Vybavení, které používá americké námořnictvo, neustále přibývá. Díky tomu roste také počet nejrůznějších součástek a náhradních dílů, které musí US Navy skladovat a dopravovat na místo poruchy, což je nákladné a často navíc zdlouhavé.
Zásobovači se proto rozhodli změnit stav, kdy se porouchá malá součástka, která se musí draze dopravit na místo. Napadlo je, že mnohem rychlejší je náhradní díl vytisknout trojrozměrným tiskem přímo na místě potřeby.
Cílem testovacího ústředí NWDC (Navy Warfare Development Command neboli velitelství námořního válečného vývoje) v Norfolku a San Diegu je ověření možností tisku drobných dílů a součástek z více druhů materiálu, např. z plastu, gumy a kovu, zejména těch, co se už nevyrábí.
Úkolem byla pověřena skupina patnácti mladých námořních důstojníků a poddůstojníků, která byla vytvořena před rokem. Před skupinou je mnoho úkolů. Od ověření možnosti tisku vhodných součástek po vytvoření 3D databáze, ve které budou typické díly pro konkrétní typ lodě.
Nejtěžším úkolem skupiny je sladění požadavků námořnictva s materiály, které jde tisknout. Nejlepší výsledky tisku se očekávají při tisku speciálních gumových těsnění.
Jak to má fungovat
Představa je jednoduchá. Námořník vybere součástku podle 3D modelu na monitoru a zadá její tisk. Po pěti hodinách si vyzvedne součástku. Pokud vznikne problém (součástka takzvaně nepadne), technik provede korekce a znovu díl vytiskne.
Práce jsou již hodně pokročilé. Dodávku první tiskárny očekávají vývojáři ještě letos v listopadu. S experimentálním tiskem plánují začít v prosinci.
Mezitím musí námořnictvo vyřešit problematiku duševního vlastnictví. Ve fázi experimentu se podle serveru Defense News rozhodlo pro tisk těch dílů, které nepodléhají patentům a duševní ochraně. Tím se vyhne právním sporům.