Na koupališti v Dubí zavedli dvojí ceny. Pro místní a pro cizí. (9. srpna 2018)

Na koupališti v Dubí zavedli dvojí ceny. Pro místní a pro cizí. (9. srpna 2018) | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Za dvojí ceny dostala koupaliště pokuty, Bílina chce zvýhodnění zachovat

  • 68
Pětice provozovatelů koupališť z Ústeckého kraje už zná výši pokut, které jim udělila Česká obchodní inspekce za loňské zavedení dvojích cen. Správci plováren v Bílině, Duchcově a Štětí zaplatí pokutu 10 tisíc korun, provozovatelé plováren v Dubí a Oseku ještě o 5 tisíc více.

Podle výsledků správního řízení se všichni pokutovaní provozovatelé koupališť dopustili diskriminačního jednání, v Dubí a Oseku ještě navíc uvedli nesprávné informace o ceně nebo ji neuvedli vůbec. Za tyto prohřešky jim hrozily pokuty až do výše tří milionů korun.

„Ve všech případech došlo k porušení zákazu diskriminace v zákoně o ochraně spotřebitele tím, že zvýhodněné vstupné do areálu koupališť bylo podmíněno trvalým bydlištěm v daném městě,“ vysvětlil mluvčí Česká obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich.

„Pokud je spotřebitelům, kteří mají trvalý pobyt na území určitého města, za stejnou službu poskytována sleva, a tedy účtována nižší cena než spotřebitelům ostatním, jde podle zákona o ochraně spotřebitele o diskriminaci,“ dodal Fröhlich s tím, že k nižším pokutám inspekce sáhla především z toho důvodu, že provozovatelé porušili zákon poprvé.

Dvojím vstupným v létě plovárny údajně bojovaly proti návalu návštěvníků. Podle některých spekulací ale bylo zvýšení cen namířeno proti romským návštěvníkům, kteří zde dělali nepořádek.

V každém městě se zdražovalo za jiných okolností, například v Dubí následovalo zvýšení cen až po srpnovém brutálním útoku na mladíka, který se při sporu dvou žen zastal jedné z matek v brouzdališti a s krvavým zraněním pak skončil v nemocnici.

8. srpna 2018

Zmlátili ho údajně Romové z nedalekých Teplic a tak poté přespolní museli za vstup platit 120 korun za dospělého a 40 za dítě, zatímco místní měli vstup dál za 35 a 10 korun.

V Oseku měli zase zvýhodněné vstupné lidé, kteří si pořídili náramek za 50 korun. Ten je opravňoval ke slevě. Náramek si ale mohli zakoupit jen občané Oseka, což je podle ČOI diskriminační.

„Pokutu už jsme zaplatili,“ potvrdil Petr Šíla, ředitel organizace FrýTajm Osek, jež koupaliště ve městě provozuje.

V Bílině dostali slevu návštěvníci plovárny, kteří si předtím na úřadě vyřídili slevový průkaz. Ten ale mohli získat jen občané Bíliny, kteří prokázali, že městu nedluží na platbách za komunální odpad. Tento systém měl v diskuzích na internetu i spoustu zastánců.

„Přijde mi naprosto v pořádku zvýhodnit občany města, kteří poctivě platí za odpad, a nestavět je na úroveň osob, které dluží. Stát a státní správa by měly své občany motivovat a tady se to daří,“ psal v létě v jedné z nich občan města Ondřej Baumgartner. Přesto i Bílina dostala za diskriminační jednání pokutu.

„Nechali jsme si zpracovat vlastní právní rozbor, který ukázal, že s případným odvoláním nemáme šanci uspět. Nyní hledáme cesty na letošní rok, které koordinujeme s ostatními postiženými městy a také s právními zástupci města,“ řekla starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová. 

„Ještě nemáme finální podobu ceníku a hledáme případné možnosti, jak zvýhodnit obyvatele, kteří si plní své povinnosti. Rozhodně ale chceme zvýhodnění ponechat, jen hledáme tu správnou cestu, aby to nebylo diskriminační,“ dodala starostka Bíliny.

10. srpna 2018