Monokl rozválcuju žehličkou, aby nezalil oko, říká zdravotník z MMA

aktualizováno 
Jeho prvním pravidlem je udržet zápasníka bojeschopného. Druhé říká, že bijcovo zdraví je vždy na prvním místě. Bohumil Bobesh Vojkůvka s kolegy založil v českém MMA tradici profesionálních cutmanů, zdravotníků, kteří dělají při řežbě v oktagonu prevenci, ošetřovatelskou práci i traumatologii.

Co vás dovedlo k tomu, že ošetřujete chlapy a ženské v oktagonu?
Už patnáct let dělám ponejvíc dvě věci, věnuju se bojovým sportům a zdravotnictví, obojímu vlastně od patnácti let. Tehdy jsem začal trénovat a nastoupil na zdrávku. Obojí se propojilo, když jsem začal před čtyřmi lety dělat cutmana, zdravotní sestru v bojových sportech.

Fotogalerie

Kdo tuto pozici zastával v bojových sportech a při MMA předtím?
Komplexní cutman jako funkce tady předtím nebyl, většinou za něj zaskakovali trenéři, „cornermani“, kluci z týmu. A my si s kolegou Jirkou všimli, že tady vlastně ta plnohodnotná postava cutmana schází. Že při zápasech není profesionál, který by se o kluky, co se mlátí, při utkání staral, pokud jde o zdravotní stránku. Proto vznikl Alfa Cutman Team.

Vaše práce v sobě nese prevenci před zápasem, dohlížíte, zda mají bojovníci ostříhané nehty, tejpujete… Co během souboje?
Cutmanovo pravidlo číslo jedna je udržet zápasníka bojeschopného. Aby ten kluk nebo holka mohli pokračovat v boji co nejdéle. Pravidlo číslo dvě však říká, že zápasníkovo zdraví je vždy na prvním místě. Když je tedy podle mě jako zdravotní sestry ohroženo zápasníkovo zdraví, je vidět kost, dochází k tepennému krvácení, krev stříká nebo je krvácení nezastavitelné, v tu chvíli komunikuji s rozhodčím a volám doktora.

Rozhodnutí, zda pokračovat, je na něm?
Ano, další postup je jako v nemocnici, já mám pacienta zhodnoceného, sdělím to lékaři, ale až on je nejvyšší instance, která řekne: Toto už zápasníka ohrožuje na zdraví, nebude pokračovat. Rozhodčí to poté na jeho doporučení ukončí, protože navzdory doktorovu verdiktu zápas nemůže nechat běžet dál. Když však doktor řekne, že to zdraví ohrožující ještě není, nechá mě jako cutmana dodělat svou práci a zápas pokračuje. Já rozhoduju pouze o tom, jestli doktora zavolám, nebo ne, zda je potřeba jeho vyšší péče.

Celý rozhovor v pořadu Drive na Óčku

Cutman Bohumil „Bobesh“ Vojkůvka byl hostem pořadu Drive na televizi Óčko v neděli 3. listopadu. Povídal si s ním Jakub Buba Ouvín. Celý rozhovor najdete v archivu pořadu.

Máte onu žehličku na modřiny, jakou známe z MMA ve světě?
Máme samozřejmě kompletní výbavu. Žehlička je však trochu nepřípadný termín, protože v tom není teplo, máme to naopak naložené v ledu, kov musí nasát chlad, aby poté dokázal chladem stáhnout cévy. Jde o to, aby byl obličej méně prokrvený, cévy se stáhnou a méně to krvácí. Když mají monokly, člověk to roztírá a chladí, monokl se zmenšuje. Jde víc do obličeje, cílem je, aby se zápasníkovi nezalil do oka. Protože když nevidí na oko, je to život ohrožující situace a následuje volání doktora a případné ukončení zápasu.

Jak probíhala ošetření dřív, než jste v Česku nastoupili do oktagonu vy, cutmani?
To bylo samozřejmě na jiné úrovni a péče byla svérázná. Ti bojovníci měli například rozvalené obočí… a co měl trenér po ruce? Papírový kapesník, který když dáte do rány, půlka tam zůstane. Nebo ručník ze sprchy. Tím krvácení nezastavíte, jen tu ránu zašpiníte, sekundárně v tom vznikají záněty.

