Straníci můžou odhlasovat, že nám nevěří a máme skončit, přiznal Zimola

  16:14aktualizováno  16:14
ČSSD ve srovnání s minulými komunálními volbami ztratila přibližně polovinu mandátů. V Praze nebudou sociální demokraté v zastupitelstvu poprvé od roku 1990. „Nevidím to jako fatální prohru. To rozhodně ne,“ reagoval na výsledek první místopředseda sociálních demokratů Jiří Zimola.

Místopředseda ČSSD Jiří Zimola ve volebním štábu strany v pražském Lidovém domě. (6. října 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Komunální volby pro ČSSD příliš dobře nedopadly. Za dva týdny se sejde výkonný výbor strany. Může se tam řešit otázka změny vedení? 
Ano, ve stanovách máme, že ústřední výkonný výbor může vyjádřit svým hlasováním vedení strany nedůvěru. Ať už předsedovi, místopředsedovi, statutárnímu nebo řadovému. Jsme koneckonců demokratická strana a já očekávám na ústředním výkonném výboru možná bouřlivou debatu. 

Ale byl bych rád, aby to byla debata korektní a vedená uvnitř strany. Nejsem z výsledku rád, ale politický život je takový, že jednou jste dole a jednou nahoře. My bychom měli udělat maximum proto, abychom se z toho dole co nejdříve zase dostali nahoru. Není to úplně na sebevraždu, ale taky není žádný důvod k jásotu. Musíme si sednout, uspořádat si vnitřní záležitosti a zlepšit prezentaci.

Volby 2018

Vy rezignovat nehodláte?
Odvolávám se na slova Jana Hamáčka, které plně podporuji. Současné vedení udělalo maximum, aby lidé měli příležitost, možnost a chuť znovu sociální demokracii volit. Udělali jme řadu dobrých věcí, ale bohužel řadu aktuálních politických témat překrývala takzvaná kauza Miroslava Pocheho a jeho kandidatury na ministerstvo zahraničních věcí. Vyjadřovali se k ní i lidé, kteří se běžně politikou neživí a ani je nemusí zajímat. Viděl jsem to na svých cestách na českém a moravském – v uvozovkách – venkově. Lidé mnohem více než témata, která se jich bytostně dotýkají, akcentovali téma, které ani tématem nebylo.

Myslíte tedy, že výsledek komunálních voleb ovlivnila situace se jmenováním Miroslava Pocheho?
Ptejme se voličů, já jim do hlavy nevidím. Spíše vycházím z toho, co jsem slyšel při svých cestách za podporou jednotlivých kandidátů.

V Senátu ze 12 obhajovaných křesel postoupilo do druhého kola pět kandidátů. Pravděpodobně tak strana ztratí předsedu horní komory parlamentu...
Nechtěl bych teď spekulovat. Senát je sbor politických stran a hnutí, ale také nezávislých osobností. Bude záležet na tom, co se současnému vedení Senátu, tedy Milanu Štěchovi nebo sociální demokracii, podaří vyjednat. Počkejme na druhé kolo senátních voleb. Teprve potom bude známo, kdo se tam dostane. S nimi bude potřeba jednat dál. 

Roman Onderka prý odhadoval, že postoupí méně než pět senátorů, Jan Hamáček zase doufal v alespoň šest. Jaký byl váš odhad? 
Nechci být generál po bitvě, ale přiznám se, že moje úvaha byla kolem pěti senátorů. Ale prosím, neberte to tak, že jsem ten generál. Zkrátka jsem si dokázal představit, že to bude těch pět. A musím dokonce jsem se trefil i ve svém interním odhadu jmen, které postoupí do druhého kola.

Michal Hašek řekl, že sociální demokracie je krůček od politického hřbitova. Souhlasíte s ním? 
Pochopitelně. S tím nejde nesouhlasit. Ale kvůli tomu děláme s Janem Hamáčkem maximum.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Česko ochráníme. Tvrdě a nekompromisně, slibuje voličům Babišovo ANO

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci při zahájení kampaně před...

Chceme sami rozhodovat, kdo v naší zemi bude žít a pracovat, řekl premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš při startu...

Na kampaň do eurovoleb zatím nejvíce přispěli sami europoslanci

Pavel Svoboda (KDU - ČSL)

Dary za statisíce i celý milion. Na účty politických stran začínají přibývat příspěvky na kampaň před blížícími se...

Lepší ochrana hranic, podpora malých firem: TOP 09 a STAN zahájily eurokampaň

Předseda TOP 09 a lídr kandidátky Jiří Pospíšil (vlevo) a europoslanec a lídr...

Posílení ochrany hranic Evropské unie, proevropské směřování nebo podpora malých a středních firem z evropských fondů...

Najdete na iDNES.cz