Toto je komerční prezentace.iDNES.cz není jejím autorem a neovlivňuje její obsah.

Tipy a triky: k čemu slouží rake?

Komerční sdělení   13:15aktualizováno  13:15 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Každá pokerová herna musí nějakým způsobem vydělávat a každý, kdo někdy spustil pokerového klienta či vstoupil do kasína se setkal s pojmem "fee" nebo-li "poplatek" a nebo také mnohem častěji s termínem "rake". Jak ale vlastně rake funguje a jak si z něj něco ukrojit pro sebe?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Poker. Ilustrační foto

Poker. Ilustrační foto | foto: PokerStars.cz

Rake je definován jako část peněz, kterou si herna/kasino strhává ze vstupného do turnajů či z odehraných rukou v cash games. Každá standardní herna má ve svých "Terms of Service" (pravidlech užívání) uvedenou přesnou strukturu generování raku. Většina z nich si přisvojuje 1 cent na 20 centů v potu, tedy 5%. Přesná definice se však hernu od herny může lišit.

Takže teď už vím vše podstatné a můžu jít na věc?

Ne tak docela. Další poměrně běžná věc je omezení raku, tzv. "rake cap". Herna si vybírá rake pouze do určité výše. V tomto případě je v zájmu hráče, aby toto číslo bylo co nejnižší. Například, pokerová herna vybírá rake 5% až do maximální výše $3 dolarů, zatímco herna B také 5%, ovšem bez omezení. V případě $100 potu bude rake následující: Pokerová herna A = 5% ze $100 je $5. Jelikož je ovšem limit $3, herna si vezme z potu jen $3. Pokerová herna B = 5% ze $100 je $5. Jelikož zde žádný limit není, herna si vezme z potu celých $5.

Já ale hraji pouze mikro limity, takže se mě to příliš netýká?

Právě naopak! Jakožto hráči "centových" her platíte daleko více, alespoň co se týče procentuálního množství. Poty na těchto limitech totiž nikdy nedosahují takové výše, aby rake dosáhl svého limitu, což znamená, že každý pot má 5% rake. Na rozdíl od hráčů třeba $5/$10 her.

Taková trocha raku se přece příliš neprojeví?

Opět mylný předpoklad. Vezměte si hráče NL400, tedy blindy $2/$4, který odehrál 7,500 handů za měsíc a zaplatil $725 v raku. Přepočítáno na klasický údaj, kterým se měří úspěšnost (tedy kolik blindů na 100 handů daný člověk vyhrává), to bude 725/75 = $10 čili 2,5bb/100. Když vezmeme v úvahu, že na takovém limitu je už 5-6bb/100 považováno za solidního vítěze, tvoří rake téměř polovinu tohoto údaje. Rázem tak může proměnit lehkého vítěze v daném limitu na "breakeven" či dokonce prohrávajícího hráče.

Všechen ten rake je pěkně na houby! Co s tím?

Upřímně řečeno, moc se s tím dělat nedá, protože je to hlavní způsob obživy pro provozovatele. Existuje však několik způsobů, jak lze dopad raku zmírnit. Obecně se dají rozdělit na dva hlavní: Rakeback a VIP kluby.

Rakebackem se myslí část peněz, kterou vám herna z vámi zaplaceného raku zase zpětně vrátí. Obvykle se hodnoty pohybují mezi 27% - 35% z raku. Některé (obvykle menší, méně známé) herny mají i speciální nabídky, které mohou znamenat až přes 50% vráceného raku.

Poker. Ilustrační foto

Rakeback herny samozřejmě nenabízejí z dobré vůle, jejich hlavním zájmem je podpořit váš zájem o hraní pokeru či vás přímo přesvědčit, že byste si měli založit účet právě u nich. U heren, které nabízejí možnost rakebacku, je prakticky povinnost takové šance využít, protože jak jsme si uvedli výše, může to mít velmi zásadní dopad na vaši pokerovou kariéru.

Herny, které nenabízí rakeback mají obvykle své vlastní VIP programy. Mezi ty nejznámější patří samozřejmě například PokerStars. U těchto programů je trošku složitější orientace vzhledem k rakebacku, protože oceňují hráče body v závislosti na raku a za tyto body má pak hráč různé výhody v podobě peněžních bonusů a podobně.

Podle herního objemu a limitů, na kterých hráč hraje, tak můžou tyto bonusy tvořit ekvivalent například až 45% raku v případě vyšších limitů a většího počtu herního času. Na druhou stranu pro začínající hráče v centovýh hrách to může být naopak pouze 15%. Je proto dobré si důkladně prostudovat podmínky získávání bodů a jejich vykupování.

Některé herny také oba tyto způsoby kombinují – nabízejí standardní rake a k tomu hráč získává body, které může posléze uplatnit v jejich obchodě nebo za ně získá určité výhody. Tak je tomu právě u VIP programu PokerStars.

Staňte se součástí největší pokerové sítě světa - PokerStars.net.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

Milionový byznys s ledem: podnikatel ho vozil přes půl světa do Indie

Transportovat po moři led do Indie byla trefa, která panu Tudorovi vyšla.

Tropická vedra v koloniální Indii vyvolávala v Britech víc než jen stesk po domově. Za trochu osvěžujícího chladu nebo...

Další z rubriky

Bouře přichází na PokerStars!

Sunday Storm

Jen krátce po rekordním turnaji Sunday Million přichází herna PokerStars s další obrovskou výzvou. Jste připraveni...

Negreanu oplatil Isildurovi porážku!

Viktor Blom alias Isildur1

Měl to být nejsledovanější pokerový heads-up letošního roku. Dva pokeroví giganti Viktor Blom alias Isildur1 a Daniel...

V Alpách vyhrál Vladimir Geshkenbein

PokerStars EPT Snowfest

V minulém týdnu zavítali nejlepší evropští pokeroví hráči do rakouských Alp, a to nejen kvůli tomu, aby si užili...

Najdete na iDNES.cz