Když jsou bojovníci rozbití, ale podstupují několik kol, vnímají bolest? Jak konkrétně ji vnímají? Je to pro ně jen jedna velká slitá bolest?
Pakliže bojovníkovi sáhnu na obličej a on řekne, že to bolí, má nejspíš zlomenou očnici, posunutou čelist, a pro mě je to signál, že musím volat doktora, že je ohrožené zdraví. Ale většinou ti kluci bolest ne že necítí, oni ji nevnímají. Bolest existuje, ale proti ní funguje vyplavený adrenalin, tlak, jsou v bojovém módu, jsou psychicky nastavení na boj. Jsou to jiní kluci, než když s nimi jdeš na pivo, když jsou na tréninku. V boji je hlava nastavená jinak. Jsou prostě v užším tunelu, a ona bolest se jim do něj nevejde. Samozřejmě se projeví po zápase. „Ty jo, on mi tak moc rozkopal nohu,“ diví se. Mají oteklá stehna, naražená žebra, ale během zápasu o tom neví. Pokud se tedy bolest projeví, je něco špatně, nejspíš došlo k něčemu opravdu vážnému.

V oktagonu jste toho viděl spoustu. Víte, jak vypadají extrémy i průměr. Je podle vás MMA bezpečný sport?
Já myslím, že to je jeden z nejbezpečnějších sportů vůbec. Je v něm tolik kontrol! A když jdete bojovat, jste připraveni na poškození, na to, že vám chce ten druhý ublížit, že vás někam praští, kopne, že vás bude škrtit, páčit, umíte na to obrany, počítáte s tím. Zatímco například ve fotbale, když vám někdo zajede z boku kopačkami přes kotník, přes koleno… na to vás nikdo nepřipraví. Nikdo vás neučí, jak uhýbat skluzům. Pominete-li zranění, co se vám stanou během boje a jsou jeho součástí, je celá sportovní část okolo MMA ultra bezpečná.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

Jsem přítulná, nevyzpytatelná a křehká, říká MOgirl Nikol

Nemusíte nutně dělat velké věci, stačí maličkosti. Nestůjte však na místě a nečekejte, že se něco stane samo od sebe....

Dušené maso podle Babylóňanů. Vědci oživili čtyři tisíce let starý recept

Nejsou příliš konkrétní a detailní, ale svědčí o tom, že už babylónskému starověku záleželo na pestrých,...

Inspirovala mě anglická divoká mládež, říká stavitel custom motorek

Vystudoval scénografii a animaci, propadl však světu custom motorek. Upravuje staré stroje, vdechuje jim nový život....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Tajemství božího bojovníka. Mniši měli Žižku za ďábla, říká historik

Jaký byl člověk, před nímž se třáslo půl Evropy a který dodnes vzbuzuje obrovské emoce? Je jednou z nejvýznamnějších...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Extrémní kulinářské zápasy. Britové poměřují síly v omáčce

Tisíc litrů husté, lepkavé a slané tmavé omáčky a muži a ženy, jimž neschází síla, odvaha, ale předně smysl pro humor....

Úspěch se rodí v bolestech, vzkazuje Cyprián. Motorka mu vzala slezinu

Jednadvacetiletý endurák David Cyprián drtí s motorkou ty nejprudší kopce. Na prestižním závodě Red Bull Romaniacs...

VIDEO: Běh z rozbahněné sjezdovky v Kitzbühelu byl peklem

Trať měřila jen 350 metrů, přesto znamenala výzvu, která končila zraněními. Byla děsivě rozbahněná. A měla sklon...

Za rovná práva v boxerských rukavicích. Jak ženy pronikly do sportu mužů

Ze stereotypní představy o hospodyňkách za plotnou se ženy v minulosti snažily vymanit různými způsoby. Ty nejdrsnější...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.

Najdete na iDNES.cz