Kandidáti na primátora: Ostrava potřebuje investice, bezpečnost zajistí policie

  • 20
Lídři čtyř politických stran a hnutí, kteří se ucházejí o post primátora, se v superdebatě iDNES.cz shodli na tom, že je nutné do Ostravy investovat. V otázce odlivu obyvatel zdůrazňovali potřebu lepšího bydlení, univerzit či zajištění lepšího a kvalitního prostředí. Část lídrů kladla důraz také na to, že je nutné ve městě podpořit i alternativní druhy dopravy.

Jedním z nejdůležitějších témat letošní předvolební kampaně se možná trochu nečekaně stala plánovaná stavba koncertní haly od uznávaného amerického architekta Stevena Holla.

„Financování nemůže nést město samo. Pokud se podaří vícezdrojové financování, tak budeme projekt dále podporovat,“ uvedl Jan Dohnal. Podle pirátské kandidátky Andrey Hoffmannové by se neměla debata o hale zužovat jen na čísla. Sama vnímá stavbu jako příležitost pro budoucí generace. „Tento projekt si Ostrava zaslouží,“ prohlásila kandidátka.

Jiří Jureček za Starosty pro Ostravu byl vůči stavbě o něco zdrženlivější a poukazoval na nutnost změny optiku financování. „Moderní město potřebuje moderní stavby, ale ne za každou cenu,“ poznamenal.

Projekt haly je sice velmi oceňovaný, nicméně společně s rostoucí cenou výstavby, která současně s rekonstrukcí Domu kultury už přesahuje tři miliardy korun a údajně má být až pět miliard, roste i kritika.

Ta poukazuje na to, že v době, kdy městu raketově rostou výdaje za energie a ještě by mělo pomoci lidem zvládnout důsledky této krize, je takový projekt hazardem s ekonomikou města. Naopak koalice v čele s primátorem Tomášem Macurou investici obhajují tím, že pro budoucnost města a změnu obrazu Ostravy je nezbytná. Ostatně právě kvůli tomu se primátor rozhodl opět kandidovat, ačkoliv před čtyřmi roky říkal, že už se tak nestane. Macura v debatě uvedl, že by se koncertní hala mohla stát symbolem Ostravy.

Hosté debaty

Tomáš Macura (ANO)
Jan Dohnal (SPOLU)
Andrea Hoffmannová (Piráti)
Jiří Jureček (Starostové pro Ostravu)

Pozván byl také Lukáš Semerák (Ostravak), který se nakonec z pondělní debaty omluvil.

Moderují Vladimír Vokál a Jaroslav Plesl

Důležitá otázka dopravy ve městě

V debatě lídři řešili také otázku dopravy a dopravních staveb. Velká vlna nevole se zvedla proti plánu na prodloužení tramvajové trati v obvodu Poruba, hovoří se o nutnosti druhého přemostění řeky Odry směrem na Hlučínsko nebo o stavbě takzvané prodloužené Místecké okolo haly Tatran.

Hoffmannová uvedla, že tyto stavby jsou pro město důležité, nicméně podle ní by se nemělo zapomínat také na MHD, cyklodopravu či pěší dopravu. „To jsou věci, na které bychom se měli soustředit. Máme velmi moderní MHD,“ zdůraznila.

Obdobně mluvil i současný primátor Macura. „Nejsem fanatik, abych tvrdil, že auta musí z města zmizet,“ poznamenal, ale zároveň uvedl, že je nutné podporovat i další alternativy.

V debatě zdůraznil také potřebu parkovacích domů, které se podle něj staví, případně se připravují plány na takové stavby. „I my předpokládáme aplikaci chytrého parkování,“ uvedl politik s tím, že by se například ceny za parkování mohly tvořit dynamicky podle poptávky v daném čase a místě.

„Chceme také přijít s poptávkou dopravou, což je taková hybrid mezi individuální a veřejnou dopravou,“ popsal s tím, že takový projekt zkouší v jiných městech. Fungoval by tak, že by si lidé objednali na konkrétní čas mikrobus, jehož cena by byla vyšší než za MHD, ale nižší než za taxi.

V otázce uzavření centra města pro dopravu Jureček uvedl, že v případě, že by se eliminovala v centru osobní doprava, lidé by se neměli jak dostat domů. V případě, že by nicméně ve městě vznikly další páteřní trasy, tak je podle něj možné diskutovat pouze o tom, že by do centra jezdila pouze páteřní doprava.

Jak zabránit odlivu lidí?

