Doporučujeme

Vlajky členských států před budovou Evropského parlamentu ve francouzském...

Vlajky členských států před budovou Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku | foto: Profimedia.cz

O europarlament zabojuje z Ústeckého kraje 58 lidí na 25 kandidátkách

  • 4
Osmapadesát lidí z Ústeckého kraje figuruje na kandidátních listinách 25 stran či hnutí pro květnové volby do Evropského parlamentu v Bruselu. Mohli by zvýšit počet krajských europoslanců. V europarlamentu totiž v tuto chvíli působí jediný zástupce Ústeckého kraje. Konkurence však bude velká.

O 21 poslaneckých křesel, která Česku patří, bude bojovat celkem 884 kandidátů z celkových 39 politických uskupení. Většina jmen z Ústeckého kraje se pohybuje na neatraktivních pozicích, případně vystupují jako lídři méně tradičních hnutí a stran.

Tři krajští lídři vedou do boje Stranu nezávislosti České republiky, uskupení ANO, Vytrollíme europarlament a kandidátku Rozumní a Národní demokracie.

Nejostřílenějším politickým lídrem ucházejícím se o bruselské poslanecké křeslo s bydlištěm v Ústeckém kraji je zřejmě Tomáš Vandas z Dělnické strany sociální spravedlnosti, jenž však při posledních podzimních komunálních volbách v Ústí zcela propadl.

Velké politické strany většinou vsadily na jistotu a jako lídry zvolily osvědčené tváře z jiných krajů. Nejvyšší postavení ze stran, které mají zastoupení v českém parlamentu, má na třetím místě České pirátské strany litoměřický poslanec Mikuláš Peksa a na čtvrtém místě ústecký aktivista a zastupitel Lukáš Blažej. Ten ve svých třiadvaceti letech patří i k nejmladším kandidátům.

„Do čela kandidátky mě zvolili jednotliví členové pirátské strany při vnitrostranickém hlasování, což je pro mě zavazující. Fungování evropského parlamentu je trochu odlišné od toho národního, ale rád bych se věnoval i nadále agendě životního prostředí a prosazoval pirátské priority, jako je třeba transparentnost,“ říká mladý politik, který se proslavil svým bojem proti některým postupům ústeckého magistrátu.

Za ODS, jejímž lídrem je europoslanec Jan Zahradil, se až z patnáctého místa snaží do Bruselu dostat někdejší senátor Alexandr Vondra z Litoměřic.

Za sociální demokraty, kteří mají v čele také europoslance Pavla Poce, za Ústecký kraj kandiduje ze sedmého místa starosta Rané na Lounsku Jaroslav Veselý.

Litvínovská starostka Kamila Bláhová obsadila na kandidátce hnutí ANO deváté místo. V čele hnutí je další europoslankyně Dita Charanzová.

Za SPD, jež chce své kandidáty dostat do Bruselu poprvé, kandiduje na šestém místě chomutovská Elvíra Hahnová.

Jak dopadly eurovolby v Ústeckém kraji v roce 2014

1. ANO 20,29 %

2. KSČM 15,74 %

3. ČSSD 13,55 %

4. TOP 09 a STAN 11,66 %

5. ODS 7,13 %

6. Piráti 4,85 %

7. Strana svobodných občanů 4,74 %

8. Úsvit 4,12 %

Zdroj: volby.cz

Sdružení TOP + STAN pak ze čtrnáctého místa podporuje ústecká zastupitelka a právnička Karolína Žákovská.

KSČM s litoměřickým Lukášem Pařízkem na pátém místě je v tuto chvíli jedinou stranou, která se může pyšnit europoslancem z Ústeckého kraje. Tím je teplický Jaromír Kohlíček, který se do Bruselu dostal v roce 2016 jako náhradník za zemřelého Miloslava Ransdorfa.

Ani teď to nebude mít jednoduché. Vedení levicové strany Kohlíčkovi, který v europarlamentu působil po volbách v letech 2004 a 2009, přiřadilo až 17. místo.

„Beru to jako výzvu. Věřím, že postup výš zvládnu a že voliče přesvědčím svými zkušenostmi a podaří se mi získat jejich hlas,“ nevzdává boj politický matador, který už 21 let působí i jako zastupitel Teplic.

Celkově nejvyšší zastoupení lidí z Ústeckého kraje, dvanáct, na jediné kandidátce má uskupení PRO Zdraví a Sport. Mezi kandidáty lze nalézt jména ústeckého zastupitele Michala Ševcovice či teplického Petra Bendy, známého svou vazbou na expremiéra Jiřího Paroubka.

Zřejmě nejtěžším úkolem kandidátů ale bude vůbec přesvědčit lidi, aby přišli volit. Evropské volby totiž na severu Čech netáhnou. V roce 2014 se jich zúčastnilo pouze 13,8 procenta voličů, což znamená, že z 661 tisíc dorazilo do volebních místností jen 91 tisíc hlasujících.

Jestli se tak z kraje do Bruselu vůbec někdo dostane, se rozhodne v jediných letošních celorepublikových volbách 24. a 25. května.


Témata: Evropský parlament, Ústecký kraj, Brusel, Mikuláš Peksa, poslanec Evropského parlamentu, KSČM - Komunistická strana Čech a Moravy, SOCDEM - Sociální demokracie, Jaromír Kohlíček, Národní demokracie, Tomáš Vandas, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Jiří Paroubek, Alexandr Vondra, Jan Zahradil, Miloslav Ransdorf, Piráti - Česká pirátská strana, Lukáš Blažej

Termíny

Finance

Vláda

Témata

Válka na Ukrajině

Olympijské hry

Nepřehlédněte