Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ukrajina žije zkazkou o létajícím „kyjevském přízraku“, dává lidem naději

  11:30
Nad Ukrajinou bojuje pilot šedého MiGu-29, který měl za prvních třicet hodin války sestřelit šest ruských letounů, čímž se stal prvním leteckým esem 21. století. „Kyjevský přízrak“ přinesl bojujícím ukrajinským vojskům novou naději.
Ukrajinská stíhačka MiG-29 během manévrů u města Rovno (10. srpna 2016)

Ukrajinská stíhačka MiG-29 během manévrů u města Rovno (10. srpna 2016) | foto: AP

Když začalo na Ukrajině před několika týdny přituhovat, vyrojila se řada analýz armád jedné i druhé strany z hlediska počtu a kvality jejich vybavení. Velký důraz byl kladen zejména na porovnání obou letectev, která měla sehrát v prvních hodinách bojů zásadní roli.

Ukrajinskému letectvu, zdecimovanému roky těžkého podfinancování, se nedávalo příliš nadějí. Tím spíš vzrušily svět zprávy o jednom z ukrajinských pilotů, který měl se svým MiGem-29 způsobit zcela osamocen ruskému letectvu těžké ztráty.

Kyjevský přízrak

Ukrajinské letectvo tahá ve srovnání s ruským za výrazně kratší konec provazu. Stejně jako celá ukrajinská armáda trpělo dlouhá léta minimálním přísunem finančních prostředků a jakkoli byla Ukrajina po rozpadu Sovětského svazu minimálně počtem letounů leteckou velmocí, 21. století se z původního leteckého parku dožilo jen pár desítek strojů.

Ukrajinské letouny Su-27

Vzdušné síly současné Ukrajiny stojí na dvou stíhacích typech. Velkém Suchoji Su-27 v počtu zhruba pětadvaceti letuschopných kusů a menším MiGu-29 v počtu zhruba dvojnásobném (MiG-29 si bude pamatovat i řada českých leteckých fanoušků, protože létal na začátku 90. let také v našem letectvu).

Těžký stíhací letoun Su-27 bude patrně nejvýznamnějším soupeřem ruského letectva v případné válce na Ukrajině. Zde na mezinárodní letecké přehlídce v britském Fairfordu v roce 2019.

Válka ve vzduchu zatím nad Ukrajinou není příliš zmapována. Je známo, že Rusko podniká dlouhodobé raketové útoky a stejně tak se snaží bojující jednotky podporovat bitevním a bombardovacím letectvem, krytým ruskými stíhačkami. Věrohodných informací o ztrátách bojových letounů na jedné či druhé straně je každopádně pomálu.

Ukrajinská stíhačka MiG-29 během manévrů u města Rovno (10. srpna 2016)

Bojující Ukrajinou se však nyní nese zkazka o pilotovi, kterého národní slovesnost přejmenovala na „Kyjevský přízrak.“ Na sociálních sítích kolují dnes již desítky a možná stovky videí, na kterých by měl být stroj Kyjevského přízraku zachycen. Jak to u podobných příběhů bývá, videa často nejsou datována ani lokalizována, a prakticky na žádném z nich nedochází ke skutečnému leteckému boji.

Sobotní ráno v Kyjevě. Po nedávném odstřelování stoupá ze zasažených objektů dým (26. února 2022).

Jedno z videí, na kterém skutečně je Su-27 a dokonce sestřelený protiletadlovou řízenou střelou z MiGu-29, však vzniklo v leteckém simulátoru DCS, který vznikl paradoxně v Rusku.

Pravděpodobnost, že jsou informace o Kyjevském přízraku pravdivé, není vysoká. Neexistují žádné fotografie z bojů nebo ověřitelná videa sestřelů a doposud je známo jen několik málo skutečně důvěryhodných záznamů o sestřelech letounů. Ví se, že obě strany ztratily po jednom transportním Antonovu An-26 (ačkoli Rusové tvrdí, že nespadl nad místy bojů), stejně tak zpravodajstvími prolétly noční záběry ohnivé koule, kterou vyvolal sestřel ukrajinského Su-27 nad Kyjevem.

Žena si prohlíží škody způsobené havarovaným letadlem v Kyjevě. (25. února 2022)

Ruské letectvo velmi pravděpodobně přišlo o jeden Su-30, který byl zničen při útoku na letiště Millerovo nedaleko Donbasu, sestřelen byl údajně také jeden bitevní Su-25, ačkoli i o něm Rusové tvrdí, že spadl kvůli technické závadě a že to nebylo přímo nad Ukrajinou. Ověřené jsou také havárie několika vrtulníků, s velkou pravděpodobností způsobené palbou nepřítele.

