neuspěl. Byl možná trochu snílek, ale k fenoménu ley linií aspoň přistupoval racionálně. Co z jeho chybné teorie vystavěli milovníci záhad a konspiračních teorií, by ho asi nepotěšilo.

Podle britských měřítek se Alfred Watkins nedal považovat za podivína. Platil za svědomitého a pracovitého muže, jehož asi jediným drobným charakterovým neduhem bylo, že chtěl stihnout vše, co život nabízel. Dynamické proměny světa na přelomu 19. a 20. století ho k tomu přímo vybízely. Byla to doba fascinujících teorií, vědeckých průlomů, nových zjištění a technologií. A on nechtěl stát pasivně stranou a přihlížet. Toužil přispět.

Byl hlavou otevřenou, liberálně smýšlejícím duchem, který se nových věcí nebál. Je tedy skoro až nevděčné, že se tak činorodý muž zapsal do historie pouze svou poměrně okrajovou a scestnou teorií.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se