Americký modul, který měl přistát na Měsíci, se dostal do problémů

  • 15
United Launch Alliance je společný podnik společností Boeing a Lockheed Martin, který v pondělí ráno vyslal na premiérový start svou výkonnou raketu Vulcan. Na palubě rakety byl lunární modul Peregrine postavený firmou Astrobotic, která se zabývá vesmírnou robotikou. Ten měl později přistát na Měsíci, nyní však čelí problémům.

Raketa vysoká 60 metrů s motory vyrobenými společností Blue Origin Jeffa Bezose se na svou cestu vydala krátce po čtvrt na devět středoevropského času. Modul Peregrine, který měl na Měsíci přistát 23. února s vědeckým nákladem na palubě, však nyní řeší závažný problém.

Podle prohlášení výrobce totiž Peregrine zaznamenala „anomálii“, která zabránila stabilnímu nasměrování solárních panelů ke Slunci. Společnost Astrobotic uvedla, že inženýři na problému pracují a poskytnou aktuální informace, jakmile budou mít k dispozici více informací.

Později firma informovala, že se jí podařilo obnovit komunikaci s Peregrinem. „Improvizovaným manévrem se týmu podařilo přesměrovat sluneční soustavu Peregrina směrem ke Slunci. Nyní nabíjíme baterii. Pokračujeme ve vyhodnocování získaných dat a posuzujeme stav toho, co považujeme za příčinu anomálie: poruchu v pohonném systému,“ vysvětluje ve firma ve zprávě.

Modul měl vedle dalších úkolů také shromáždit údaje před plánovanými misemi s lidskou posádkou.

Kdyby se problém podařilo zažehnat, mohl by Peregrine být prvním americkým zařízením, které na Měsíci provede měkké přistání, od Apolla v roce 1972. Zároveň by podle agentury AP šlo o vůbec první přistání na Měsíci, které provede soukromá společnost. Předchozí pokusy skončily neúspěšně.

Sondě izraelského startupu se nepodařilo přistát na Měsíci

Start nosiče je pro United Launch Alliance (ULA) zásadní premiérou. Vulcan byl vyvíjen deset let a má nahradit raketu Atlas V a Delta IV od stejné společnosti. Vulcan by měl být levnější než jeho předchůdci.

ULA vznikla v roce 2006, když ji založily společnosti Boeing a Lockheed, obě v ní mají 50procentní podíl. V posledním roce se ovšem objevily informace, že by měla být firma na prodej.

Tento let je první ze dvou testovacích, než bude moci raketa sloužit pro vynášení nákladů pro americkou armádu, která by měla být klíčovým zákazníkem. Po lunárním landeru Peregrine bude následovat doprava miniraketoplánu Dream Chaser, který vyvíjí společnost Sierra Space pro účely zásobování Mezinárodní kosmické stanice. Nosič by měl využívat i Amazon, který si objednal několik startů pro své družice systému Kuiper, který má konkurovat Starlinku od SpaceX.

Kontroverzi vyvolala i jedna část výbavy měsíčního modulu Peregrine. Na palubě má kromě řady vědeckých zařízení i náklad od společností Celestis a Elysium Space, které se specializují na vysílání zpopelněných lidských pozůstatků do vesmíru. Celestis potvrdila AFP, že na palubě lunárního modulu budou „symbolické prvky DNA, nebo zpopelněné pozůstatky 69 lidí“.

Znesvětíte posvátný Měsíc! Navajové protestují proti raketě s lidským popelem

Aktualizace: Doplnili jsme informace o problémech s orientací sondy.
Aktualizace 2: Přidali jsme info o záchranných manévrech