Americké zpravodajské služby tvrdí, že Rusko ještě stále nedosáhlo plného dobytí vzdušného prostoru a ukrajinské letecké brigády zůstaly ze značné části stále intaktní. Počty sestřelených se jistě mohou později změnit s tím, jak se odborníci dostanou k dalším záznamům o proběhlých bojích, jisté je, že k potvrzení případných šesti sestřelů, kterých měl Kyjevský přízrak se svým letounem MiG-29 dosáhnout, bude třeba ještě hodně bádání, které položí na stůl mnoho důkazů.

Zdroje, které historku o Kyjevském přízraku přiživují, opakují stejný seznam sestřelených letounů. Má jít o šestici ve složení dvou bitevních letounů Su-25, jednoho MiGu-29, jednoho těžkého stíhacího letounu Su-27 a dvou moderních stíhačů Su-35S. V této souvislosti je nutné poznamenat, že sami Ukrajinci hlásí deset sestřelů ruských letounů a sedmi vrtulníků.

Su-35S je nejmodernějším sériově vyráběným ruským bojovým letounem, který kromě Ruska létá také v Číně a Egyptě. Ze všech strojů Suchoj, které Rusko v posledních třiceti letech exportovalo, tato verze nejvíce vychází z původní Su-27.

Věrohodnost informací o famózním ukrajinském pilotovi na jednu stranu posiluje fakt, že během zahájení bojů se do letectva vrátila řada pilotů vyššího věku (myšleno „na piloty“, tedy zhruba 40+), kteří mají za sebou mnoho let služby, velké nálety a jednotlivé letouny velmi dobře znají a umějí s nimi dobře zacházet.

Na stranu druhou zarazí na seznamu údajných sestřelů zejména dvojice letounů Su-35. O tomto nejmodernějším letounu ruského letectva (když stíhač 5. generace Su-57 je zatím k dispozici pouze jako prototyp) není známo ani to, jestli nad Ukrajinou vůbec působil. Jistě se ví, že nad Ukrajinou létají Su-30 a MiG-29, plus stíhací bombardéry, Su-35 se však zatím neobjevil na žádných věrohodných záběrech.

Ruské stíhačky Su-35 na snímku zveřejněném ruským ministerstvem obrany

Je také otázkou, jak by k sestřelům došlo, MiG-29 verzí, kterými disponuje ukrajinské letectvo, má pouze 150ks nábojů do kanónu a šest závěsníků pro protiletadlové řízené střely. Je tedy pravděpodobné, že by při šesti sestřelech musel přerušit bojovou činnost minimálně nadvakrát, nemluvě o chronicky krátkém doletu typu MiG-29, který by ho nutil vracet se na základnu k dotankování.

Zrod legendy

Zajímavý vklad do debat o Kyjevském přízraku vneslo samo ukrajinské ministerstvo obrany, když na twitteru zveřejnilo nejasnou zprávu tohoto znění: „Do letectva se vracejí desítky zkušených vojenských pilotů … Kdo ví, možná je jedním z nich letecký mstitel na MiGu-29, kterého tak často vidí Kyjevané!“

Jedno je jisté. Ať už jsou informace o pilotovi, který sestřelil během třiceti hodin války šest ruských letounů pravdivé, nebo nikoli, žijí už vlastním životem a pomáhají významně pozdvihnout morálku bojujících vojáků i obyčejných Ukrajinců. Příběh osamělého pilota přitom významně zarezonoval také v zahraničí, kde mu už vznikají loga, grafiky, lidé sdílí jeho příběh a snaží se přijít na jeho skutečné jméno.

Pilot letounu MiG-29 po přistání

Ruský vpád na Ukrajinu až doposud nabídl několik příběhů úžasného heroismu. Ať už jde o jednotlivce, kteří vlastními těly blokovali průjezdy ruských obrněných kolon, nebo statečný boj třinácti ukrajinských pohraničníků na Zmijím ostrově. A Kyjevský přízrak?

Ať už je jeho příběh pravdivý, nebo ne, pomáhá v těchto hodinách těžce zkoušeným lidem. A přesně k tomu takové příběhy jsou. 

MiG-29 slovenských vzdušných sil

  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 131 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 6 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi je 36 příspěvků

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 6 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Jakou výzbroj má země, jejíž historie je protkána bojem o vlastní existenci

v diskusi je 25 příspěvků

12. května 2024

Izraelské obranné síly byly oficiálně ustanoveny 26. května 1948, krátce po vzniku novodobého...

Herečka Libuše Havelková proslula kladnými rolemi maminek a babiček

v diskusi je 8 příspěvků

11. května 2024

Před 100 lety, 11. května 1924, se v Českých Budějovicích narodila oblíbená herečka Libuše...

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...