Stálým volebním tématem zůstává zabránění odlivu obyvatelstva, zvláště pak mladých lidí, kteří se do moravskoslezské metropole ze studií v Praze, Brně nebo ze zahraničí vracejí jen málo. Pomoci mají nové dvě fakulty sportu a umění Ostravské univerzity za miliardu korun.

„Musíme lidem nabídnout perfektní služby, kvalitní vzdělání, které s sebou přinese pracovní příležitosti,“ uvedla Hoffmannová. Zároveň zdůraznila otázku životního prostředí a bydlení.

Podle Dohnala se město v posledních letech proměnilo k lepšímu. V debatě nicméně zdůraznil, že podle něj je problém v tom, že z města odchází zejména mladí lidí. „A ti se nevrací,“ dodal s tím, že se město musí zaměřit na to, aby lidé z jiných částí republiky šli studovat právě do Ostravy.

V tomto ohledu s ním nesouhlasila Hoffmannová. Podle ní by se neměli mladí lidé držet ve městě, ale měli by odcházet do zahraničí studovat a nasbírat zkušenosti. A poté je podle ní důležité, aby se vrátili zpět do Ostravy. „Musí mít kvalitní zázemí. Rozvoj univerzit je fajn, ale město by nemělo mluvit univerzitám do toho, co mají učit,“ reagovala.

Macura podotkl, že na toto téma neexistuje žádný jednoduchý recept a jde o kombinaci více věcí - bydlení, vzdělávání či o nabídku volnočasových aktivit.

Otázka bezpečnosti ve městě

Ostrava má pověst města s vysokou kriminalitou, i když v posledních letech se situace mění. Jureček uvedl, že se chce podívat na koncept městské policie. „Chceme dostat více strážníků nejen do ulic, ale i do obvodů,“ uvedl. Zmínil také kamery na zastávkách či zlepšení osvětlení.

Městskou policii zmínil také Macura. Podle něj je však nutné klást důraz také na prevenci. V tom se shodl s Hoffmannovou, podle které je nutné se věnovat prevenci již od škol. „Potřebujeme změnit a posílit metodiku prevence, ale také práci se sociálně vyloučenými lokalitami,“ dodala.

Preventivní programy byly zdůrazňovány politiky také s ohledem na problematiku drog a drogové problematiky.

Podle Dohnala jsou problémem také ubytovny a vyloučené lokality, které se s Ostravou často pojí. V tomto ohledu zmínil skutečnost, že České republice samotné chybí koncepce sociálního bydlení, která by tuto otázku pomohla případně vyřešit. Zmínil také, že město podle něj bude muset hledat cesty, jak některé z ubytoven vykoupit.

Jureček poznamenal, že je nutné s lidmi ve vyloučených lokalitách pracovat. „Chceme podpořit sociální pracovníky, podporovat sociální bydlení,“ popsal.

Ostrava a veřejný prostor

Ostrava se mění a stále méně věcí ve městě připomíná její průmyslovou minulost. Centrum se nadechlo k rozvoji, opravují se dlouho zchátralé objekty, například bývalý obchodní dům Ostravica - Textilia. Chystá se propojení centra s Dolními Vítkovicemi, podél této cesty má vyrůst moderní mrakodrap, o jehož vhodnosti se také hodně diskutuje.

Hoffmannová uvedla, že kvalitní veřejný prostor je pro ni prioritou. „Je to prostor pro umění, trávení času. Veřejný prostor musí být čistý a kvalitní,“ popsala například s tím, že to může být formou street artu či investicí do cyklostezek nebo chodníků.

„Rádi bychom vybudovali tržnici, která by byla zastřešená a nabídla prostor pro setkávání, ale také místo pro lokální prodejce. Tržnice Ostravě dlouhodobě chybí,“ uvedla.

Dohnal naopak popsal, že on by se rád více zaměřil na sídliště. „Za mě to jsou věci, kterými se budeme chtít dál zabývat. Veřejný prostor v nich nesplňuje parametry 21. století. Je nutné vytvářet místa pro setkávání,“ popsal. S tím souhlasil i Macura. Ten naopak také dodal, že důležité jsou i městské parky, které se revitalizují a také vznikají nové. „To lidé oceňují, protože je to kvalitní zeleň,“ dodal.

Jureček naopak zdůraznil, je potřeba v tomto ohledu spolupracovat zejména s místní samosprávou, která by se měla podílet na kultivaci takových míst.

Co se týče možných koalic po komunálních volbách, lídři se shodli na tom, že nemají problém spolupracovat s více stranami zároveň kromě SPD a KSČM. „Do vedení města by měli promlouvat ti, kteří mají největší podporu, jeden, nebo dva hlasy méně v tom nehrají roli,“ uvedl Macura.

,