Český kajakář zdolal pětadvacetimetrový vodopád

  15:00aktualizováno  15:00
Strach prý necítil, respekt ale ano. Aby ne, při pohledu na pětadvacetimetrový vodopád si člověk uvědomí sílu živlu. Plzeňák Jakub Němec nakonec Tapestry Falls v Kanadě pokořil. A večer si dal za odměnu pivko u táboráku.

Tapestry Falls sjel český kajakář jako první na světě | foto: Brian Kirk

Věnuje se extrémnímu kajakingu a už dva roky cestuje po celém světě a sjíždí peřeje divokých řek. A i když jednadvacetiletý Jakub tvrdí, že se snaží rizika snižovat na minimum, zkouší, kam až to jde. Jako na zatím posledním letním "výletu" po Spojených státech a Kanadě.

Jako první člověk na světě tu sjel na kajaku 25timetrový vodopád Tapestry Falls.

Je to zároveň český rekord.

"Do Kanady jsme se přesunuli s asi šesti kluky rovnou z Kalifornie. Jeli jsme tu dvoudenní trip s kempováním. Když jsem vodopád viděl, hned jsem si řekl, že do toho půjdu," líčí Němec.

Přestože Tapestry Falls měl osmdesát stop, tedy 25 metrů, a Jakubův do té doby největší skočený vodopád měřil o deset metrů méně, neváhal. "Ostatní mi sice říkali, že je vysoký, já se ale rozhodl během chvilky. Věděl jsem, že chci udělat něco většího a tady byly dobré podmínky."

Říkáte si, jaké že můžou být dobré podmínky k tomu, aby člověk v malém plastovém kajaku dobrovolně skočil pětadvacet metrů vysoký vodopád?

"Musí být dost vody. Pak je třeba také pozvolný nájezd, aby se dalo směřovat k dopadu," vysvětluje Jakub. K tomu přidává další plusy: "Měli jsme kamery k dokumentaci a také nás bylo dost na to, aby jeden z kluků vjel pod vodopád, aby mi v případě potřeby mohl dát první pomoc. K tomu jsou třeba lana na konci s karabinami. S jejich pomocí by mou loď chytil a dotáhl ke břehu."

Tapestry falls sjel český kajakář jako první na světě

Před skokem prý strach necítil. "Respekt samozřejmě ano. Ale měl jsem dobrý pocit z řeky i nájezdu. Ve vzduchu jsem asi do poloviny výšky let korigoval pádlem, pak jsem se sbalil a kryl si hlavu. Dopad byl sice tvrdý, ale to je dané výškou. Nic mě nebolelo, všechno bylo v pohodě," popisuje mladý Plzeňák svůj dvě vteřiny trvající volný pád v kajaku.

Odměna? "Večer jsme si s kamarády dali pivko u ohně."

Jakub Němec překonal dosud platný český rekord, dvacetimetrový skok Jana Láska z Chile. Honba za rekordy ale není jeho cílem. Teď si užívá cestování a dobrodružství s kamarády.

čtěte VIDEO: Jak sjel první Čech dvaadvacetimetrový vodopád

"Po závodech v extrémním kajakingu nás na divokých řekách jezdí možná padesátka lidí ze všech koutů světa. Z Česka jsme dva, kromě mne ještě právě Honza Lásko," konstatuje Němec, který před pár dny vyhrál v Coloradu Gore Canyon Race.

Bez sponzorů by si to nemohl dovolit. "Podporuje mě pět firem, díky nimž mohu závody a různé cesty po řekách a vodopádech objíždět."

Přestože Jakubovi je teprve jednadvacet let, ví, že život vodního tuláka nelze žít věčně. Proto natáčí z cest DVD, které půjde na jaře do distribuce v Česku i Evropě.

"A jednou můžu dělat třeba obchodního zástupce firmám z kajakářskou výbavou," plánuje.

Žije ale teď. Dnes už míří směr Alpy na světový šampionát v extrémním kajakingu. A za pár dnů ho čeká slavný Dolomitenmann.

Nejčtenější

Moje fantazie nejsou mládeži přístupné, říká MOgirl Mallghareth

„Že jsem lesba, jsem si poprvé uvědomila, když jsem se v dětství zamilovala do...

Vždy tušila, že je na holky, ani tak však nebylo přiznání jednoduché. „Dlouho jsem se mu bránila. Se svou přirozeností...

Tajemství nejbohatšího muže světa: Rockefellerův otec byl podvodník

Pěstoval si image muže čistých hodnot, jeho otec, který mu půjčil peníze do...

Svůj úspěch líčil jako příběh plný odříkání, píle. Jenže jeho kariéra obnášela též nemilosrdné potírání odborů, stávek,...

Velká Bertha obírala boháče ve vlacích. Stala se podvodnickou legendou

Dokázala využít i své korpulentní postavy. Vzbuzovala díky ní důvěru, protože...

Falešná jména, smyšlené tituly, především však skvostné řečnické schopnosti. Pohotové reakce, schopnost improvizovat. A...

I sexuální scény musí herci cvičit, nejen akční, říká trenérka

Film Život Adéle rozkrývá milostný vztah dvou dívek, hlavní role ztvárnily...

Jak se líbat, jak předstírat kopulaci, jak sadomasochistické praktiky a jak znásilnění. Hercům radí, hledá s nimi...

Bizarní bazar: indické tržiště s lodní veteší má na délku 11 kilometrů

Na každou loď se čeká s netrpělivostí, je cestou k obživě.

Svou poslední plavbu tu zakončily stovky lodí. Byly rozebrány na součástky a šrot a jejich vybavení slouží lidem dál. V...

Další z rubriky

VIDEO: Nikdy neseděl na koni a zamířil na rodeo. Takto dopadl

Premiéra umí bolet. Pro jízdu na koni to platí též.

Nahánění jalovic do ohrad, chytání telat do lasa. I to je k vidění na závodech ProRodeo Tour ve westernovém městečku...

Dlouhodobý lidský fyzický výkon má hranice. Vědci je nalezli

Anton Krupicka patří mezi nejlepší světové ultra-běžce. Prolomil by limit,...

Limity jsou jen v hlavě, říká se v extrémních sportech, které testují hranice lidského výkonu. Není to celá pravda. O...

Pomáhají mi modlitby, říká MMA zápasník. Zažil smrt rodičů i nohu napůl

V životě potřeboval hodně síly. Nejen té fyzické. „Čím větší problémy člověk má...

Zemřeli mu rodiče, prošel si rozvodem, za záchranu lidí z hořících domů má dvě medaile za statečnost. V kleci si...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz