Kdyby nepřišla zrada spojenců, do bojů by se zapojily stovky řopíků

  • 245
Mnichovská zrada promění Benešovu linii opevnění v nekonečné tuny nevyužitého betonu. To však zatím tuší málokdo. Výstavba pokračuje, ale pomalé tempo u těžkého opevnění a jeho vysoká finanční náročnost vedou k záměru opevnit vybrané oblasti lehkým opevněním.

Fotografie, které jste si právě prohlédli jsou z publikace Československé opevnění 1938 - Velká obrazová kniha.

Je to jedinečná fotografická publikace sestavená z velké části z dosud nepublikovaných dobových snímků a přibližuje podobu československého opevnění v roce 1938. Dnes již legendární pevnostní systém je zde vůbec poprvé zachycen ve své komplexní technické a geografické podobě.

1938 Československé opevnění, Jan Lakosil, Tomáš Svoboda.

Čtenář se tak může seznámit nejen s různými typy objektů včetně překážkových systémů, ale také s opevňovanými oblastmi předválečného Československa. Popsány jsou jednotlivé úseky nebo linie opevnění v celém rozsahu obranného pásma od Ostravy přes Krkonoše, Krušné hory, Šumavu, jižní Moravu a Slovensko až na Podkarpatskou Rus.

Kniha je navíc doplněna o další zajímavosti - opevněné celnice, silniční uzávěry nebo fotografie výzbroje a výbavy opevnění. Nechybí ani ukázky dobových dokumentů. Naprostým unikátem jsou pak dobové barevné fotografie objektů lehkého opevnění.


Přelomové osmičky