Jedinečné adrenalinové momenty. Podívejte se na fotky, které berou dech

Exkluzivně aktualizováno 
Vzdali hold extrémním sportovním výkonům, ale také prostředí, v němž se odehrávají. Fotografové, kteří se zúčastnili soutěže Red Bull Illume, hledali dobrodružství a adrenalin ve vlnách, na vodopádech, sněhových svazích i ve velkoměstech. Xman.cz vám exkluzivně nabízí padesát snímků, které se dostaly až do finále.

Kategorie: Illumination. Fotograf: Chris Burkard (USA). Sportovec: Peter Mendia - „Do Chile jsme se rozhodli odjet na poslední chvíli. Celé dny jsme seděli v dešti a čekali na vlny,“ vzpomíná Chris Burkard, vítěz Red Bull Illume 2010, který zvítězil i v kategorii Illumination. Pak však příroda vyšla jezdcům i fotografovi vstříc. „Když jsme se jednoho rána probudili, najednou se zdálo, že celá příroda dosáhla harmonie. Světlo, vítr a vlny byly dokonalé.“ | foto: Chris Burkard / Red Bull Illume

V soutěži se sešlo téměř 23 tisíc fotek, třiapadesátičlenná mezinárodní porota nakonec vybrala nejlepší snímek z každé z deseti kategorií a celkového vítěze. Tyto snímky vám nabízíme níže, padesátku fotek, které se utkaly ve finále, najdete ve fotogalerii.

Kategorie Illumination

"Do Chile jsme se rozhodli odjet na poslední chvíli. Celé dny jsme seděli v dešti a čekali na vlny," vzpomíná Chris Burkard, vítěz Red Bull Illume 2010, který zvítězil i v kategorii Illumination. Pak však příroda vyšla jezdcům i fotografovi vstříc. "Když jsme se jednoho rána probudili, najednou se zdálo, že celá příroda dosáhla harmonie. Světlo, vítr a vlny byly dokonalé."

Kategorie Experimental

Kategorie: Experimental. Fotograf: Daniel Grund (USA). Sportovci: Alex Maclean a Nicolas Ivanoff
"Během příprav na letecký závod Red Bull Air Race v Monument Valley jsem měl možnost popovídat si s místní indiánskou obyvatelkou o tom, co si myslí o konání závodu právě na tomhle posvátném místě. Odpověděla, že bohové jsou nejspíše potěšeni, jinak by soutěži zabránili bouřkou nebo silným deštěm," vzpomíná Daniel Grund na závod, na němž vznikla vítězná fotka v kategorii Experimental. Snímek nafotil z lyžiny helikoptéry, zatímco se k němu letouny blížily rychlostí 350 kilometrů za hodinu. Fotka je též vyjádřením úcty k jednomu z pilotů Alexi Macleanovi, který se letos o prázdninách zabil při pádu letadla.

Kategorie Energy

Kategorie: Energy. Fotograf: Stuart Gibson (Austrálie). Sportovec: Ryan Hipwood
Narodil se v Tasmánii a nevydrží být dlouho od pobřeží a vln. Snímek, na němž Stuart Gibson vyfotil surfera Ryana Hipwooda, podle něj zachycuje jednu z nejtěžších situací, k nimž může při surfování dojít. Porota ho vybrala jako nejlepší v kategorii Energy.

Kategorie Culture

Kategorie: Culture. Fotograf: Vincent Perraud (Francie). Sportovci: Ale Baret a přátelé
Vítězná fotografie v kategorii Culture vznikla v únoru 2008 na BMX akci v Talinu, kde bylo deset stupňů pod nulou. "Po kvalifikacích byli všichni unavení a chtěli už být v hotelu," uvádí ke snímku Vincent Perraud. "Bikeři se tlačili do autobusu, ale ten pořád nechtěl vyjet. Chtěl jsem si udělat fotku na památku. Měl jsem štěstí, že jsem zachytil obličej svého kámoše Alexe Bareta mezi dráty kola. Vždycky měl ten správný rock'n'rollový přístup."

Kategorie Close Up

Kategorie: Close Up. Fotograf: Nathan Smith (Austrálie). Sportovec: Andrew Mooney
"Miluju večerní světlo ve vlnách, vždy z toho jsou skvělé snímky. S tím, jak vyšla tahle fotka, jsem hodně spokojený, pořád bude patřit k mým oblíbeným. Surfařské fotografie jsou právě o takových momentech," říká Australan Nathan Smith, vítěz kategorie Close Up.

