Přeskočili jsme stoleté strany, radoval se poražený Šlachta

  • 46
Jsme spokojení, porazili jsme tradiční strany a jedeme dál, řekl po porážce lídr Přísahy Robert Šlachta. Jeho hnutí ve volbách skončilo páté s 4,7 procenty hlasů. Bývalý policista věří, že se do Sněmovny dostane za čtyři roky. Teď si chci odpočinout a poté budeme pokračovat v práci, řekl na tiskové konferenci po sečtení drtivé většiny okrsků.

„Byli bychom spokojenější, kdybychom se dostali, ale i tak jsme spokojení,“ komentoval Šlachta volební výsledek. Hnutí existuje osm měsíců a podařilo se mu překročit strany se stoletou tradicí, za což je bývalý šéf ÚOOZ rád.

Hnutí překročilo tříprocentní hranici a dostane příspěvek na činnost. „Ta částka nám pomůže k fungování a budeme moci rozvíjet krajské organizace,“ řekl. Nyní si však Šlachta plánuje především odpočinout. Věří, že se za čtyři roky do Sněmovny dostane.

Ve štábu celkově panovala smířená atmosféra. Lídr dorazil v půl šesté, když už bylo jasné, že se Přísaha do Sněmovny nepodívá. Přesto zářil optimismem. „To je pecka, ne? Já si myslím, že předběhnout staleté strany po osmi měsících fungování je úžasné,“ komentoval Šlachta s odkazem na průběžné výsledky ČSSD a KSČM, které byly tou dobou až za Přísahou. 

„Trošku mě mrzí, že jsme se nedostali do Sněmovny, protože pánové Kalouskové a spol. budou velmi spokojení, protože ti nabádali, že by úplně nechtěli, aby se Přísaha do Sněmovny dostala. To se jim možná splnilo, ale pro nás to samozřejmě nekončí, pro nás to začíná,“ doplnil Šlachta. Odpověděl krátce na otázky novinářů a šel se pozdravit se členy hnutí nahoru do prostor, kam novináři nemohou.

Členové hnutí dlouho věřili, že se jim pětiprocentní hranici podaří pokořit.„Jsem optimista,“ řekl ještě okolo třetí hodiny odpoledne místopředseda Přísahy Jaroslav Pelc. „Čekám, že teď přijdou na řadu středně velká města okolo deseti tisíc obyvatel, tam si myslím, že jsme tu kampaň měli cílenou poměrně dobře a poměrně hodně,“ uvedl.

Sám vedl kandidátku v politicky nabitém Ústeckém kraji a stál tak mimo jiné proti Andreji Babišovi (ANO) a Ivanovi Bartošovi (Piráti). „Cítím se tam dobře, protože jsem člověk, který chodí mezi lidi a chodím mezi ně bez ochranky. Znám tam i temná zákoutí, protože jsem tam působil dlouho jako policista a myslím si, že jsem tam byl na místech, kam by se pan Babiš bez ochranky určitě neodvážil,“ říká Pelc se smíchem.

Zázemí pro média se zaplnilo již po druhé hodině, členové hnutí přišli až po uzavření volebních místností. Kdyby zde nebylo několik televizních štábů s kamerami, vypadalo by to jako běžné sobotní odpoledne v hospodě vedle smíchovského pivovaru. Na stěně na konci dlouhého sálu visí jeden plakát s logem strany, u výčepu je postavený baner. Nejvýraznější výzdobou je tak velká česká vlajka, která visí hned u vstupu. 

Výsledky sledovali lidé z Přísahy v prvním patře budovy v prostorách F&B Catering, novinářům je vyhrazena restaurace v přízemí.

„Do dnešního dne jsme měli plné diáře a od dnešního dne je máme prázdné, protože nevíme, co nás čeká. Poslední měsíc byl intenzivní, moc jsme nespali a pořád byli v běhu. Najezdili jsme toho spoustu a dalo nám to zabrat,“ komentoval pro iDNES.cz předvolební období místopředseda hnutí Tomáš Sochr.

Ještě v sobotu ráno byl lídr Přísahy jako poslední z předsedů stran volit. Svůj hlas hodil do urny v jihomoravských Pohořelicích.

Hnutí Přísaha je na české politické scéně úplným nováčkem a neexistuje ještě ani rok. Jeho šance na vstup do Sněmovny podtrhoval fakt, že jej média zvala do debat určených pro relevantní politické subjekty. 

Potřebné podpisy pro založení začal Robert Šlachta sbírat v lednu během tvrdých opatření proti šíření epidemie nemoci covid-19. Podařilo se – letos v dubnu získala strana oficiální registraci od ministerstva vnitra a 26. června byl Šlachta oficiálně zvolen předsedou hnutí. Přísaha se zaměřila především na kontaktní kampaň a Šlachta se stal její hlavní tváří. 

„Novináři tehdy říkali, že je to Šlachtova sebevražedná mise a že budeme mít ve volbách půl procenta. A teď sedíme vedle těch rádoby velkých politiků při těch debatách a debatujeme a představujeme svůj program,“ uvedl Šlachta.

Podle svých slov osobně objel celkem víc jak 150 měst a obcí, jen za srpen jich zvládl přes čtyřicet. Přísaha během své kampaně spoléhala také na rozsáhlou síť dobrovolníků, kterých bylo na začátku podzimu podle strany přes pět tisíc po celém Česku. 

Do povědomí veřejnosti se dostal Šlachta jako policista. K policejnímu sboru nastoupil v roce 1990, v roce 2008 se stal ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). 

Velkou pozornost pak vzbudil ÚOOZ pod Šlachtovým vedením v červnu 2013. Útvar tehdy zasahoval na úřadu vlády v kauze týkající se mimo jiné blízké spolupracovnice expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové (nyní Nečasové) a údajné politické korupce. Akce vedla až ke konci Nečasovy vlády. 

Má vyjít kniha o Šlachtovi. Spiknutí a snaha o mou likvidaci, míní šéf Přísahy

Minulý rok vyšel knižní rozhovor s novinářem Josefem Klímou s názvem Třicet let pod přísahou. Ten zaznamenal na knižním trhu obrovský úspěch a stal se bestsellerem.

,

Výsledky pro vaši obec

Video