Na českém konzulátě v americkém New Yorku vhodil svůj hlas v poslaneckých...

Na českém konzulátě v americkém New Yorku vhodil svůj hlas v poslaneckých volbách Zdeněk Nevřivý s rodiči. (8. října 2021) | foto: Zdeněk Nevřivý

Češi volí v zahraničí: v Austrálii mají trable, mnohde cestují velkou dálku

  • 233
Češi v zahraničí mohli volit už od čtvrtečního večera. Zájem je podle ministerstva zahraničí značný, úřady vydaly o polovinu více voličských průkazů než minule. Jako první se otevřely volební místnosti na východě Severní a Jižní Ameriky. Volby v New Yorku podle členky tamní volební komise Elišky Vetýškové provází velký zájem krajanů i občanů, kteří používají voličské průkazy.

„Na zvláštním seznamu voličů je v New Yorku zapsáno přes 400 lidí. V první den hlasování dorazila asi stovka lidí, z toho byly desítky s voličskými průkazy, což nás velmi překvapilo,“ řekla pro iDNES.cz Eliška Vetýšková.

Ta také využila možnosti hlasovat díky průkazu, v New Yorku pobývá na stáži ve Stále misi České republiky při OSN. „Skladba voličů je tu rozmanitá. Nedá se říct, jaká skupina převládá. V prvním dni přišlo hodně studentů, zároveň i poměrně dost starousedlíků. Turistů vzhledem ke stále trvajícím omezení cest mezi Evropou a USA příliš není,“ doplnila.

Jako turista do USA dorazil Zdeněk Nevřivý, který spolu s rodiči právě v New Yorku hlasoval. „Plánovali jsme s rodiči cestu po Kanadě a východním pobřeží USA. Naplánovali jsme si to tak, abychom byli na volby ve Spojených státech. Cesta byla trnitá kvůli vyřizování průkazů i covidovým restrikcím pro vstup do obou zemí. Ale jít volit jsme považovali za nutnost,“ vysvětlil Nevřivý.

V kanadském Torontu se rozhodla hlasovat Anna-Marie Peroutková. „V příštích pár letech bych si ráda vzala svou partnerku, což v Česku nelze. Navíc jisté entity prosazují ústavní změnu, která by takovou možnost ještě oddálila. Proto jsou tyto volby pro mě mimořádně důležité,“ vysvětlila Peroutková, proč se k volbám i přes pobyt v Kanadě vydala. 

„Nesouhlasím se současným stavem státu a ráda bych svou volbou pomohla ke změně. Pro vyřízení voličského průkazu jsem musela jet přes celou Českou republiku a pak jen doufala, že mi dorazí až na konzulát v Kanadě,“ dodala Peroutková, která by se po volbách ráda „vrátila do země, kde nebude občanem druhé kategorie. V Kanadě totiž takový pocit nemám,“ doplnila. 

Na druhém konci světa, v Tchaj-peji na Tchaj-wanu, se rozhodl odevzdat svůj hlas Pavel D. „V Tchaj-peji pracuji. Pro volby mi jen stačilo se zaregistrovat do seznamu. Z práce to mám do volební místnosti asi hodinu, domů pak dvě. Ve volební místnosti mi jen zkontrolovali pas a vydali lístek. Už nás tu bylo několik, ale hlavní účast očekává volební komise zítra,“ tlumočil svoji zkušenost Pavel D. 

Volby v Evropě, trable v Austrálii

V Římě mezi prvními odvolila Daniela Pazourková, která je právě v Itálii na dovolené. „Na ambasádu jsem jela tři hodiny autobusem z Pescary. Sešlo se nás tu pět a po odvolení už venku čekalo dalších asi 15 lidí,“ řekla Pazourková. 

K hlasovací urně se chystá Tomáš Sláma, který žije ve Švýcarsku. „Volím v Bernu, kam mi cesta z bydliště trvá hodinu a tři čtvrtě. Dost mě na současné vládě štve, že kromě dalších věcí zařízla korespondenční volbu. Tady ve Švýcarsku se několikrát do roka konají referenda, ve kterých drtivá většina hlasuje korespondenčně a je to bez problémů. Česká vláda jen hledala důvody, proč by to nešlo, ale ve Švýcarsku je jasně vidět, že to jde,“ vysvětlil pro iDNES.cz Sláma. 

Radnice hlásí enormní zájem o voličské průkazy. Mladí využili datové schránky

Korespondenční volby by rádi využili i voliči v Austrálii. Ti se ale kvůli koronavirovým restrikcím nemohou dostat ani na velvyslanectví v Canbeře nebo generální konzulát v Sydney. „Hranice mezi státy (Australského svazu, pozn. red.) jsou uzavřené a i kdybychom dostali výjimku, museli bychom se při vstupu 14 dní na vlastní náklady karanténovat v hotelu a po návratu taktéž. Je to opravdu zoufalá situace,“ popsala situaci honorární konzulka v Melbourne Lenka Allen. 

Obdobné potíže trápí i Čechy, kteří pobývají na Novém Zélandu. V zemi totiž není žádná volební místnost a jedinou možností pro odevzdání hlasu by byla cesta právě do Austrálie.  


Výsledky pro vaši obec

Video