Kategorie New Creativity

Kategorie: New Creativity. Fotograf: Eric Berger (Kanada). Sportovec: David Treadway
Při riderské session v kanadském Whistleru napadlo Erica Bergera sestoupit do trhliny ve sněhu, aby tak dosáhl neobvyklé perspektivy při focení. První pokus o snímek ale selhal, jezdec Dan Treadway na něj shodil tolik sněhu, že nic neviděl. "Napodruhé se nám díky komunikaci vysílačkami snímek podařil," dodává Eric Berger, vítěz kategorie New Creativity.

Kategorie Playground

Kategorie: Playground. Fotograf: Tim Korbmacher (Německo), Sportovec: Stefan Lantschner
"Jít ven s kámoši, poznat nová místa a zachytit své pocity, tak pro mě vypadá zábava," vyznává se z lásky k focení Tim Korbmacher. Na své fotce, která vyhrála v kategorii Playground, zachytil řádení bikera Stefana Lantschnera v obřím potrubí.

Kategorie Sequence

Kategorie: Sequence. Fotograf: Miguel Angel López Virgen (Mexiko). Sportovec: Alfredo Salcido
Nechtěl nafotit něco, co lidi viděli již mnohokrát předtím. Když se proto Miguel Angel López Virgen rozhodl udělat rozfázovanou fotku skateboardisty Alfreda Salcida, šel na to jinak. "Použil jsem jen obraz Alfreda, jak je na skatu ve výskoku, a zbytek sekvence jsem sestavil z jeho stínů," vysvětluje. Dostal za ni první místo v kategorii Sequence.

Kategorie Spirit

Kategorie: Spirit. Fotograf: Adam Kokot (Polsko). Sportovec: Michal Krol
"Výstupy kolem slovenské vesničky Spišské Tomašovce jsou extrémně nebezpečné. Největší problém bylo přesvědčit lezce, aby se tam se mnou vůbec vydali," vzpomíná na přípravy na focení svého snímku, kterým vyhrál kategorii Spirit, Adam Kokot. Michal Krol, který se nakonec nechal přemluvit, na fotce odpočívá před posledním náročným úsekem výstupu.

Autor:

Nejčtenější

Podvrh s nahou fotkou kongresmanky neprošel. Odhalili ho fetišisté

Alexandria Ocasio-Cortezová je konzervativní Americe trnem v oku. Provokatéři...

Ona fotografie měla zdiskreditovat mladou levicovou americkou kongresmanku. Ale ukázalo se, že nahé nožky ve vaně a...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Extrémní gastronomie: nejdražší mořské okurky přijdou na 3 500 dolarů

Mořská okurka Apostichopus japonicus láká nejvíc.

Nevalná chuť, bizarní vzhled a ještě k tomu připočtěte fakt, že dýchají svým konečníkem. Přesto stojí stovky dolarů....

Vyhazovače dělám občas dál, adrenalin neškodí, říká MMA bojovník Martínek

Neporažený MMA fighter Michal Blackbeard Martínek

V zápasech organizace Oktagon je neporaženým šampionem těžké váhy. Začínal docela odzdola, místo rehabilitace...

Další z rubriky

Vyhazovače dělám občas dál, adrenalin neškodí, říká MMA bojovník Martínek

Neporažený MMA fighter Michal Blackbeard Martínek

V zápasech organizace Oktagon je neporaženým šampionem těžké váhy. Začínal docela odzdola, místo rehabilitace...

VIDEO: Nejbezpečnější skok. Letíte tunelem z výšky 4 000 metrů

Díky brýlím si člověk připadá, že letí k zemi.

Zažít seskok z letadla s padákem je lákavé, ale nebezpečné. Virtuální realita vám nabídne řešení, pocity jsou stejné,...

VIDEO: Musíte mít rychlost, sílu, ale i štěstí, říká sportovní dřevorubec

ÓČKO DRIVE - Martin Komárek

Šest disciplín, a to velmi mužných. Timbersports, sportovní dřevorubectví, je náročnou aktivitou, vyžaduje fyzickou...

Najdete na iDNES.cz